REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zrobił zdjęcie komecie NEOWISE. To najbliższa jak dotąd fotografia tego obiektu

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał najbliższe jak dotąd zdjęcia najnowszego gościa na nocnym niebie, komety C/2020 F3 NEOWISE, już po tym jak minęła ona Słońce. Nowe zdjęcia zostały zrobione 8 sierpnia i przedstawiają jasne jądro komety oraz jej komę.

22.08.2020
18:07
Kosmiczny Teleskop Hubble’a zrobił zdjęcie komecie NEOWISE. To najbliższa jak dotąd fotografia tego obiektu
REKLAMA

Kometa NEOWISE jest najjaśniejszą kometą widoczną na północnym niebie od czasów komety Hale-Boppa, która widoczna była w 1997 r. Obiekt przemieszcza się aktualnie z prędkością ok. 60 kilometrów na sekundę, a maksymalnie do Słońca zbliżył się 3 lipca. Od ponad miesiąca kometa zmierza w kierunku zewnętrznych rejonów Układu Słonecznego, skąd powróci w pobliże Słońca już za.... 7000 lat.

REKLAMA

Obserwacje przeprowadzone za pomocą Hubble'a pozwoliły na wykonanie pierwszego w historii zdjęcia komety o tej jasności, przy takiej rozdzielczości już po przelocie przez peryhelium orbity. Wcześniejsze próby fotografowania innych jasnych komet (takich jak ATLAS) zawsze kończyły się niepowodzeniem, bowiem komety rozpadały się w okolicach peryhelium pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego.

 class="wp-image-1335673"
Kometa NEOWISE na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Kometa NEOWISE przetrwała peryhelium orbity

Komety bardzo często ulegają rozpadowi wskutek oddziaływania termicznego i grawitacyjnego podczas bliskiego przelotu w pobliżu Słońca. Zdjęcie wykonane przez Hubble'a dowodzi jednak, że jądro komety NEOWISE przetrwało w całości. Oczywiście samo jądro jest za małe, aby Hubble mógł je zaobserwować bezpośrednio. Ta kula lodu ma nie więcej niż 4,8 km średnicy. Na zdjęciu widzimy za to rozległy obłok gazu i pyłu otaczający jądro. Średnica tego obłoku to ok. 18 000 km.

W danych z Hubble'a można wyróżnić także parę dżetów emitowanych z jądra w przeciwnych kierunkach. Widoczne są jako stożki pyłu i gazu przyczepione do jądra komety. Dalej od jądra zakrzywiają się one w szerszy wachlarz, za co odpowiada rotacja komety. Dżety składają się z materii, która powstała z lodu, który sublimował pod powierzchnią komety, po czym został z niej wyrzucony z dużą prędkością.

Zdjęcia wykonane za pomocą Hubble'a pozwoliły także ustalić barwę pyłu emitowanego z komety oraz zmian tej barwy wraz z oddalaniem się od Słońca. To z kolei może pozwolić nam wyjaśnić jak promieniowanie słoneczne wpływ na zawartość i strukturę tego pyłu i komy. Ostatecznym celem jest tutaj ustalenie pierwotnych właściwości pyłu.

Fotografowanie komet to dla Hubble'a nie pierwszyzna

Kosmiczny Teleskop Hubble'a już wcześniej fotografował ciekawe komety.

W kwietniu 2020 r. udało się sfotografować rozpad komety ATLAS.

 class="wp-image-1335655"
Kometa ATLAS po przelocie w pobliżu Słońca

W październiku i grudniu 2019 r. natomiast Hubble sfotografował międzygwiezdną kometę 2I Borisov.

 class="wp-image-1335658"
Kometa 2I Borisov sfotografowana 12 października 2019 r.
REKLAMA
 class="wp-image-1335661"
Kometa 2I/Borisov sfotografowana przez Hubble'a w grudniu 2019 r. Na zdjęciu kometa znajduje się w pobliżu odległej galaktyki spiralnej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA