Sprzęt  / News

Intel prezentuje nowe procesory z linii Comet Lake. Trafią do tańszych laptopów

Fajna ta oferta mobilnych układów Intela, taka nie za czytelna. Po prezentacji 10. generacji swoich mobilnych procesorów – Ice Lake – producent prezentuje… 10. generację swoich procesorów z rodziny Comet Lake. O co tu właściwie chodzi?

Intel nas przechytrzył. Kiedy już myśleliśmy, że znamy i rozumiemy jego aktualną ofertę dla przenośnych komputerów – mam tu na myśli układy Ice Lake – firma komplikuje ją linią Comet Lake. W przeciwieństwie do uprzednio zaprezentowanych, procesory Comet Lake wykonane są w 14-nanometrowym procesie technologicznym, a więc mniej nowoczesnym od Ice Lake.

Układy Ice Lake trafią do rodzin produktowych Core i3, Core i5 i Core i7, zarówno w wersji wysokowydajnej (linia U), jak i oszczędnej (linia Y). Co ciekawe, Intel nie tłumaczy, dlaczego właściwie powstały dwie serie procesorów w ramach 10. generacji i która i dla kogo jest przeznaczona. Co więcej, widziałem w licznych doniesieniach medialnych (na przykład tu), że na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele firmy zdecydowanie nie chcieli odpowiadać na to pytanie.

Patrząc jednak na dane techniczne, Ice Lake to ta bardziej atrakcyjna linia procesorów Intela 10. generacji.

Intel Comet Lake

Układy z linii U operują przy TDP wynoszącym 15 W, choć możliwe jest jego odblokowanie do 25 W, jeżeli producenci komputerów znajdą sposób na zapewnienie w tym trybie odpowiedniego chłodzenia i zasilania. A więc podobnie jak w Ice Lake.

Różnice pojawiają się w linii Y, gdzie w przypadku Ice Lake producenci mogą wybrać pomiędzy 9 W a 12 W, a w tej świeżej Comet Lake pomiędzy 7 W a 9 W, z możliwością przejścia na TDP wynoszące 4,5 W lub 5,5 W. Niższe są też taktowania rdzeni i pamięci, brakuje układów Iris. Układy te są więc wyraźnie przeznaczone dla ultralekkich i prawdopodobnie tych tańszych PC.

Intel Comet Lake

Po drugiej, tej najwydajniejszej stronie Comet Lake’a, też widać pewne ubytki względem Ice Lake. Najwydajniejszy z układów – Core i7-10710U – zawiera sześć dwuwątkowych rdzeni, będąc taktowanym z nieznacznie wyższą częstotliwością od i7-1068G7 (Ice Lake), ale za to pozbawiony jest układu graficznego z rodziny Iris, oferując dużo mniej zaawansowany Intel UHD Graphics.

Żaden z układów Comet Lake nie zawiera też Deep Learning Boost, a więc zestawu instrukcji mającego na celu akcelerację przeliczeń związanych z algorytmami sztucznej inteligencji. Na szczęście nie zabrakło obsługi Thunderbolt 3 i Wi-Fi 6.

Jeśli masz pieniądze, wybierz sprzęt z układami Ice Lake. Procesory Intel Comet Lake są nieco słabsze, więc prawdopodobnie będą tańsze.

Obowiązującą spekulacją wśród komentatorów jest ta sugerująca, że 14-nanometrowa linia Comet Lake powstała głównie z uwagi na fakt, że Intel ponoć nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej podaży 10-nanometrową, trudniejszą w produkcji linią Ice Lake. Jak zapowiada Intel, jeszcze w tym roku ma się pojawić 90 modeli komputerów z układami Comet Lake, w tym PC marki Dell.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst