REKLAMA

Chrome 85 z obsługą 64 bitów na Androida już do pobrania

Google szykuje się do wydania kolejnej edycji swojej przeglądarki na Androida. Chrome 85 na Androida w wersji 64-bitowej mogą już pobierać wszyscy chętni. Sprawdzamy, co jeszcze się zmieniło.

26.07.2020 18.08
chrome na androida beta 64-bit pasek adresu
REKLAMA

Chrome 85 jest obecnie w fazie testów. Wszyscy chętni mogą już pobrać testową kompilację, która pozwala sprawdzić w praktyce liczne nowości. Najważniejsza z nich to przejście na 64 bity, gdyż do tej pory mobilna edycja przeglądarki Google’a tkwiła jedną nogą w przeszłości i była programem 32-bitowym.

REKLAMA

Google Chrome 85 i 64 bity

Co prawda pierwsze kompilacje przeglądarki Google’a w wersji 64-bitowej pojawiły się już ostatnim razem, czyli wraz z wersją beta Chrome 84, ale teraz może przetestować tego typu wydanie nieco więcej osób. Potencjalnie taka zmiana może zaś pomóc w wykorzystaniu dużej ilości RAM-u, którym dysponują dziś topowe modele smartfonów.

Nową wersję testową Chrome’a można pobrać z serwisu APK Mirror. To, jaka edycja przeglądarki Google’a jest zainstalowana na urządzeniu, można z kolei sprawdzić, wpisując w pasek adresu frazę chrome://version. Warto przy tym też wspomnieć, że porzucenie wersji 32-bitowej to przy tym nie jedyna nowość od firmy z Mountain View.

W przeglądarce Google Chrome 85 zmieni się Omnibox.

Testy co prawda prowadzone są obecnie wyłącznie na wydaniu desktopowym, ale Google kolejny już raz eksperymentuje z ukrywaniem pełnego adresu przeglądanej aktualnie witryny internetowej w tym głównym pasku na górze interfejsu przeglądarki. Zamiast tego Chrome 85 może wyświetlać wyłącznie główną domenę.

Taka zmiana ma naprawdę sporo sensu, gdyż wedle badań może pomóc w uruchomieniu użytkowników przed phishingiem — cyberprzestępcom trudniej oszukać użytkownika, że jest w witrynie jedynie udającej prawdziwą, gdy od razu widać główną domenę bez żadnych odpisów. Realizować można to jednak na różne sposoby.

Testowane są dwa podobne do siebie rozwiązanie w menu flag jednocześnie — jedno ukrywa pasek aż do momentu, gdy użytkownik najedzie myszą na pasek, a drugie pokazuje pełny adres w chwili, gdy użytkownik wejdzie w interakcję ze stroną. Trudno ocenić, które z nich Google wdroży docelowo… zakładając, że się z tego pomysłu znowu nie wycofa.

REKLAMA

Jakie jeszcze zmiany wprowadzi Chrome 85?

W nowej wersji przeglądarki wsparcie dla dekodowania obrazków metodą AVIF jest domyślne (w wersji przeglądarkowej). Oprócz tego Google Chrome będzie lepiej sobie radził ze wsparciem urządzeń typu HID, w tym np. kontrolerów do gier. Poprawiono też wsparcie dla API odpowiedzialne za moduły Bluetooth.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA