1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

Wikipedia nie działa - trwa wielka awaria serwisu w całej Europie

Wikipedia nie działa – trwa wielka awaria serwisu w całej Europie

W całej Europie od kilku godzin trwa wielka awaria Wikipedii. Wikipedia nie działa w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Polsce, na urządzeniach mobilnych (w tym w aplikacji) i komputerach.  

Od czasu do czasu na Spider's Web piszemy o awariach różnych usług sieciowych. Swoje kryzysy miał w przeszłości Facebook, YouTube czy Instagram. Kryzysów Twittera nawet nie odnotowujemy, bo to palący problem dla łącznie dziesięciu polityków, dwunastu dziennikarzy sportowych i kilku tysięcy fanek OneDirection.

Wikipedia nie działa

Tymczasem wczorajszo-dzisiejsza awaria Wikipedii dała mi do myślenia jak często mimowolnie sięgamy do internetowej encyklopedii - nawet nie odnotowując dobrodziejstw płynących z możliwości jej używania. Będę to miał w pamięci, gdy pod koniec roku Jimmy Wales wystąpi z klasycznym apelem o wsparcie projektu jego życia dobrowolnymi darowiznami. Muszę posypać głowę popiołem, bo nagle stałem się dwa razy mniejszym ekspertem od piłki nożnej i walut świata.

wikipedia nie działa

Przyczyny awarii nie są na razie znane, natomiast jest to najpoważniejsza awaria serwisu od sierpnia 2017 roku, kiedy również na kilka godzin Wikipedia zniknęła z sieci. Można podejrzewać, że problemy związane są z serwerami lub usługami okołohostingowymi, ponieważ Wikipedia nie działa w prawie całej Europie - ale tego problemu nie mają Azjaci (z wyłączeniem Bliskiego Wschodu, który również ma problemy) ani Amerykanie.

Wikipedia nie działa - a kiedy zadziała?

Wikipedia już od kilku godzin nie chce się podnieść z kolan, co jest dość niepokojące i wskazuje na raczej sporą skalę awarii. Wydaje się jednak, że do sobotniego poranka sytuacja powinna zostać opanowana. Warto zauważyć, że póki co próżno szukać oficjalnego stanowiska władz encyklopedii w mediach społecznościowych - tak na Facebooku, jak i na Twitterze.

Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych stron świata z 46 milionami artykułów sporządzonych w łącznie 300 różnych językach. W 2018 roku w każdym miesiącu odwiedzano ją z 1,4 miliarda unikalnych urządzeń. Pomimo licznych i zrozumiałych przy tej skali kontrowersji, uchodzi za internetową encyklopedię i jedno z największych pozytywnych osiągnięć społeczeństwa cyfrowego.