REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pierwszy lot Crew Dragona opóźniony. Czwórka astronautów poleci na stację w październiku

W piątek NASA ogłosiła podczas konferencji prasowej, że pierwsza operacyjna, komercyjna misja załogowa statku Crew Dragon wystartuje w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec października.

15.08.2020
17:28
Pierwszy lot Crew Dragona opóźniony. Czwórka astronautów poleci na stację w październiku
REKLAMA

Przedstawiciele agencji poinformowali, że start nie nastąpi wcześniej niż 23 października. W ramach misji Crew-1, na pokładzie statku znajdzie się trójka astronautów NASA oraz jeden astronauta z Japonii. Cała czwórka spędzi na pokładzie ISS sześć miesięcy. Według wcześniejszych planów, lot miał się odbyć jeszcze we wrześniu.

REKLAMA

7 sierpnia w trakcie konferencji dla absolwentów International Space University, administrator NASA Jim Bridenstine wspomniał jednak:

Crew-1: pierwsze opóźnienie

Tuż przed startem misji Demo-2, 30 maja NASA informowała, że pierwszy lot komercyjny Crew-1 odbędzie się po 30 sierpnia, jeżeli misja Demo-2 zakończy się jeszcze w lipcu. Niemniej jednak, kilka tygodni przed wodowaniem, do którego doszło 2 sierpnia, NASA poinformowała, że zakończenie procesu certyfikacji statku będzie wymagało co najmniej sześciu tygodni. W związku z tym, lot przełożono na drugą połowę września.

Crew-1: drugie opóźnienie

Najnowsze opóźnienie daty lotu spowodowane jest bogatym harmonogramem przylotów i odlotów na ISS. 14 października w kierunku stacji kosmicznej poleci statek Sojuz MS-17. Na jego pokładzie znajdzie się Kate Rubins (NASA) oraz Siergiej Ryżnikow oraz Siergiej Kud-Swerczkow (Roskosmos). Zastąpią oni obecną załogę składającą się z Chrisa Cassidy'ego oraz Anatolija Iwaniszina oraz Iwana Wagnera, którzy powrócą na Ziemię statkiej Sojuz MS-16 kilka dni po przylocie MS-17.

Oprócz statków Sojuz, w kierunku ISS na szczycie rakiety Antares poleci także statek Cygnus, którego start zaplanowano na 29 września. Cygnus powinien dotrzeć do stacji w ciągu 2-3 dni od startu.

 class="wp-image-1328008"
Kapsuła załogowa Crew Dragon

Crew-1: pierwsza operacyjna misja Crew Dragona

Na pokładzie pierwszego komercyjnego lotu na orbitę polecą astronauci NASA: Michael Hopkins, Victor Glover oraz Shannon Walker, a z ramienia agencji JAXA: astronauta Soichi Noguchi.

REKLAMA

Start misji w październiku pozwoli astronautom pozostać na stacji także wtedy, gdy z Ziemi będzie startowała misja Crew-2, w ramach której na stację poleci kolejna grupa astronautów z NASA, JAXA oraz ESA. Do październikowego lotu przygotowana jest nowa rakieta Falcon 9 oraz nowy statek Crew Dragon. W ramach misji Crew-2 astronauci polecą na stacją kapsułą Dragon, która realizowała misję Demo-2. Kapsuła będzie zainstalowała na rakiecie Falcon-9, która wcześniej wyniesie na orbitę misję Crew-1.

W międzyczasie NASA powoli kończy proces certyfikacji Crew Dragona, który umożliwi realizację misji Crew-1. Według Steve'a Sticha, kierownika programu komercyjnych misji załogowych, potrzeba na to jeszcze kilku tygodni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA