REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Pełnia Różowego Księżyca. Księżyc jest wyjątkowo blisko Ziemi

Zbliża się kolejna pełnia Księżyca w tym roku. Kwietniowa pełnia nosi nazwę Pełni Różowego Księżyca. Czy jest jednak sens wstawać wcześniej, aby ją zobaczyć?

Pełnia Różowego Księżyca 2021 kwiecień
REKLAMA
1453 interakcji
dołącz do dyskusji

Księżyc jest bliżej Ziemi niż zwykle

REKLAMA

Nadchodząca pełnia przypada w okresie, gdy Księżyc znajduje się stosunkowo blisko Ziemi, przez co na niebie jest nieco większy niż zwykle. Zazwyczaj w takiej sytuacji mówi się, że mamy do czynienia z superksiężycem. Pod względem odległości w tym roku tylko majowa pełnia przypadnie bliżej Ziemi (o całe 157 km). W najbliższy poniedziałek nasz naturalny satelita znajdzie się w odległości 365 058 km od Ziemi.

Kiedy obserwować?

W Polsce pełnia Księżyca przypadnie o godzinie 5:33. Będziemy mogli go zatem obserwować tuż przed pełnią nad zachodnim horyzontem. Księżyc będzie znajdował się na niebie od godziny 18:59 do 5:19. Zanim zatem dojdzie do prawdziwej pełni, Księżyc zniknie nam z oczu.

Warto tutaj zauważyć, że Słońce wzejdzie w poniedziałek już o godzinie 5:11. A niebo będzie się stopniowo rozjaśniało już od 4:35. Może zatem lepiej wstać nieco wcześniej i przyjrzeć się Księżycowi jeszcze przed pełnią, ale przynajmniej na tle ciemnego nieba? Decyzja należy do Was.

Czy Księżyc będzie różowy?

REKLAMA

To jedno z tych pytań, które zawsze pojawia się pod wiadomościami o ciekawszych pełniach Księżyca. Niestety zazwyczaj nasz satelita ani nie jest różowy, ani krwisty, ani błękitny (ani koźli, cokolwiek to znaczy). Nazwy poszczególnych pełni superksiężyca są raczej zwyczajowe.

W przypadku najbliższej pełni nazwa pochodzi od Indian, którzy kwietniową pełnię kojarzyli zawsze z kwitnącymi w tym okresie kwiatami tego koloru. W różnych kulturach przyjmowały się różne nazwy takiej pełni. U nas jednak pozostała Pełnia Różowego Księżyca.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA