Sprzęt  /  News

Intel prezentuje nowe procesory z linii Comet Lake. Trafią do tańszych laptopów

intel ice lake project athena
130 interakcji
dołącz do dyskusji

Fajna ta oferta mobilnych układów Intela, taka nie za czytelna. Po prezentacji 10. generacji swoich mobilnych procesorów – Ice Lake – producent prezentuje… 10. generację swoich procesorów z rodziny Comet Lake. O co tu właściwie chodzi?

Intel nas przechytrzył. Kiedy już myśleliśmy, że znamy i rozumiemy jego aktualną ofertę dla przenośnych komputerów – mam tu na myśli układy Ice Lake – firma komplikuje ją linią Comet Lake. W przeciwieństwie do uprzednio zaprezentowanych, procesory Comet Lake wykonane są w 14-nanometrowym procesie technologicznym, a więc mniej nowoczesnym od Ice Lake.

Układy Ice Lake trafią do rodzin produktowych Core i3, Core i5 i Core i7, zarówno w wersji wysokowydajnej (linia U), jak i oszczędnej (linia Y). Co ciekawe, Intel nie tłumaczy, dlaczego właściwie powstały dwie serie procesorów w ramach 10. generacji i która i dla kogo jest przeznaczona. Co więcej, widziałem w licznych doniesieniach medialnych (na przykład tu), że na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele firmy zdecydowanie nie chcieli odpowiadać na to pytanie.

Patrząc jednak na dane techniczne, Ice Lake to ta bardziej atrakcyjna linia procesorów Intela 10. generacji.

Intel Comet Lake

Układy z linii U operują przy TDP wynoszącym 15 W, choć możliwe jest jego odblokowanie do 25 W, jeżeli producenci komputerów znajdą sposób na zapewnienie w tym trybie odpowiedniego chłodzenia i zasilania. A więc podobnie jak w Ice Lake.

Różnice pojawiają się w linii Y, gdzie w przypadku Ice Lake producenci mogą wybrać pomiędzy 9 W a 12 W, a w tej świeżej Comet Lake pomiędzy 7 W a 9 W, z możliwością przejścia na TDP wynoszące 4,5 W lub 5,5 W. Niższe są też taktowania rdzeni i pamięci, brakuje układów Iris. Układy te są więc wyraźnie przeznaczone dla ultralekkich i prawdopodobnie tych tańszych PC.

Intel Comet Lake

Po drugiej, tej najwydajniejszej stronie Comet Lake’a, też widać pewne ubytki względem Ice Lake. Najwydajniejszy z układów – Core i7-10710U – zawiera sześć dwuwątkowych rdzeni, będąc taktowanym z nieznacznie wyższą częstotliwością od i7-1068G7 (Ice Lake), ale za to pozbawiony jest układu graficznego z rodziny Iris, oferując dużo mniej zaawansowany Intel UHD Graphics.

Żaden z układów Comet Lake nie zawiera też Deep Learning Boost, a więc zestawu instrukcji mającego na celu akcelerację przeliczeń związanych z algorytmami sztucznej inteligencji. Na szczęście nie zabrakło obsługi Thunderbolt 3 i Wi-Fi 6.

Jeśli masz pieniądze, wybierz sprzęt z układami Ice Lake. Procesory Intel Comet Lake są nieco słabsze, więc prawdopodobnie będą tańsze.

Obowiązującą spekulacją wśród komentatorów jest ta sugerująca, że 14-nanometrowa linia Comet Lake powstała głównie z uwagi na fakt, że Intel ponoć nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej podaży 10-nanometrową, trudniejszą w produkcji linią Ice Lake. Jak zapowiada Intel, jeszcze w tym roku ma się pojawić 90 modeli komputerów z układami Comet Lake, w tym PC marki Dell.