Naukowcy stworzyli sztuczną skórę, która reaguje na ból
Sztuczna skóra, która jest w stanie reagować na ból tak samo jak ludzka skóra? Badacze z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii przekonują, że właśnie udało im się taki wynalazek stworzyć.
Celem projektu opisanego w artykule naukowym opublikowanym w periodyku Advanced Intelligent Systems, było udoskonalenie protez, lepsze efekty przeszczepów skóry, ale także stworzenie realistycznych humanoidów, których sztuczna skóra będzie lepiej reagowała na otoczenie.
Opracowane przez naukowców urządzenie wyczuwające ból imituje nerwy, które łączą receptory na skórze z mózgiem. Jego zadaniem jest odtworzenie niezwykle szybkich reakcji odruchowych ludzkiego ciała.
Ludzka skóra jest niezwykle wrażliwym organem, który wysyła błyskawiczne sygnały w przypadku przekroczenia określonego progu bólu. Za pomocą skóry bezustannie odczuwamy cały nasze otoczenie, ale reakcja na ból pojawia się dopiero w określonym momencie, np. gdy dotykamy czegoś zbyt gorącego lub zbyt ostrego. Żadna technologia elektroniczna nie była w stanie realistycznie imitować ludzkiego odczuwania bólu - aż do teraz - mówi Madhu Bhaskaran, współautor opracowania.
Opracowany prototyp to cienki fragment sztucznej skóry
Jest on w stanie odczuwać zmiany ciśnienia, wysokie i niskie temperatury. Tak jak w rzeczywistości dopiero po przekroczeniu pewnej granicy skóra reaguje na te czynniki.
To bardzo ważny krok na drodze do opracowania wyrafinowanych systemów reakcji, które umożliwią stworzenie smart protez czy inteligentnych robotów
- dodaje Bhaskaran.
Inny prototyp wykonano z jeszcze cieńszego, rozciągliwego materiału, który może reagować na zmiany temperatury i ciśnienia. Trzeci jest wyjątkowo cienką warstwą - tysiąc razy cieńszą od pojedynczego włosa ludzkiego, która może reagować na zmiany ilości odczuwanego ciepła.
Choć niektóre już istniejące technologie wykorzystywały sygnały elektryczne do imitowania różnych poziomów bólu, nowe urządzenia potrafią zareagować na prawdziwe mechaniczne ciśnienie, temperaturę i ból i elektronicznie na nie zareagować
- mówi Ataur Rahman, główny autor opracowania i badacz na RMIT.
Według Rahmana oznacza to, że opracowana przez jego zespół sztuczna skóra potrafi odróżnić ostrożne dotknięcie igły za pomocą palca o przypadkowego ukłucia się nią, a to już zupełnie nowy poziom rozwoju.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.