REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NASA uruchomiła marsjański helikopter Ingenuity. Przetrwał start i dobrze znosi podróż na Czerwoną Planetę

Pierwszy helikopter, który będzie latał nad powierzchnią innego globu niż Ziemia, został po raz pierwszy uruchomiony w przestrzeni kosmicznej. Aktualnie Ingenuity zmierza w kierunku Marsa przyczepiony do łazika Persverance, który wystartował z Ziemi 30 lipca.

17.08.2020
16:20
Misja drona Ingenuity na Marsie dobiega końca
REKLAMA

7 sierpnia, NASA zdalnie uruchomiła i naładowała sześć akumulatorów litowo-jonowych, które będą zasilały helikopter. Ważący 1,8 kg Ingenuity, aktualnie zasilany jest przez łazik Perseverance.

REKLAMA

Pierwsze koty za płoty

Uruchomienie akumulatorów było bardzo ważnym elementem misji, bowiem była to pierwsza okazja na to, aby uruchomić Ingenuity i przetestować jego elektronikę już po starcie w kierunku Marsa. Wszystko poszło zgodnie z planem. Planujemy powtarzać ten krok co dwa tygodnie, aby utrzymywać akceptowalny poziom naładowania akumulatorów - mówi Tim Canham, kierownik projektu Mars Helicopter w JPL.

Ładowanie akumulatorów zajęło osiem godzin, w trakcie których NASA przetestowała i przeanalizowała ich wydajność. Akumulatory zostały naładowane jedynie do poziomu 35 proc. maksymalnej pojemności, aby utrzymać je w optymalnym stanie.

Perseverance i Ingenuity przygotowują się na luty

Łazik Perseverance, a tym samym helikopter Ingenuity, wyląduje na Marsie 18 lutego 2021 r. Jakiś czas po lądowaniu, Ingenuity odłączy się od łazika, zostanie postawiony na powierzchni Marsa i wykona kilka pionierskich lotów testowych. Po odłączeniu od łazika, helikopter będzie zasilany własnymi panelami słonecznymi.

Jeżeli pierwsze loty testowe pójdą zgodnie z planem, Ingenuity dowiedzie, że możliwe są autonomiczne loty zrobotyzowanych helikopterów na Marsie, a to może otworzyć zupełnie nowe wrota do badania Czerwonej Planety z powietrza.

REKLAMA

Uruchomienie akumulatorów pozwoliło nam potwierdzić, że helikopter przetrwał start i jak na razie doskonale znosi przebywanie w przestrzeni międzyplanetarnej. Do czasu pierwszego lotu eksperymentalnego czeka nas jeszcze wiele testów, ale jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem - mówi MiMi Aung, menadżer projektu Ingenuity w JPL.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA