REKLAMA

Facebook przeprasza za „pedalskich aktywistów”. Skąd w ogóle wziął się ten zwrot?

Internet obiegły zrzuty ekranu pokazujące wynik automatycznego tłumaczenia w serwisie Facebook, którym okazała się zbitka słów „aktywiści pedalscy”. W rozmowie ze Spider's Web Facebook wyjaśnia, jak do tego doszło.

13.08.2020 15.26
aktywisci pedalscy facebook tlumaczenie translate
REKLAMA

O sprawie obraźliwego i bardzo niefortunnego tłumaczenia w serwisie Facebook poinformowała Wyborcza. Pojawił się artykuł, którego autor przywołuje niedawną sytuację, gdy automatyczny translator w odniesieniu do zatrzymanych w Warszawie w ubiegły weekend osób wspierających społeczność LGBT użył słów „aktywiści pedalscy”.

REKLAMA

Tłumaczenie, o którym mowa, pojawiło się pod postem opisującym prostest pod polską ambasadą w czeskiej Pradze. Tęczowa manifestacja odbyła się w kontrze do wydarzeń, jakie miały miejsce na Krakowskim Przedmieściu, podczas których zatrzymano polskich protestujących.

W tłumaczeniu działacze LGBT zostali nazwani mianem „aktywistów pedalskich”.

O komentarz w tej sprawie poprosiłem przedstawicieli serwisu Facebook, którzy wyjaśnili, skąd takie określenie wzięło się w tłumaczeniu czeskiego posta na język polski widocznym na łamach portalu.

Facebook w odpowiedzi na nasze pytania postanowił przy okazji uściślić kilka kwestii dotyczących automatycznych tłumaczeń i ich sposobu działania.

REKLAMA

Oprócz tego Facebook podkreśla, że istnieje mechanizm umożliwiający użytkownikom zgłaszanie błędów tłumaczeń, a „ludzie mogą oceniać każde tłumaczenie, które widzą na Facebooku”. Portal wwykorzystuje tę informację zwrotną do poprawy dokładności.

Oprócz tego firma Marka Zuckerberga posiada „dedykowany zespół ds. rozumienia języka i tłumaczeń”. Prowadzi on badania w tej dziedzinie i pracuje nad udoskonalaniem modeli i technologii. Jej przedstawiciele podkreślają też, że w Facebooku „pracują również inne zespoły, które analizują zgłaszane treści i minimalizują ryzyko ponownego wystąpienia podobnych błędów”.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA