1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Dokumenty Google otrzymają funkcję Smart Compose. Asystent Google trafi do G Suite

Dokumenty Google otrzymają funkcję Smart Compose

Konferencja Google Cloud Next 19 poświęcona jest głównie zagadnieniom cyfrowej transformacji biznesu. Między innymi ogłoszeniami znalazło się jednak poświęcone popularnym usługom Google Docs oraz G Suite.

G Suite to „korporacyjna” wersja Google Docs oraz pakiet dodatkowych usług przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Daje ona możliwości zarządzania przez firmowy dział IT i nieco różni się czasem wprowadzania nowości. Zdarza się, że to użytkownicy darmowego Google Docs „testują” nowe funkcje przed wprowadzeniem ich dla płacących klientów G Suite.

Na użytkowników obu usług czeka wkrótce kilka nowości.

Google Docs - będziemy pisać szybciej i lepiej

Dzięki dodaniu funkcji Smart Compose, Google Docs podpowiedzą nam teraz możliwe rozwinięcie pisanych zdań. Jest to funkcja znana już z Gmaila. Używa ona sztucznej inteligencji, aby przewidzieć sensowne zakończenie tego co piszemy. Smart Compose podobno oszczędza użytkownikom aż 2 miliardy znaków tygodniowo!

Nowa funkcja sprawdzania pisowni będzie używać AI do uczenia się nowych słów. Skorzysta również z Google Search do znalezienia słów, których nie ma w słowniku, ale są elementem branżowego żargonu - np. w przemyśle.

Funkcja sprawdzania pisowni również dostosuje się do tematyki pisanych przez nas dokumentów. Jeśli nasza organizacja używa akronimu lub nazwy kodowej dla wewnętrznego projektu, funkcja nauczy się tej nazwy, a nawet będzie ją poprawiać, jeśli napiszemy ją z błędem!

G Suite otrzyma Asystenta Google

G Suite nareszcie otrzyma wsparcie Asystenta Google'a, dzięki czemu użytkownicy korporacyjni używający tej usługi będą mogli Zarządzać swoim kalendarzem za pomocą poleceń głosowych. Będzie można poprosić asystenta o odczytanie naszych spotkań, zmiany ich czy odwołania. Jest to funkcja znana już ze zwykłego Kalendarza Google.

Aby uzyskać dostęp do tej funkcji w organizacji, należy zapisać się do programu beta. Oprócz tego będzie można wysyłać wiadomości do uczestników konkretnego spotkania, bądź dołączyć do spotkania za pomocą telefonu lub Hangouts. W trakcie spotkania możliwe będzie wydawanie poleceń typu dodanie kolejnego uczestnika lub włączenie funkcji dostępności np. dla osób niewidomych (wtedy wszystkie polecenia mają potwierdzenie głosowe).

Z naszego punktu widzenia pozostaje tylko mieć nadzieję, że wdrażanie nowych funkcji nie będzie ograniczone do kilku wiodących języków, ale i użytkownicy piszący i mówiący po polsku się ich doczekają.