REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Orange rozpoczął testy 5G w Lublinie. Mój smartfon rozpędził się do 700 Mb/s

Orange we współpracy z Nokią rozpoczyna testy sieci 5G w Lublinie. Obejmą one 4 dzielnice miasta i 10 stacji bazowych. Zapewnią średnią prędkość przesyłu danych na poziomie nawet 800 Mb/s.

24.10.2019
12:31
https://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/spidersweb/2019/10/stacja-bazowa-w-lublinie-obslugujaca-5G.jpg
REKLAMA
REKLAMA

Sieć 5G stanie się niebawem istotnym elementem naszej komunikacji. Dyskusje na jej temat zastępują realne testy. Operatorzy wychodzą z laboratoriów i zaczynają sprawdzać 5G w środowiskach, w których sieć będzie dostępna.

Proces ten będzie rozłożony w czasie. Przed operatorami aukcja, która rozstrzygnie kwestie przyznania odpowiednich częstotliwości. Telekomy podkreślają również, że konieczne są zmiany norm PEM (promieniowania elektromagnetycznego). Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczęły prace nad podniesieniem norm PEM.

5G w Lublinie

Lublin jest kolejnym miastem, w którym rozpoczynają się testy 5G. Dostawcą infrastruktury jest w tym przypadku Nokia. To o tyle istotne, że podczas testów w Gliwicach Orange wykorzystał sprzęt Huaweia, a w Zakopanem i Warszawie - Ericssona.

Testy w Lublinie obejmująą 4 dzielnice: Śródmieście, Wieniawę, Ponikwodę i Tatary. Oparte zostały na 10 stacjach bazowych 5G operujących na częstotliwościach od 3500 do 3580 MHz i paśmie o szerokości 80 MHz. Są to te same częstotliwości, które będą przedmiotem przyszłorocznej aukcji regulatora - podkreśla operator.

W testach wykorzystywane będą smartfony Orange Neva Jet z obsługą 5G, a także Nokia FastMile 5G Geatways – urządzenia służące do zapewnienia internetu mobilnego do użytku domowego.

 class="wp-image-1026205"

Infrastruktura testowa została oparta o architektura non-standalone. Oznacza to, że sieć 5G działa w tym przypadku w połączeniu z LTE i jako taka nie jest samodzielna.

W testach wezmą udział mieszkańcy Lublina. Operator nie zdradził jeszcze szczegółów - nie wiemy zatem, ile osób czy podmiotów weźmie udział w akcji. Ma ona potrwać, co najmniej do końca roku z możliwością przedłużenia. Uzależnione jest to również od UKE, które udostępniło testy w określonych częstotliwościach.

Jak działa 5G w Lublinie?

W ramach konferencji mieliśmy okazję sprawdzić działanie sieci 5G w Lublinie. Testy odbyły się przy ulicy Krzemionki i zostały przeprowadzone na urządzenia Orange Neva Jet.

Pomiary przy użyciu aplikacji Speedtest wskazywały od ok. 400 do 700 Mb/s. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu dziennikarzy.

 class="wp-image-1026463"

Przyszłość 5G w Polsce

Prezydent Lublina, który był gospodarzem konferencji z okazji początku testów wyraził wdzięczność Orange za dostrzeżenie potencjału miasta.

Zależy nam, żeby miasto odpowiadało potrzebom i ambicjom mieszkańców. W ten sposób krok po kroku budujemy nowoczesny Lublin, a testy sieci mobilnej 5G realizowane przez Orange i Nokię potwierdzają pozycję Lublina w zakresie wdrażania idei Smart City - mówił prezydent Krzysztof Żuk.

Z kolei szef Orange Polska Jean-Francois Fallacher przypomniał, że w Lublinie pracuje ponad 1000 pracowników operatora. Jego zdaniem test jest na tyle istotny, że wykracza poza warunki laboratoryjne, ale przeprowadza się go rzeczywistych warunkach i na dużą skalę.

Orange stara się dywersyfikować dostawców infrastruktury potrzebnej do działania sieci 5G. Do lubelskiego eksperymentu wybrano Nokię - firmę, która podpisała na świecie 48 umów na budowę sieci 5. generacji. 15 z nich to działające już rozwiązania. Bartosz Ciepluch z polskiego działu Nokii zwrócił uwagę, że nad 5G pracuje 1000 inżynierów z polskich biur przedsiębiorstwa, przede wszystkim z Wrocławia. Część z nich brała udział we wdrożeniu sieci w Korei Południowej.

REKLAMA

Na początku przyszłego roku rozpocznie się aukcja, która zadecyduje o przyznaniu operatorom częstotliwości do budowy 5G w Polsce.

Częstotliwości 3,4-3,8 GHz, które będą przedmiotem aukcji są dedykowane dla dużych miast i oferują krótsze zasięgi - podkreśla operator.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA