Chmura hybrydowa? To proste. Przeniesienie do niej twoich aplikacji nie będzie problemem

Lokowanie produktu

Za sprawą szerokiej współpracy IBM-a i VMware’a wdrożenie chmury hybrydowej w firmie jest szczególnie łatwe. Twoje przedsiębiorstwo może połączyć najważniejsze zalety chmur publicznych i prywatnych.

28.04.2020 17.57
Migracja VMware do chmury hybrydowej. Znacząco ułatwi to IBM Cloud

Coraz więcej przedsiębiorstw docenia zalety korzystania z różnych chmur. Nie każda chmura obliczeniowa spełnia oczekiwania każdej firmy, dlatego też te budują swoją informatyczną infrastrukturę w oparciu o różnorakie fundamenty. To rozsądne i praktyczne podejście, ale rodzi pewien nowy problem: przecież każda z chmur jest inna, inaczej działa i jest zarządzana w unikalny dla siebie sposób.

Ten problem dostrzegły wspólnie VMware i IBM już w 2016 r.. Wtedy bowiem obie firmy nawiązały sojusz, którego celem było przeniesienie istniejących workloadów VMware’a do chmury obliczeniowej, bez konieczności projektowania od nowa polityk bezpieczeństwa, architektury aplikacji czy zbiorów zasad. Misja zakończyła się sukcesem, a dziś IBM Cloud jest jednym z największych partnerów chmurowych VMware’a – ze wspólnej oferty korzystają już tysiące przedsiębiorstw, w tym American Airlines czy Deloitte.

Chętnych nie brakuje. Coraz więcej przedsiębiorstw chce skorzystać z przewagi, jaką zapewniają algorytmy sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych czy Internet rzeczy.

Dostęp do nowych technologii nie powinien jednak powodować przestojów w funkcjonowaniu firmy czy spędzać sen z powiek jej działowi IT. To właśnie tę niedogodność rozwiązuje sojusz IBM-a i VMware. Dzięki niemu firmy mogą tworzyć środowiska operacyjne spójnie działającej platformie mogącej składać się zarówno z serwerów firmowych, jak i centrum danych IBM Cloud.

IBM współprojektował i jako jeden z pierwszych wdrożył w swojej chmurze technologię VMware HCX, która jest głównym spoiwem chmury publicznej IBM Cloud i opartej o rozwiązania VMware chmury prywatnej. IBM Cloud oferuje też VMware Horizon Cloud, a więc zaawansowane usługi wirtualnych pulpitów.

Dlaczego VMware i IBM Cloud tak do siebie pasują?

Wedle oczekiwań, nasze licencje na rozwiązania VMware można przenieść do chmury IBM Cloud. Możliwe jest rozliczenia się w ramach miesięcznej subskrypcji lub korzystanie z własnej licencji. Możemy też liczyć na pełną zgodność operacji, w tym deduplikacji danych, ich kompresji czy szyfrowania vSAN. Mamy też pełną zgodność z vSphere i vCenter.

VMware vCenter Server w IBM Cloud to hostowana prywatna chmura, która dostarcza stos VMware vSphere jako usługę. Środowisko VMware jest osadzone na co najmniej dwóch serwerach IBM Cloud typu bare metal oraz współużytkowanej pamięci na poziomie plików i obejmuje automatyczne wdrażanie i konfigurację łatwej w zarządzaniu zapory ogniowej, która jest obsługiwana przez VMware NSX.

Całe środowisko można uruchomić w ciągu kilku godzin, a elastyczna infrastruktura bare metal zapewnia błyskawiczne skalowanie mocy obliczeniowej w razie potrzeby.

IBM Cloud zapewnia też pełny, natywny dostęp do całego stosu VMware, w tym wspomniane vSphere czy vCenter, a także NSX for Service Providers. Pozwalają one przenosić obciążenia do i z chmury bez konieczności pisania przez nas od nowa aplikacji, narzędzi, skryptów ani inwestowania w nowe umiejętności działu IT. vCenter Server w chmurze IBM jest wdrażany w oparciu o standardową architekturę referencyjną.

Nie zapominajmy o VMware vSphere w IBM Cloud. Zapewnia ono wysoką elastyczność w budowaniu własnego środowiska hostowanego przez IBM przy użyciu sprzętu kompatybilnego z VMware i odpowiedniego zestawu jego rozwiązań, które pasują do danych potrzeb. Możemy zaprojektować hostowane środowisko VMware w dowolny sposób: od pojedynczego klastra ESXi po solidne centrum danych o architekturze definiowanej programowo (SDDC). To właśnie vSphere pomaga rozszerzyć zakres działania środowiska VMware na IBM Cloud.

vSphere w IBM Cloud pozwala uruchomić nawet jeden malutki serwer ESXi i skalować klaster, szybko dodając do niego kolejne moduły. Zwiększa to możliwości naszej chmury prywatnej bez rezygnacji z bezpieczeństwa dedykowanej infrastruktury. vSphere w IBM Cloud oferuje także najnowsze natywne opcje szyfrowania VMware na poziomie maszyn wirtualnych czy magazynu danych vSAN.

W efekcie zyskujemy dostęp do środowiska VMware hostowanego przez IBM z takim samym poziomem kontroli i widoczności, jak w środowisku lokalnym. Co z bezpieczeństwem?

Dysponując przy tym pełnymi uprawnieniami administracyjnymi do stosu VMware. Ostatnim elementem jest wspomniany wyżej VMware Cloud Foundation na IBM Cloud. Łączy on vSphere, vSAN i NSX w natywnie zintegrowany stos wirtualnych mocy obliczeniowej, pamięci masowej i sieci zbudowanej na dedykowanej dla naszego przedsiębiorstwa infrastrukturze obliczeniowej IBM Cloud. Środowisko może być obsługiwane niezależnie lub jako płynne, hybrydowe rozszerzenie lokalnego centrum danych.

Każda wdrożona instancja zawiera natywny interfejs produktów VMware, funkcje zarządzania cyklem życia w celu automatyzacji zadań operacyjnych oraz zintegrowaną usługę tworzenia kopii zapasowych.

ibm cloud vmware class="wp-image-1132609"

IBM Cloud zapewnia przy tym rozwiązanie do odzyskiwania po awarii bazujące na Zerto Virtual Replication (ZVR) i jego chmurowej architekturze. ZVR umożliwia replikację opartą na hiperwizorach i obsługuje wiele hiperwizorów, zapewniając wysoką elastyczność i uniwersalność. Zapewnia przy tym pełny dostęp i kontrolę nad wdrożeniami VMware vCenter i powiązanymi rozwiązaniami do odzyskiwania po awarii. Przedsiębiorstwa mogą również wykorzystywać globalny szkielet sieci IBM do replikacji między centrami danych IBM Cloud bez dodatkowych kosztów.

Jak to działa możesz przekonać się sam. IBM udostępnił interaktywne demo.

ibm cloud vmware class="wp-image-1132603"

Możemy przyjrzeć się omawianym narzędziom bez wydawania złotówki czy rejestracji gdziekolwiek – rozbudowana aplikacja webowa dostępna jest pod tym adresem. IBM dodał do niej funkcję przewodnika, dzięki której dowiemy się do czego służy każda z funkcji. Udanego testowania! A przede wszystkim: udanych wdrożeń.

*Tekst powstał przy współpracy z firmą IBM.

Lokowanie produktu
Najnowsze