REKLAMA

Windows 10X bez Menu Start, ale z błyskawicznym logowaniem. Poznajemy interfejs nowego systemu

Na serwerach Microsoftu odnaleziono materiały dokumentujące Windowsa 10X, który ma pojawić się już za rok. Dowiadujemy się z nich wiele istotnych szczegółów na temat zupełnie nowego systemu operacyjnego.

26.10.2019 08.37
Poznajemy interfejs pozbawionego Menu Start systemu Windows 10X
REKLAMA
REKLAMA

Czym jest Windows 10X? To szczególna wersja Windowsa 10, w której Microsoft w końcu osiągnął to, nad czym pracował od dekad. W końcu znaleziono sposób na skopontentyzowanie systemu bez zrywania zgodności wstecznej z aplikacjami. W Windowsie 10X udało się rozdzielić jądro, powłokę i środowiska uruchomieniowe. To oznacza, że Microsoft może dowolnie wymieniać każdy z tych trzech składników systemu bez wpływu na pozostałe dwa.

Szerszy materiał na ten temat, wraz z garścią szczegółów i rozbudowanym kontekstem historycznym, znajdziecie pod tym linkiem. Tu w skrócie tylko wyciągniemy najważniejsze wnioski. Windows 10X:

  1. Może mieć dowolny interfejs (osobowość, jak to określa Microsoft), dopasowany do konkretnego rodzaju sprzętu, a jego dostosowanie nie wymaga zmian w reszcie systemu
  2. Jest szybki i bezpieczny, bowiem utrzymywane w Windowsie archaiczne rozwiązania dla starszego oprogramowania są odizolowane od systemu i ładowane do pamięci tylko wtedy, gdy są niezbędne

Pierwszym zapowiedzianym urządzeniem z Windowsem 10X jest Surface Neo. Windows 10X nie jest uaktualnieniem dla Windowsa 10. Windows 10 i Windows 10X będą dalej rozwijane równolegle.

Szczegóły na temat interfejsu Windows 10X.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027543"

Użytkownik Twittera posługujący się pseudonimem WalkingCat już wielokrotnie udowodnił, że jest ekspertem w odkrywaniu niejawnych danych na firmowych serwerach. Tym razem dokopał się on do zasobów na Azure, w których znalazł informacje na temat Windows 10X – te przeznaczone dla partnerów i wewnętrznego marketingu. Przyglądamy się ich najciekawszym fragmentom.

Windows 10X – wszechstronność i prostota.

Powłoka Windowsa 10X dopasowuje się do sposobu, w jakim użytkownicy z nią wchodzą w interakcję. Istotnym jej elementem jest launcher. Microsoft konsekwentnie używa tego określenia zamiast Menu Start. I zupełnie się nie dziwie, bo wygląda to i działa zupełnie inaczej od tego, co mamy w Windows 10.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027531"

Na samej górze launchera znajduje się wyszukiwarka, która przeszukuje zarówno Internet, jak i lokalne aplikacje i nasze pliki. Wyszukiwarka obsługuje interfejs dotykowy, klawiaturę i rysik. Poniżej jej znajduje się siatka ikon, które możemy w dowolny sposób ustawiać. Na samym dole znajduje się sekcja Polecane, w której znajdziemy najczęściej lub ostatnio używane aplikacje, pliki i witryny internetowe. Znajdzie się tam 10 rekomendacji z możliwością podsunięcia kolejnych. Pojawi się też możliwość otwarcia folderu, w którym znajduje się rekomendowany plik.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027540"

W Windows 10X do preinstalowanych aplikacji należą: Edge, Poczta, Kalendarz, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Teams, Whiteboard, To Do, Zdjęcia, Microsoft Store, Eksplorator plików, Spotify, Netflix, Aparat, Microsoft Solitaire Collection, Alarmy i zegar, Filmy i TV, Office, Sticky Notes, Paint, Learning Hub, Ustawienia, Pogoda, Wycinek i szkic, Rejestrator dźwięku, Muzyka Groove, Kontakty, Notatnik, Centrum opinii, Media Plan i Wiadomości. Partnerzy sprzętowi Microsoftu mogą dodać maksymalnie cztery dodatkowe aplikacje. Aplikacje w launcherze będzie można grupować w foldery i z jego poziomu deinstalować.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027555"

Błyskawiczne logowanie w Windows 10X. I porządek w konfiguracji systemu.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027549"

Z Windowsa 10X zniknie ekran blokady. Po wybudzeniu czy uruchomieniu urządzenia od razu naszym oczom ukaże się ekran uwierzytelniania użytkownika. Jeżeli urządzenie ma czujnik zgodny z Windows Hello, w przypadku pozytywnej autoryzacji zostaniemy od razu przeniesieni do Pulpitu.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027552"

Spodobał mi się też ten fragment dokumentacji opublikowanej przez WalkingCata: [w Windows 10] ustawienia pojawiają się w wielu różnych miejscach, nie ma spójnej i jasnej ścieżko dla użytkownika, by ten mógł zmienić istotne dla niego rzeczy. Nie ma to jak samokrytyka. W każdym razie w Windowsie 10X ma być z tym znacznie lepiej, choć niestety w opublikowanych materiałach brakuje konkretów.

Z dokumentu dowiadujemy się, że użytkownicy mają mieć najważniejsze ustawienia zawsze pod ręką, i że najważniejsze oznacza też jak najmniej. Dowiadujemy się też jakie to są te najważniejsze (z możliwością zmiany przez użytkownika): Wi-Fi, łączność komórkowa, język wprowadzania, tryb kompozycji (?), Bluetooth, tryb samolotowy, blokada obrotu ekranu i wreszcie wysyłanie na inny ekran.

Pasek zadań też doczeka się zmian. Ale za jakiś czas.

windows 10x interfejs class="wp-image-1027558"

Pasek zadań zapewni skróty do launchera, widoku zadań, szybkich akcji oraz aktualnie uruchomionych aplikacji i witryn internetowych – ostatnie dwa rodzaje elementów będzie można też do niego przypinać. Pasek zadań będzie grupował w jednym stosie różne instancje tych samych aplikacji, będzie też podświetlał tą aktualnie aktywną, a także może wyświetlić miniatury interfejsów wszystkich uruchamianych aplikacji – a więc wszystko dokładnie tak, jak do tej pory.

W dokumencie Microsoft zaznacza jednak, że nadal pracuje nad Paskiem zadań. Prawdopodobnie możliwe też będzie modyfikowanie jego domyślnych ustawień przez partnerów sprzętowych Microsoftu.

Windows 10X mniej więcej za rok. Na tabletach z dwoma bądź jednym wyświetlaczem i na notebookach.

REKLAMA
windows 10x interfejs class="wp-image-1027546"

Niestety jeszcze nie wiemy czy będzie możliwość przejścia z Windowsa 10 na Windowsa 10X, jeżeli ktoś będzie tym zainteresowany. Wiemy tylko, że choć Windows 10X jest znacznie nowocześniejszy od Windowsa 10 i pozbawiony jego istotnych wad, tak nie jest traktowany jako nowy system, a raczej jak jego fork. Windows 10X i Windows 10 będą w przewidywalnej przyszłości rozwijane równolegle, z czego ten pierwszy prawdopodobnie nie pojawi się w sprzedaży detalicznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA