REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Prognoza pogody na planecie WASP-79b: temperatura 1650 st. C. Spodziewane opady ciekłego żelaza

Astronomowie przebadali gazową egzoplanetę, która leży 780 lat świetlnych od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę po bardzo ciasnej orbicie w ciągu zaledwie 3,7 dnia. Według badaczy w jej atmosferze pojawiają się opady ciekłego żelaza.

08.05.2020
10:56
Pogda na WASP-79b: temperatura 1650 st. C i opady ciekłego żelaza
REKLAMA
REKLAMA

Średnia temperatura atmosfery planety WASP-79b wynosi według NASA 1650 stopni Celsjusza. Właśnie przez tę temperaturę, gazowa egzoplaneta jest jedną z najbardziej rozdętych spośród wszystkich planet dotąd odkrytych. Choć WASP-79b ma masę 0,85 masy Jowisza, to jest 1,7 razy większa od niego.

Pocztówka z obcego świata: WASP-79b.

W atmosferze planety najprawdopodobniej regularnie pojawiają się opady ciekłego żelaza, a całe niebo ma żółtawą barwę po stronie dziennej. Z uwagi na odległość od gwiazdy macierzystej, WASP-79b najprawdopodobniej jest pływowo związany ze swoją gwiazdą, przez co zawsze zwrócony jest do niej tą samą stroną.

Do zbadania atmosfery planety, astronomowie wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble'a oraz teleskop Magellan II w Chile. Obserwacje nie wykazały żadnych oznak procesu rozpraszania Rayleigha, w którym drobne ziarna pyłu znajdującego się na dużych wysokościach rozpraszałyby promieniowanie gwiazdy. To właśnie tego rodzaju rozpraszanie światła sprawia, że niebo na Ziemi jest niebieskie.

- To mocno wskazuje na nieznane procesy w atmosferze, których w ogóle nie uwzględniamy w naszych modelach fizycznych. Gdy pokazywałam widmo WASP-79b innym astrofizykom, wszyscy stwierdzali, że jest dziwne - mówi Kristin Showalter Sotzen, doktorantka z Uniwersytetu  Johns Hopkins w Laurel, w stanie Maryland. Ponieważ spotykamy  się z tym po raz pierwszy, nie wiemy co za to odpowiada. Skoro znamy tylko jedną taką planetę, to nie wiemy czy to zjawisko atmosferyczne związane jest z ewolucją planety.

Prognoza pogody: pochmurno, gorąco i opady żelaznego deszczu

REKLAMA

Wbrew pozorom deszcz ciekłego żelaza nie musi być czymś rzadkim we wszechświecie. Podobne opady najprawdopodobniej występują w atmosferze gorącego jowisza WASP-76b.

W trakcie obserwacji w atmosferze planety Kosmiczny Teleskop Hubble'a dostrzegł parę wodną, a to oznacza, że planeta automatycznie trafia na listę pierwszych celów obserwacyjnych Kosmicznego Teleskopu  Jamesa Webba (kiedy już trafi na orbitę). Dlatego też wkrótce możemy dowiedzieć się o niej znacznie więcej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA