Jak wgrywać aplikacje na smartfony Huaweia? Jest na to… aplikacja. Nazywa się MoreApps
Sprawdziłem na przykładzie smartfona Huawei P40 Lite E, jak działa MoreApps. To prosta metoda na wgrywanie popularnych aplikacji na telefon spoza sklepu AppGallery.
Nie jest tajemnicą, że nowe topowe smartfony Huaweia nie mają dostępu do usług Google’a. Na urządzeniach z linii Huawei P40 nie sposób znaleźć sklepu Google Play i nie jest to wcale efekt złej woli producenta. Brak dostępu do oficjalnego sklepu z aplikacjami na Androida od firmy z Mountain View to pokłosie polityki prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Donald Trump w zeszłym roku zabronił amerykańskim firmom robienia interesów z przedsiębiorstwami z Chin. To właśnie z tego powodu Huawei nie może oficjalnie oferować dostępu do usług Google’a w Europie. Wiele osób mimo to decyduje się na zakup telefonów Huaweia ze względu na bardzo atrakcyjne ceny i szukają teraz sposobu wygrywania na nie aplikacji.
Jak instalować aplikacje na smartfonach Huawei bez Google Play?
Użytkownicy mogą pobrać aplikacje sami z poziomu witryny producenta lub przenieść programy z innego urządzenia z Androidem za pomocą Huawei Phone Clone. Producent zadbał też o to, by jego smartfony miały swój własny sklep z aplikacjami. Po jego pierwszym uruchomieniu Huawei AppGallery pojawia się sugestia instalacji aplikacji od partnerów.
Domyślnie zaznaczone są programy takie jak Onet, Squid, Ipla, Audioteka oraz InPost Mobile. Oprócz tego można pobrać od razu takie pozycje jak Aliexpress, Allegro, Snapchat, Yanosik, SkyCash i nieoficjalnego Messengera Lite Pro. Na liście znalazł się też Fortnite Installer, czyli mały programik pobierający na telefon automatycznie najpopularniejszą grę wideo na świecie.
W ramach Huawei AppGallery można znaleźć również mnóstwo innych pozycji. Bez problemu po kilku minutach od uruchomienia telefonu Huaweia znalazłem w preinstalowanym sklepie aplikację Amazonu, komunikator GG, klienta platformy OLX, kupony rabatowe sieci sklepów Rossman i Lidl oraz rozkłady jazdy z JakDojade. Nie udało mi się odnaleźć jednak wszystkich pożądanych programów.
Na szczęście i na to jest aplikacja w Huawei AppGallery, która nazywa się MoreApps.
Program o nazwie MoreApps agreguje w jednym miejscu informacje, z jakich źródeł można instalować programy niedostępne oficjalnie na smartfonach Huawei. Co prawda chińska firma stara się, by wszystkie istotne programy pojawiały się w zbiorach AppGallery, ale minie jeszcze sporo czasu, zanim uda się przekonać do tego wszystkich liczących się partnerów.
Zanim to nastąpi, klienci Huaweia mogą wspomóc się istniejącą już bazą, zamiast szukać samodzielnie wszystkich aplikacji niedostępnych w sklepie na smartfonach tej firmy. MoreApps na podstronie każdej aplikacji w swojej bazie rekomenduje zaś kilka różnych sposobów instalacji. Jak jest ich kilka, to od użytkownika zależy, na który z nich się zdecyduje.
MoreApps proponuje zarówno instalację aplikacji z pobieranych bezpośrednio od ich twórców plików APK, jak i wersje webowe popularnych usług, które można przypiąć do pulpitu. W niektórych przypadkach polecane jest skorzystanie z agregatora plików APK. Można zarówno zainstalować aplikację APK Pure, jak i pobierać każdorazowo pliki z serwera tego dostawcy przez przeglądarkę.
Co można znaleźć w zbiorach MoreApps na smartfonach Huawei?
Aby sprawdzić działanie AppGallery i MoreApps, wypożyczyłem do testów redakcyjnych smartfon Huawei P40 Lite E. Wgrałem na niego MoreApps, a po chwili moim oczom ukazała się lista wybranych aplikacji od Google’a oraz klientów takich popularnych usług jak Facebook, Spotify, Netflix, Twitter czy Dropbox. Postanowiłem na próbę zainstalować kilka z nich.
Co prawda musiałem się nieco naklikać, by udzielić systemowi operacyjnemu multum zgód na ręczną instalację programów, ale w lwiej większości przypadków udało się wgrać aplikacje, których potrzebowałem. Obyło się też bez większych problemów, dzięki czemu na smartfonie Huawei mogłem obejrzeć wideo z Netfliksa i YouTube’a, skorzystać z Google Maps itp.
Sprawdziłem działanie MoreApps na przykładzie telefonu Huawei P40 Lite E, ale program można zainstalować również na innych telefonach z Huawei Mobile Services. Należą do nich pozostałe modele z linii Huawei P40 oraz smartfony takie jak Huawei Mate 30 Pro oraz składany Huawei Mate Xs. Program można znaleźć w AppGallery bezpośrednio pod tym linkiem.
MoreApps ma jednak pewne ograniczenia.
Niestety nadal aplikacje uzależnione od usług Google’a takich jak np. Google Maps, nawet jeśli pojawią się w ramach MoreApps, mogą ze względu na problemy z kompatybilnością się albo nie zainstalować wcale, albo sprawiać problemy już po instalacji. Na szczęście takich przypadków nie ma zbyt wiele. Huawei dba też o to, by tych sytuacji było coraz mniej.
Pewnym pocieszeniem może być też fakt, że na podstronie większości aplikacji dostępnych w MoreApps znalazła się lista polecanych zamienników. Dzięki temu osobom, które poszukują sposobu na zainstalowanie klawiatury GBoard, rekomendowany jest Swiftkey od Microsoftu, a zamiast Chrome’a można wybrać przeglądarkę bezpośrednio od Huaweia.
Trzeba tylko pamiętać, by zachować ostrożność przy instalowaniu aplikacji spoza Huawei AppGallery. Użytkownik musi też sam zadbać, by aplikacje pobrane przez niego spoza oficjalnego repozytorium były aktualne i co jakiś czas sprawdzać dostępność nowych wersji. Mimo to warto rzucić okiem na MoreApps, bo dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić nieco czasu.