1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Technologie

Więcej niż tylko komfort. Co daje nam ANC w słuchawkach?

Lokowanie produktu

Słuchawki typu True Wireless (TWS) podbijają rynek, zaś coraz więcej z nich jest wyposażonych w technologię aktywnej redukcji hałasu (ANC). Podpowiadamy, dlaczego warto dopłacić do modeli z ANC i co w zasadzie daje nam ta technologia.

27.04.2021
10:33
Co daje nam ANC w słuchawkach? Nie chodzi tylko o komfort

Bez obaw, to nie będzie 2137 tekst o tym, że słuchawki typu True Wireless są wspaniałe i każdy powinien mieć jedną parę na podorędziu. To już było, to wszyscy wiemy, a słuchawki TWS dosłownie wzięły nas szturmem. Odkąd bardzo dobre modele można kupić w cenie nieprzekraczającej kilkuset złotych, ich popularność eksplodowała i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Decydując się na słuchawki tego typu trzeba jednak odpowiedzieć na jedno bardzo istotne pytanie - wybrać model z ANC czy bez? Słuchawki pozbawione aktywnej redukcji hałasu zwykle są nieco tańsze, a brzmieniowo i funkcjonalnie niewiele się różnią od tych z ANC. Dlaczego więc warto dopłacić? Jest co najmniej kilka powodów.

Dlaczego warto wybrać słuchawki z ANC? Słowo klucz to: skupienie.

Eksperci z całego świata są zgodni, że cyfryzacja i ciągłe bombardowanie treściami w mediach społecznościowych drastycznie ograniczyły naszą zdolność do koncentracji.

Otaczająca nas kanonada impulsów elektrycznych, bodźców dźwiękowych i słuchowych skutecznie utrudnia skupienie nie tylko na tym, co aktualnie czytamy lub oglądamy, ale także na rzeczach bardziej istotnych: np. krytycznych zadaniach w pracy.

Oppo Enco X. Jakie słuchawki z ANC wybrać? class="wp-image-1682058"

Słuchawki z ANC to najprostszy i najtańszy możliwy sposób na to, by ograniczyć bodźce ze świata zewnętrznego i skupić się na zadaniu. Jeszcze zanim słuchawki TWS osiągnęły szczyt swojej dzikiej popularności, w otoczeniu biurowym na każdym kroku można było wypatrzyć pracowników z nałożonymi słuchawkami redukującymi odgłosy otoczenia. Ich przydatność w przestrzeni biurowej była nie do przecenienia szczególnie w przypadku tzw. Open Space’ów albo ciasnych przestrzeni biurowych.

Ale słuchawki z ANC pozwalają się skupić nie tylko na pracy, a także na prowadzonych rozmowach telefonicznych. W ostatnim roku szczególnie mogliśmy zaobserwować popularność słuchawek TWS w środowisku wideokonferencyjnym, także podczas wywiadów w telewizji. To bowiem najprostszy i najtańszy sposób na uzyskanie wysokiej jakości dźwięku w domowych warunkach.

 class="wp-image-1682046"

Słuchawki z ANC mają zaś tę przewagę nad modelami pozbawionymi tej funkcji, iż znacząco poprawiają jakość dźwięku po obydwu stronach połączenia. Dla przykładu słuchawki Oppo Enco X wykorzystują w tym celu trzy mikrofony - zewnętrzny, wewnętrzny do rozmów oraz zwrotny. Trzy mikrofony w połączeniu z filtrem adaptacyjnym potrafią np. wykrywać wiatr i szum otoczenia, i „usunąć go” z tła, pozostawiając jedynie czyste brzmienie głosu.

Słuchawki z ANC - dlaczego warto? class="wp-image-1682055"

Nie zawsze jednak chcemy być kompletnie odcięci od świata. Dlatego słuchawki takie jak Oppo Enco X są wyposażone w tryb „Transparency”, który zamiast redukować hałas dobiegający z zewnątrz… wzmacnia odgłosy otoczenia i pompuje je do wnętrza słuchawek przy użyciu mikrofonów na obudowie. Dzięki temu możemy prowadzić konwersacje, nie wyciągając słuchawek z uszu. Wystarczy przytrzymać przycisk na obudowie, by włączyć odpowiedni tryb pracy urządzenia.

Słuchawki z ANC służą też naszemu zdrowiu.

Przy obecnej powszechności słuchawek z ANC łatwo zapomnieć, jakie było pierwotne przeznaczenie tego typu urządzeń. Otóż zostały one opracowane z myślą o pilotach samolotów, którzy byli szczególnie narażeni na długotrwały hałas w kabinie latającej maszyny. Dzięki słuchawkom z ANC ich słuch był mniej narażony na degradację, a oni sami stawali się też mniej podatni na zmęczenie spowodowane ciągłym hałasem, co z kolei wpływało bezpośrednio na bezpieczeństwo zarówno pilotów, jak i załogi oraz pasażerów.

Najlepsze słuchawki z ANC. class="wp-image-1682019"

Dziś z tego benefitu możemy skorzystać wszyscy. Istnieją nawet słuchawki z redukcją hałasu dla dzieci z dodatkowymi ogranicznikami głośności, które np. pozwalają im wziąć udział w głośnym koncercie bez obaw o nadmierną ekspozycję na hałas.

Jednak oprócz redukcji ryzyka pogorszenia słuchu ANC ma jeszcze jedną, ogromną zaletę w kontekście utrzymywania nas w dobrym zdrowiu.

ANC może być antidotum na chorobę cywilizacyjną - stres.

Według raportu WHO, analizującego wpływ hałasu w dużych ośrodkach miejskich w Europie, istnieje ogromna korelacja między szumem otoczenia a rozmaitymi chorobami: począwszy od zaburzeń kognitywnych i rozdrażnienia, aż po zaburzenia snu, migreny i problemy z wysokim ciśnieniem.

 class="wp-image-1682034"

Przede wszystkim jednak ciągłe obciążenie hałasem wzmaga w nas produkcję kortyzolu, hormonu stresu. Minimalizacja ekspozycji na szkodliwy czynnik - hałas - pozwala ograniczyć powodowany nim stres, a co za tym idzie, ustrzec się opisanych wyżej skutków ubocznych życia we współczesnej, nadmiernie głośnej cywilizacji.

Udowodniono jednak również, iż ANC może znaleźć zastosowanie w bardzo konkretnych przypadkach medycznych. Dla przykładu, słuchawki z ANC są bardzo cenione przez ludzi cierpiących na zaburzenia lękowe. Możliwość „odcięcia się od świata” w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie może się okazać bezcenna np. w czasie ataku paniki, umożliwiając stworzenie wokół siebie swoistej bezpiecznej strefy, nawet jeśli znajdujemy się w hałaśliwym otoczeniu.

Co daje ANC? Oppo Enco X. class="wp-image-1682040"

Przeprowadzono również badania sprawdzające wpływ słuchawek z ANC oraz muzyki na percepcję bólu i lęku podczas skomplikowanych procedur medycznych. Tu odkrycia są jeszcze ciekawsze.

O ile samo ANC rzeczywiście obniża poziom lęku, tak nie wpływa na percepcję bólu, co było sprawdzane podczas bolesnego zabiegu biopsji prostaty u mężczyzn. Kluczowe jest jednak „samo ANC”, gdyż - jak wykazały badania - gdy do ANC dołączyła muzyka, taka kombinacja miała bardzo korzystny wpływ na postrzeganie bólu i lęku w czasie tej samej procedury medycznej.

Połączenie aktywnej redukcji hałasu z odpowiednio dobraną muzyką lub odgłosami pozwala nam łatwiej się wyciszyć. Ta taktyka jest powszechnie polecana w poradnikach medytacji, ale także jako remedium np. na problemy ze snem i stresem. ANC w parze z relaksującą muzyką pozwalają nam złapać oddech.

 class="wp-image-1682043"

Testowane przez nas jaki czas temu Oppo Reno5 ma preinstalowaną aplikację O Relax (w poprzednich modelach firmy aplikacja nosi nazwę Oppo Relax). Znajdziemy w niej setki nagrań przestrzennych, ułatwiających skupienie i odprężenie. Mamy tu takie próbki jak np. odgłosy cykad, dźwięk padającego deszczu czy ambientowe odgłosy dżungli. Wielu ludziom w skupieniu pomaga np. odgłos tętniącej życiem kawiarni, a inni z kolei lubują się w nagraniach typu ASMR - to wszystko znajdziemy w aplikacji O Relax, wraz z kojącymi animacjami i prostymi grami relaksacyjnymi. W połączeniu ze słuchawkami Oppo Enco X z aktywną redukcją hałasu aplikacja O Relax umożliwia złapanie oddechu, albo w drugą stronę: zwiększenie produktywności, jeśli wybierzemy odpowiednie odgłosy i np. zastosujemy technikę pomodoro - 25 minut pracy, 5 minut przerwy.

 class="wp-image-1682049"

W przypadku słuchawek Oppo Enco X możemy nie tylko odtwarzać muzykę, ale też cieszyć się jej bardzo wysoką jakością. Powstały one bowiem we współpracy z duńską marką Hi-Fi – Dynaudio – która to dostroiła je w najdrobniejszym szczególe, by brzmiały fenomenalnie w każdym zastosowaniu. Za jakość transmisji dźwięku odpowiada zaś kodek LHDC, który przekazuje więcej danych niż tradycyjne kodeki AAC czy SBC, co bezpośrednio przekłada się na szczegółowość odtwarzanego dźwięku.

 class="wp-image-1682010"

Trudno przecenić przydatność słuchawek z ANC.

Słuchawki z ANC warte są zakupu przez wzgląd na sam fakt poprawy jakości życia, tym bardziej, że dopłata do modelu wyposażonego w tę technologię wcale nie jest dziś przesadnie wysoka.

Istnieje jednak tak wiele innych korzyści użytkowania słuchawek z ANC. Przydają się one w tak wielu codziennych scenariuszach, iż trudno znaleźć choć jeden powód, by odradzić korzystanie z takiego rozwiązania.

Stres i brak koncentracji to realni wrogowie współczesnej cywilizacji, przebodźcowanej i nieustannie bombardowanej hałasem. Warto pamiętać, że ANC to nie tylko fajny bajer, który pozwala nam zagłuszyć hałas otoczenia, ale także szalenie niedoceniane rozwiązanie, które może pomóc w nierównej walce z problemami cywilizacyjnymi.

*Materiał powstał we współpracy z marką Oppo

Lokowanie produktu
Najnowsze