REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pełnia Różowego Księżyca. Księżyc jest wyjątkowo blisko Ziemi

Zbliża się kolejna pełnia Księżyca w tym roku. Kwietniowa pełnia nosi nazwę Pełni Różowego Księżyca. Czy jest jednak sens wstawać wcześniej, aby ją zobaczyć?

24.04.2021
18:38
Pełnia Różowego Księżyca 2021 kwiecień
REKLAMA

Księżyc jest bliżej Ziemi niż zwykle

REKLAMA

Nadchodząca pełnia przypada w okresie, gdy Księżyc znajduje się stosunkowo blisko Ziemi, przez co na niebie jest nieco większy niż zwykle. Zazwyczaj w takiej sytuacji mówi się, że mamy do czynienia z superksiężycem. Pod względem odległości w tym roku tylko majowa pełnia przypadnie bliżej Ziemi (o całe 157 km). W najbliższy poniedziałek nasz naturalny satelita znajdzie się w odległości 365 058 km od Ziemi.

Kiedy obserwować?

W Polsce pełnia Księżyca przypadnie o godzinie 5:33. Będziemy mogli go zatem obserwować tuż przed pełnią nad zachodnim horyzontem. Księżyc będzie znajdował się na niebie od godziny 18:59 do 5:19. Zanim zatem dojdzie do prawdziwej pełni, Księżyc zniknie nam z oczu.

Warto tutaj zauważyć, że Słońce wzejdzie w poniedziałek już o godzinie 5:11. A niebo będzie się stopniowo rozjaśniało już od 4:35. Może zatem lepiej wstać nieco wcześniej i przyjrzeć się Księżycowi jeszcze przed pełnią, ale przynajmniej na tle ciemnego nieba? Decyzja należy do Was.

Czy Księżyc będzie różowy?

REKLAMA

To jedno z tych pytań, które zawsze pojawia się pod wiadomościami o ciekawszych pełniach Księżyca. Niestety zazwyczaj nasz satelita ani nie jest różowy, ani krwisty, ani błękitny (ani koźli, cokolwiek to znaczy). Nazwy poszczególnych pełni superksiężyca są raczej zwyczajowe.

W przypadku najbliższej pełni nazwa pochodzi od Indian, którzy kwietniową pełnię kojarzyli zawsze z kwitnącymi w tym okresie kwiatami tego koloru. W różnych kulturach przyjmowały się różne nazwy takiej pełni. U nas jednak pozostała Pełnia Różowego Księżyca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA