1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Programiści, analitycy danych i specjaliści UX pomogą miastom w walce z pandemią. Do wygrania 30 000 zł!

Lokowanie produktu

30 polskich samorządów zgłosiło się do Hackathonu dla Miast, który jest częścią GovTech Festival. Spośród nich wyłonione zostały cztery najciekawsze miejskie wyzwania, z którymi zmierzą się programiści, analitycy danych, specjaliści UX , którzy zgłoszą swój udział do 15 listopada.

12.11.2020
19:00
Programiści, analitycy danych i specjaliści UX pomogą miastom w walce z pandemią. Do wygrania 30 000 zł!

Pandemia koronawirusa stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla państwa, ale i samorządów, które muszą zmierzyć się z wieloma problemami. We współczesnym świecie na część tych wyzwań można odpowiedzieć oprogramowaniem, a wspólna praca developerów, programistów, analityków może dostarczyć rozwiązań, które będą istotnym wsparciem dla lokalnych władz i mieszkańców.

Rusza Hackathon dla Miast 

Między 20 a 22 listopada 2020 r. odbędzie się Hackathon dla Miast, jedno z najważniejszych wydarzeń trwającego przez cały miesiąc GovTech Festiwalu. 30 miast średniej wielkości opracowało wyzwania dla specjalistów IT z całej polski, którzy wezmą udział w hackathonie. Specjalny zespół wybrał 4 wyzwania finałowe. 

Najciekawsze okazały się zgłoszenia z Chełma, Stargardu, Świdnika i Zduńskiej Woli, choć doceniono również pomysły Iławy, Jastrzębia-Zdroju, Legnicy, Rydułtów, Zgierza, Dzierżoniowa, Konina i Malborka.

Nad czym będą pracować programiści i specjaliści IT w czasie Hackathonu dla Miast? 

Chełmski samorząd nadesłał propozycję dotyczącą bezpiecznej segregacji śmieci. Stworzone rozwiązanie ma pomóc w uszczelnieniu systemu zarządzania odpadami w związku z odbiorem odpadów medycznych. To bardzo istotny wątek w czasie trwającej pandemii koronawirusa. 

Przedstawiciele Stargardu widzą potencjał w stworzeniu wspólnej platformy dla mikroprzedsiębiorców, na której będą mogli oferować własne usługi i produkty. To również wyzwanie związane z SARS-CoV-2 i trudną sytuacją wielu biznesów dotkniętych sytuacją epidemiczną. 

Trzecie wyzwanie przygotował samorząd Świdnika. Miasto sąsiadujące z Lublinem chciałoby stworzyć system analizy ruchu miejskiego, który pozwoliłby na rozwijanie infrastruktury publicznej. 

Ostatnie z czterech zadań pochodzi ze Zduńskiej Woli. Samorząd chce zaoferować mieszkańcom cyfrowe narzędzie pomocne przy wyborze najbardziej opłacalnego źródła ogrzewania. Pomysł ten świadczy o tym, że samorządy myślą o ekologii na podległych sobie terenach.

W jaki sposób będzie przebiegał Hackathon dla Miast?

Jak już wspomnieliśmy, Hackathon dla Miast odbędzie się między 20 a 22 listopada. Rywalizować będą zespoły liczące od 3 do 5 specjalistów. Każdy z nich wybierze jedno z czterech zaprezentowanych wyżej wyzwań.

Co istotne, zespoły będą pracować nad autentycznymi danymi, które udostępnią samorządy. Zwycięzcy nie tylko wygrają 30000 zł, ale będą uczestniczyć we wdrożeniu własnych pomysłów.

Jak w innych tego typu imprezach uczestnikami mogą być programiści, specjaliści UX, analitycy i inni fachowcy. Organizatorzy przewidują, że zespoły powinny składać się z co najmniej 2 programistów, projektanta UX, analityka GIS i osoby z doświadczeniem w biznesie. W hackathonie weźmie udział około 100 specjalistów.

Żeby wystartować w Hackathonie dla Miast, trzeba się zarejestrować. Zgłoszenia można wysyłać na stronie www.hackathondlamiast.pl. Termin upływa 15 listopada 2020 r. Osoby, które nie posiadają własnego zespołu, a chciałyby wziąć udział w przedsięwzięciu mogą zamieścić ogłoszenie w serwisie Discord.

Ostatni etap hackathonu związany jest z wdrożeniem opracowanych rozwiązań. Organizatorzy przewidzieli, że potrwa on od grudnia 2020 r. do maja 2021 r.

Hackathon dla Miast odbywa się w ramach GovTech Festival

GovTech Festival rozpoczął się 6 listopada. Ten projekt edukacyjno-technologiczny odbywa się pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021. 

GovTech Festival to trwający przez miesiąc cykl wydarzeń online, które mają zainteresować obywateli cyfrowym światem oraz pomóc w edukacji. Wśród warsztatów można znaleźć np. #FakeHunter Challenge. To konkurs mający na celu znalezienie jak największej liczby fałszywych informacji. Dla uczniów szkół podstawowych i ich nauczycieli przygotowano z kolei hackathon HackJunior. Jego celem jest promowanie nowych technologii jako narzędzi w rozwiązywaniu problemów. 

Hackathon dla Miast jest również jednym z elementów festiwalu. Oddajmy głos organizatorom:

Hackathon dla Miast jest jednym z kluczowych wydarzeń GovTech Festiwalu, podczas którego chcemy pokazywać, że cyfryzacja może pomagać innym nie tylko wirtualnie, ale też całkowicie realnie. Dlatego cieszę się, że tym wydarzeniem tworzymy przestrzeń do połączenia przedstawicieli miast z najzdolniejszymi programistami z całej Polski. To szczególnie istotne, dlatego że efektem ich współpracy będą rozwiązania wyzwań bezpośrednio związanych z naszymi lokalnymi społecznościami.

mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Informacje na temat Hackathonu dla Miast można znaleźć na stronie www.hackathondlamiast.pl.

Tekst powstał we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju.

Lokowanie produktu
Najnowsze