REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Lakefield ma sprawić, że zapomnimy o procesorach ARM. Ma być szybko i oszczędnie

Po raz pierwszy o procesorze Lakefileld usłyszeliśmy przy okazji zapowiedzi nowego tabletu Microsoftu. Dziś Intel odsłania kolejne tajemnice swojego pierwszego układu inspirowanego konstrukcją big.LITTLE.

11.06.2020
11:21
microsoft-surface-neo-6
REKLAMA
REKLAMA

Nie przypominam sobie czasów, w których Intel był w aż takiej defensywie. Firma nadal jest bez wątpienia potęgą i nadal ma w garści rynek wysokowydajnych pecetów. Jest jednak na nim coraz mocniej podgryzana przez AMD. No i nie zapominajmy o tym, że Intel został w zasadzie całkowicie wykurzony z rynku urządzeń ultramobilnych na rzecz licencjobiorców ARM.

Partnerzy ARM-a coraz śmielej poczynają sobie na rynku przenośnych komputerów osobistych. Można już kupować tablety i smartbooki z układami Snapdragon i SQ z Windowsem na pokładzie, a według bardzo wiarygodnych plotek część komputerów Mac ma działać już niedługo pod kontrolą ARM-owych procesorów Apple A.

Odpowiedzią Intela na to zagrożenie jest rodzina układów Lakefield. To coś więcej niż spadkobierca Atoma.

Pierwsze informacje o układach Lakefield otrzymaliśmy przy okazji zapowiedzi tabletu Surface Neo, który jako pierwszy na rynku miał z nich korzystać. To pierwszy mający być masowo produkowany procesor Intela o konstrukcji przypominającej big.LITTLE. Ta zakłada, że procesor składa się z rdzeni o różnych parametrach: mało wydajnych ale wysoce energooszczędnych i odwrotnie, czyli wydajnych ale prądożernych.

Za sprawą takiej konstrukcji, od lat z powodzeniem wykorzystywanej w układach ARM, w stanie spoczynku lub przy prostych zadaniach wykorzystywane są tylko te energooszczędne rdzenie. Te zużywające dużo energii aktywowane są tylko w razie potrzeby, czyli wysokiego obciążenia urządzenia kolejnymi zadaniami.

Intel twierdzi że umożliwiło to zmniejszenie powierzchni jego dotychczasowych (nie wskazał których konkretnie…) procesorów o 56 proc. przy zachowaniu energooszczędności. Wysokowydajne rdzenie to 10-nanometrowe Sunny Cove. Te energooszczędne to Atom z generacji Tremont. Pierwsze układy Lakefield mają zawierać jeden rdzeń Sunny Cove i cztery Tremonty.

REKLAMA

Procesory wytwarzane są w procesie technologicznym, który Intel określa mianem Foveros 3D. W trybie spoczynkowym mają zużywać raptem 2,5 mW energii – co oznacza 91-procentową redukcję jej zużycia zestawiając je z układami Core serii Y. Akcelerują przy tym przetwarzanie wideo 4K, obsługują Wi-Fi 6 i LTE.

Pierwsze komputery z układami Lakefield mają się pojawić na rynku już niebawem. Będą to Samsung Galaxy Book S i ThinkPad X1 Fold.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA