Oprogramowanie  /  News

Nie musisz już zamykać Microsoft Teams po pracy. Od teraz to też twój prywatny komunikator

Picture of the author

Teams to nowy hit Microsoftu. Usługa do grupowej komunikacji i wspólnej pracy przebojem podbiła wiele firm i szkół, sprawiając niemały kłopot Slackowi, na którym się pierwotnie wzorowała. Od dziś to ma być również komunikator domowy.

Microsoft Teams do użytku osobistego powstawał już od długiego czasu i w dość jawny sposób – w formie publicznych beta-testów. Teraz usługa jest już gotowa – tak jak aplikacje webowa, komputerowa i na telefony. Microsoft Teams od dziś może być też wykorzystywany jako komunikator do użytku pozasłużbowego czy pozaszkolnego. Jako komunikator rodzinny, dla paczki znajomych – czy co tam sobie kto wymyśli.

Warto zaznaczyć, że Teams dla użytku osobistego nie ma wydzielonej aplikacji. To oznacza, że użytkownicy znający Teams z pracy czy szkoły będą w interfejsie aplikacji przełączali się między prywatnym a służbowym kontem wedle potrzeby czy wygody. Sprytne – w ten sposób Microsoft teoretycznie daje dużo mniej powodów, by Teams opuszczać i spędzać czas w innych aplikacjach.

Choć popularność usługi wśród zwykłych użytkowników to kwestia co najmniej dyskusyjna. Bo, sami przyznajcie, ilu z was uznało to na tyle potrzebną wam usługę, że już uczestniczyliście w testach wersji zapoznawczej?

Microsoft Teams do użytku osobistego. Komunikator dla rodziny czy grup znajomych. Co potrafi?

Teams zaczynał jako komunikator do rozmów grupowych – nic więc dziwnego, że jest to również bazowa funkcja usługi dla użytkowników indywidualnych. Każdy użytkownik Teams może organizować znajomych w grupy, w ramach której tworząc pokoje do rozmów i mogą odbyć grupową wideorozmowę. Aplikacja pozwala przy tym usadzić rozmówców w różnych wirtualnych pomieszczeniach, jak widać na powyższej animacji.

Podczas grupowych wideospotkań można też prowadzić tekstowy czat, wysyłać sobie nawzajem obrazy, animowane GIF-y czy pliki. Konsumencka wersja usługi Teams obsługuje spotkania o maksymalnej liczbie 300 uczestników.

Jak prawdopodobnie niektórzy wiedzą z pracy, Teams to ogromna platforma, swoisty system operacyjny w chmurze, którego funkcjonalność można rozszerzać za pomocą licznych aplikacji. Ta modułowość na razie nie jest dostępna dla konsumenckiej wersji usługi. Kilka aplikacji jest jednak dostępnych.

Jest to integracja z pozostałymi usługami Microsoft 365, takimi jak kalendarze Outlooka, zadania z To Do, ankiety z Forms czy dokumenty z Office 365. W sposób, trzeba przyznać, bardzo zgrabny – wszystko wymaga niewielkiej liczby klików i odbywa się z wewnętrznego interfejsu aplikacji.

Co bardzo miłe, Teams jest częścią darmowej wersji Microsoft 365 – nie trzeba opłacać abonamentu. Usługa jest dostępna w formie aplikacji na Androida, iOS-a, iPadOS-a, Windosa, macOS-a, Linuxa i w wersji webowej.