REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Ziemia (chwilowo) ma dwa księżyce. Drugiego nie zobaczycie na niebie

Astronomowie z Minor Planet Center poinformowali właśnie, że od trzech lat wokół Ziemi krąży drugi naturalny satelita. Od razu zaznaczam, że w żaden sposób nie przypomina on naszego Księżyca i nie pozostanie z nami zbyt długo.

27.02.2020
16:56
Ziemia (chwilowo) ma dwa księżyce. Drugiego nie zobaczycie na niebie
REKLAMA
REKLAMA

Obiekt o rozmiarach zaledwie kilku metrów został dostrzeżony po raz pierwszy przez amerykańskich astronomów Theodore'a Pruyne oraz Kacpra Wierzchosa za pomocą 60-calowego teleskopu Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie.

 class="wp-image-1095197"

W ramach obserwacji trwających od 15 lutego br. udało się obliczyć jego orbitę, a 25 lutego o godzinie 23:53 polskiego czasu Minor Planet Center ogłosiło jego odkrycie oraz oznaczenie katalogowe 2020 CD3, potwierdzając jednocześnie, że obiekt ten jest tymczasowo grawitacyjnie związany z Ziemią.

W rzeczywistości 2020 CD3 jest tylko niewielką planetoidą, której orbita przecięła się z orbitą Ziemi. Takie obiekty od czasu do czasu uderzają w Ziemię, przy czym w przypadku wejścia w ziemską atmosferę obiekt tych rozmiarów najprawdopodobniej spłonąłby jeszcze przed dotarciem do powierzchni.

W tym jednak przypadku podczas zbliżania do Ziemi 2020 CD3 został przechwycony grawitacyjnie przez naszą planetę, gdy znajdował się nieco dalej niż księżyc.

Tak zwane mini-księżyce takie jak ten pojawiają się od czasu do czasu, aby chwilę poprzebywać w otoczeniu Ziemi, po czym wyrywają się z jej więzów, aby kontynuować swoją podróż po Układzie Słonecznym. 2020 CD3 najprawdopodobniej wykonuje właśnie ostatnie swoje okrążenie wokół Ziemi. Zasadniczo żaden taki mały obiekt nie pozostaje w otoczeniu Ziemi dłużej niż kilka lat, ponieważ oddziaływania grawitacyjne ze strony Ziemi, Księżyca i Słońca sprawiają, że ich orbity są niezwykle niestabilne.

Kilkanaście lat temu astronomowie odkryli podobny obiekt - 2006 RH120 - który między wrześniem 2006 r. a czerwcem 2007 r. wykonał cztery okrążenia wokół Ziemi, po czym powrócił na niezależną trajektorię wokół Słońca. Aktualnie obiekt ten znajduje się po przeciwnej stronie Słońca, a w nasze okolice zawita dopiero w 2028 r.

REKLAMA

Jeżeli więc dzisiaj będziecie czytali sensacyjne nagłówki o tym, że „Ziemia ma dwa księżyce”, to naprawdę nie ma się czym ekscytować, choć zasadniczo jest to prawda. Jeszcze przez jakiś czas.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA