REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Nauka /
 3. Technologie
 4. Oprogramowanie /

Linus Torvalds dostał order od NASA. Sprawdź, może i ty dostałeś

Jeśli jesteś fanem oprogramowania open source i starasz się przyczynić do jego rozwoju poprzez kontrybucję kodu na platformie GitHub, sprawdź swój profil. Być może otrzymałeś odznakę w ramach podziękowania za to, że przyczyniłeś się do rozwoju oprogramowania, które umożliwiło uruchomienie Ingenuity - pierwszego pojazdu śmigłowego na Marsie.

21.04.2021
10:39
Linus Torvalds dostał order od NASA. Sprawdź, może i ty dostałeś
REKLAMA

NASA, wraz z serwisem GitHub, postanowiła przypomnieć, że do sukcesu misji marsjańskiej przyczyniły się nie tylko osoby pracujące w agencji kosmicznej. Byłoby to niemożliwe bez wielu programistów, którzy dokładali swoją cegiełkę to otwartego oprogramowania, które posłużyło do stworzenia systemu działającego na komputerach pokładowych Ingenuity.

REKLAMA
 class="wp-image-1674969"

Wyróżnienie trafiło do programistów, którzy wrzucali kod między innymi do następujących projektów na GitHubie:

 • Linux 3.4
 • Fprime 1.3
 • Python 3.9.2
 • Boto / botocore 1.17 - 1.20
 • Curl 7.19
 • Libyaml 0.25
 • Elasticsearch 6.8.1

I wiele innych. Pełna lista znajduje się w dokumentacji na GitHub.

Wśród programistów, którzy otrzymali nową odznakę, znalazł się również sam twórca Linuksa, czyli Linus Torvalds, właściciel repozytorium torvalds/linux. Na jego profilu na GitHubie znajdziemy nowe osiągnięcie, z odpowiednim podpisem.

 class="wp-image-1674966"

Grafika odznaki przedstawia helikopter unoszący się nad czerwonawą planetą - Marsem. Opis brzmi „[Imię Nazwisko] kontrybuował kod do repozytorium / repozytoriów używanych w trakcie misji Mars 2020 Helikopter Mission”.

REKLAMA

Open source jest świetną metodą dla organizacji rządowych i sektora prywatnego na ominięcie biurokracji, która przeszkadza w ich współpracy. Nie potrzeba miesięcy lub lat negocjacji i przetargów - skomentował ekspert od otwartego oprogramowania Karl Fogel.

Programistów, którzy otrzymali nową, okolicznościową odznakę jest aż 12 tysięcy. To pokazuje siłę open source - nie ma szans, aby istniała jedna instytucja, która będzie siłami tylu programistów tworzyć tak różnorodne rodzaje oprogramowania, szczególnie jeśli jest to przedsięwzięcie, które nie przynosi żadnego zysku i można mu poświęcić tylko część swojego własnego czasu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA