REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nadchodzą nowe procesory do smartfonów. Qualcomm Snapdragon 865 i 765 już oficjalnie

Qualcomm zapowiedział dwa zupełnie nowe procesory do urządzeń mobilnych. Przywitajcie ciepło układy Snapdragon 865 i 765.

04.12.2019
9:10
Qualcomm Snapdragon
REKLAMA
REKLAMA

Trwa właśnie coroczna konferencja Qualcomm’s Tech Summit w Maui na Hawajach. Producent najpopularniejszych procesorów mobilnych chwali się tam nowościami. Firma zapowiedziała dwa zupełnie nowe układy na 2020 r. Nie mówi jednak nic o ich wydajności, bo w zasadzie to nie musi. Odmienia za to 5G przez wszystkie przypadki.

Qualcomm Snapdragon 865 i 765 oficjalnie

Pierwszy z nowych procesorów, czyli Snapdragon 865, będzie nowym najpotężniejszym układem w ofercie firmy. To takie creme de la creme oferty. Można rozsądnie założyć, że stanie się on sercem większości topowych smartfonów w 2020 r. - tak jak jego poprzednicy. Firma potwierdza, że wykorzysta go Oppo.

qualcomm snapdragon 765 5G class="wp-image-1051114"
Qualcomm Snapdragon 765 z modułem 5G

Co jednak ciekawe, topowy układ Snapdragon 865… nie będzie wyposażony we wbudowany modem 5G. To jednak wcale nie oznacza, że Qualcomm ignoruje łączność kolejnej generacji, bo w zasadzie to wręcz przeciwnie, a firma chce być liderem tego segmentu. Brzmi jak paradoks? Tylko pozornie.

Stosowny moduł pozwalający na łączenie się ze stacjami bazowymi 5G się pojawi, ale tylko w nieco słabszym Snapdragonie 765. W przypadku tego mocniejszego układu konieczne będzie natomiast zamontowanie w urządzeniu mobilnym zewnętrznego modemu Snapdragon X55 drugiej generacji.

Mimo to nie będzie się dało zamówić procesora Snapdragon 855 w wersji LTE.

W przypadku układu Snapdragon 855 na modem 5G zabrakło miejsca. Użycie zewnętrznego modułu podniesie co prawda koszt produkcji i obniży wydajność energetyczną zestawu, ale najwyraźniej nie dało się tego rozwiązać inaczej. Będzie to jednak problemem tylko dla nielicznych.

qualcomm snapdragon 865 class="wp-image-1051117"
Qualcomm Snapdragon 865 bez modułu 5G
REKLAMA

W nadchodzących miesiącach tylko najwięksi zapaleńcy, czyli tzw. early adopterzy, kupią urządzenia wspierające 5G. Qualcomm projektując układ Snapdragon 865, skupił się zaś przede wszystkim na współpracy ze stacjami bazowymi LTE, bo to z nich będziemy korzystać jeszcze przez najbliższe lata.

W ofercie amerykańskiej firmy pojawi się też dedykowany układ dla graczy, czyli Snapdragon 765G, bazujący na podstawowej wersji Snapdragona 765. Oprócz tego pojawią się nowe rozwiązania z segmentu Internetu rzeczy. Więcej informacji na temat wszystkich nowych procesorów pojawi się zaś jutro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA