REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Virgin Galactic wznawia sprzedaż biletów na loty suborbitalne. To początek ery turystyki kosmicznej

Virgin Galactic, firma należąca do imperium miliardera Richarda Bransona, poinformowała, że wkrótce wznowi sprzedaż biletów na loty suborbitalne realizowane za pomocą statku SpaceShipTwo.

02.03.2020
17:33
Virgin Galactic wznawia sprzedaż biletów na loty suborbitalne
REKLAMA
REKLAMA

Firma Bransona, która wykonała swój pierwszy testowy lot suborbitalny w 2018 r. przekazała, że od tego czasu swoje zainteresowanie przyszłymi lotami wyraziło ponad 8000 osób, z czego połowa pojawiła się po wrześniu 2019 r.

 class="wp-image-1097111"
Zdjęcie wykonane 29 maja 2018 r. przedstawia statek VSS Unity podczas testowego lotu naddźwiękowego. Źródło: Virgin Galactic

Do grudnia 2018 r. Virgin Galactic sprzedało 600 biletów na loty inauguracyjne, które będą realizowane pod koniec bieżącego roku.

Informacje o wznowieniu sprzedaży biletów pojawiły się w tym samym czasie co wyniki finansowe Virgin Galactic. Na tym froncie jednak firma ma problemy. Straty netto za ostatni kwartał wyniosły ponad 73 mln dol.

W ubiegłą środę przedstawiciele firmy Bransona poinformowali, że rozpoczną przyjmowanie depozytów w wysokości 1000 dol. na kolejne loty.

Ten etap procesu kwalifikacji do lotu nosi nazwę "One Small Step". Z kolei, ostateczne potwierdzenie rezerwacji to będzie prawdziwy "One Giant Leap". Oczywiście obie nazwy pochodzą ze słynnego zdania wypowiedzianego przez Neila Armstronga, astronauty misji Apollo 11, po tym jak postawił on nogę na powierzchni Srebrnego Globu: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Każdy kto opłaci rezerwację zostanie wpisany na listę oczekujących na wolne miejsce. Niemniej jednak przedstawiciele Virgin Galactic nie poinformowali ile ostatecznie będą kosztowały bilety, ani kiedy będą realizowane przyszłe loty.

 class="wp-image-1097117"
Zdjęcie wykonane 13 lutego 2020 r. przedstawia statek VSS Unity transportowany nad centrum Spaceport America, z którego będą odbywały się starty lotów suborbitalnych. Źródło: Virgin Galactic

W przypadku lotów inauguracyjnych cena miejsca wynosiła 250 000 dol.

Wśród pierwszych chętnych pojawiły się takie gwiazdy jak Justin Bieber czy Leonardo DiCaprio. Co więcej, sam Richard Branson zadeklarował swój udział w pierwszym locie komercyjnym.

REKLAMA

W trakcie lotu na pokładzie 6-osobowego statku SpaceShipTwo pasażerowie wzbiją się na wysokość co najmniej 80 km, skąd będą w stanie zobaczyć rozległe połacie Ziemi doświadczając jednocześnie stanu nieważkości przez kilka minut. Następnie statek lotem szybowym powróci na lotnisko.

Virgin Galactic jest pierwszą, i jak na razie jedyną, firmą z branży turystyki kosmicznej, która weszła na giełdę. Spółka pojawiła się na nowojorskim parkiecie w październiku ub.r. Po opublikowaniu wyników kwartalnych w ubiegłym tygodniu, kurs akcji firmy zaczął mocno spadać, tracąc w pewnym momencie ponad 40%. W ostatnich dniach jednak firma zaczęła powoli odrabiać straty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA