Sprzęt  / News

Poproszę chleb, mleko i smartfon z 5G. Dzięki Qualcommowi telefony z 5G będą tanie

5G przestaje być nowinką, która ma pojawić się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Sieć nowej generacji zaczyna działać, również i w Polsce. A korzystać z niej będzie można na urządzeniach sprzedawanych w cenach dla klienta masowego.

Pierwsze telefony zgodne z siecią 5G korzystały z procesora Snapdragon 855 – rynkowym debiutantem był smartfon od Oppo. To drogi układ scalony, a więc i stosowany głównie w najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych urządzeniach – co windowało ich cenę do trudnego do zaakceptowania poziomu.

Później było już nieco lepiej. Qualcomm wprowadził do sprzedaży układy Snapdragon z serii 765, dzięki którym telefony 5G mogły być sprzedawane w niższych cenach – nawet poniżej 3 tys. zł. To nadal wiele, ale już w zasięgu zamożniejszego masowego klienta. W czerwcu zapowiedziano układ Snapdragon 690, jeszcze tańszy, również z modemem 5G. A teraz?

A teraz Qualcomm zapowiada dodanie modemu 5G do Snapdragonów serii 4xx, a więc do tej najtańszej.

Snapdragony z linii 400 są zazwyczaj wybierane przez producentów tak zwanych zetafonów i urządzeń z niższej części tak zwanej średniej półki cenowej. Teraz te układy będą zawierać w sobie modemy 5G.

Jak zapowiada Qualcomm, nowe telefony ze Snapdragonami 4xx z modemami 5G w nieodległej przyszłości do sprzedaży wprowadzą, miedzy innymi, Motorola, Oppo i Xiaomi. Konkretniej, mamy się ich spodziewać na rynku już w pierwszym kwartale przyszłego roku w cenach około tysiąca złotych. 5G tym samym zacznie stawać się równie powszechne wśród użytkowników, co aktualnie LTE. Co niewątpliwie bardzo cieszy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst