REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rekordowy wynik Xboxa i Surface'a. Microsoft odzyskuje konsumentów

Pandemia koronawirusa to, w cynicznym ujęciu sprawy, dar od losu dla firm takich, jak Microsoft. Przedsiębiorstwa naprędce tworzą wirtualne stanowiska pracy i informatyczną infrastrukturę, by je obsłużyć. Tym razem jednak kokosy Microsoftu mają też inne źródło.

27.01.2021
11:34
xbox series zgodność wsteczna
REKLAMA

Za każdym razem, gdy Microsoft publikuje swoje kwartalne sprawozdanie finansowe, długo się zastanawiam, czy je dla was opracowywać. Po prawdzie z liczb prezentowanych przez Microsoft wieje nudą. Firma rozwija się bardzo zdrowo, we wszystkich działach regularnie odnotowując istotne wzrosty. Sercem firmy są niemal zawsze chmura i usługi. Nuuudaaaaa.

REKLAMA

Również i w Q4 2020 mamy piękne wzrosty w działach komercyjnych. Największy przychód odnotował jednak dział More Personal Computing. Czyli Windows, Surface i Xbox.

Miniony kwartał zapewnił Microsoftowi dochód netto w kwocie 15,5 mld dol. przy 43,1 mld dol. przychodów. Największą kwotę ze wszystkich działów zarobił More Personal Computing, który odnotował przychód w kwocie 15,1 mld dol. Odpowiada za to głównie start nowej generacji konsol Xbox, który zapewnił 51-procentowy wzrost wpływów z sekcji gamingu (40-procentowy wzrost wpływów ze sprzedaży gier i usług, 86-procentowy wzrost ze sprzedaży sprzętu).

To akurat było do przewidzenia. I bez zmuszającej nas do domowej izolacji pandemii nowe konsole do gier były długo wyczekiwane. Microsoft i Sony nadal nie są w stanie nadążyć za popytem – w większości regionów świata konsole Xbox Series są bardzo trudne do dostania i wyprzedają się na pniu. Prezes Microsoftu ostrzegł inwestorów, że jego firma najpewniej i w kolejnym kwartale nie sprosta zapotrzebowaniu i że nadal konsole – z uwagi na ogromne zainteresowanie – będą wyprzedawać się na pniu. Z podobnym problemem mierzy się bezpośredni konkurent Xboxa Series, a więc PlayStation 5.

Rekordowy w historii całego Xboxa kwartał – bo przychody znacząco przewyższają te przy okazji premier Xboxa, Xboxa 360 i Xboxa One – to jednak nie wszystko. Rzeczone rekordy bije również dział Surface, który po raz pierwszy przekroczył przychód w kwocie 2 mld dol. Niezwykły, 24-procentowy wzrost odnotowały też licencje Windowsa przeznaczone na rynek konsumencki (Windows Home).

A jak z resztą? Genialnie, ale tu akurat bez zaskoczeń. Chmura i produktywność to przecież specjalizacja Microsoftu.

Dział inteligentnej chmury, na który składają się Azure, Server i Enterprise Mobility, w rankingu przychodów znalazł się na drugim miejscu, zaraz pod głównie konsumenckim More Personal Computing. Miniony kwartał to 50-procentowy wzrost przychodów z Azure’a, 5-procentowy wzrost Servera i 29-procentowy wzrost Enterprise Mobility. Sumarycznie przełożyło się to na przychody w kwocie 14,6 mld dol.

REKLAMA

No i na koniec: produktywność i usługi firmowe, a więc Microsoft 365, LinkedIn i Dynamics. Te zapewniły firmie przychody w kwocie 13,4 mld dol. Przychody z biznesowej wersji Microsoft 365 odnotowały 21-procentowy wzrost, z konsumenckiej zaś 7-procentowy. W sumie już 47,5 mln użytkowników indywidualnych ma aktywny abonament Microsoft 365.

Microsoft przez ostatnie lata miał duże problemy z nawiązaniem ponownego kontaktu z konsumentami. Firma jest gwiazdą na rynkach B2B, jednak dla użytkowników indywidualnych atrakcyjniejsze okazywały się produkty i usługi konkurencji. Miniony kwartał to wyraźne odwrócenie tego trendu. Ciekawe, czy się utrzyma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA