REKLAMA

Naukowcy stworzyli sztuczną skórę, która reaguje na ból

Sztuczna skóra, która jest w stanie reagować na ból tak samo jak ludzka skóra? Badacze z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii przekonują, że właśnie udało im się taki wynalazek stworzyć.

03.09.2020 17.39
Sztuczna skóra reagująca na ból tak jak prawdziwa ludzka skóra
REKLAMA

Celem projektu opisanego w artykule naukowym opublikowanym w periodyku Advanced Intelligent Systems, było udoskonalenie protez, lepsze efekty przeszczepów skóry, ale także stworzenie realistycznych humanoidów, których sztuczna skóra będzie lepiej reagowała na otoczenie.

REKLAMA

Opracowane przez naukowców urządzenie wyczuwające ból imituje nerwy, które łączą receptory na skórze z mózgiem. Jego zadaniem jest odtworzenie niezwykle szybkich reakcji odruchowych ludzkiego ciała.

 class="wp-image-1409684"

Opracowany prototyp to cienki fragment sztucznej skóry

Jest on w stanie odczuwać zmiany ciśnienia, wysokie i niskie temperatury. Tak jak w rzeczywistości dopiero po przekroczeniu pewnej granicy skóra reaguje na te czynniki.

To bardzo ważny krok na drodze do opracowania wyrafinowanych systemów reakcji, które umożliwią stworzenie smart protez czy inteligentnych robotów

- dodaje Bhaskaran.
 class="wp-image-1409687"

Inny prototyp wykonano z jeszcze cieńszego, rozciągliwego materiału, który może reagować na zmiany temperatury i ciśnienia. Trzeci jest wyjątkowo cienką warstwą - tysiąc razy cieńszą od pojedynczego włosa ludzkiego, która może reagować na zmiany ilości odczuwanego ciepła.

REKLAMA

Choć niektóre już istniejące technologie wykorzystywały sygnały elektryczne do imitowania różnych poziomów bólu, nowe urządzenia potrafią zareagować na prawdziwe mechaniczne ciśnienie, temperaturę i ból i elektronicznie na nie zareagować

- mówi Ataur Rahman, główny autor opracowania i badacz na RMIT.

Według Rahmana oznacza to, że opracowana przez jego zespół sztuczna skóra potrafi odróżnić ostrożne dotknięcie igły za pomocą palca o przypadkowego ukłucia się nią, a to już zupełnie nowy poziom rozwoju.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA