REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Szczepisz się, dostajesz paszport covidowy. Parlament Europejski przegłosował wydawanie certyfikatów

Jeszcze w tym sezonie wakacyjnym podróżowanie po Europie może być możliwe. Jest jednak duże „ale”. Warunkiem będzie wylegitymowanie się potwierdzeniem, że jest się wolnym od koronawirusa. Parlament Europejski przegłosował pomysł wydawania specjalnych certyfikatów.

29.04.2021
13:39
covidowy paszport
REKLAMA

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji - donosi PAP. Powstanie antycovidowego zaświadczenia poparło 540 deputowanych. 119 było przeciw, a 31 osób wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Certyfikat dostępny ma być w formie papierowej i cyfrowej. Turyści dysponujący „covidowym paszportem” nie musieliby podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów. Wydawany byłby każdemu, kto został już zaszczepiony, przeszedł chorobę lub miał niedawno negatywny wynik testu. Co ważne, dokument ważny byłby tylko przez 12 miesięcy.

Zaświadczenie trafiałyby do osób, które zaszczepiły się szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków. Czyli chodzi o: Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Janssen. Od decyzji państw członkowskich zależałoby, czy zaakceptują preparaty stosowane w innych regionach świata, ale zaakceptowane przez WHO.

Możliwość swobodnego podróżowania przez osoby zaszczepione bądź takie, które już przeszły chorobę, może budzić sprzeciw reszty społeczeństwa.

W końcu to przecież niczyja wina, że termin szczepionki jest odległy albo że choroba nie została wykryta. Dlatego Parlament Europejski apeluje do władz państw unijnych, aby zapewniły szybkie i bezpłatne testy. Dzięki temu uniknie się ewentualnej dyskryminacji.

REKLAMA

Powstanie „covidowego paszportu” zasugerowała wcześniej Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Na podstawie podobnego zaświadczenia do Unii Europejskiej wpuszczani mieliby być turyści ze Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku o współpracę łatwiej, bo Amerykanie również szczepią się preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków.

Na konkrety czekają nie tylko spragnieni wyjazdów turyści, ale też mieszkańcy regionów, dla których turystyka to podstawowe źródło utrzymania. Coraz więcej wskazuje na to, że w wakacje możliwa będzie choć namiastka dawnej normalności i możliwość względnie szybkiego przemieszczania się po Unii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA