1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Czekałem na to! Publico24 Newsstand to pierwszy w Polsce Netflix prasowy z gazetami i czasopismami

Lokowanie produktu

Razem z lepszą połówką wydajemy na prasę prawie 50 zł miesięcznie. Gdy widzę, jak przerażająco szybko powiększa się nasz domowy stos makulatury, marzą mi się przyjazne środowisku wersje elektroniczne. Niestety rozrastająca się oferta e-wydań nie idzie w parze z oszczędnościami cenowymi. Do tego potrzebny byłby specjalny abonament na miarę Netfliksa, obejmujący rozmaite gazety i czasopisma. Coś takiego w końcu powstało. Nazywa się Publico24 Newsstand.

25.06.2019
17:45
Publico24 Newsstand to pierwszy w Polsce „Netflix prasowy”

Publico24 Newsstand to pierwszy w Polsce „Netflix prasowy”. W ramach jednego abonamentu klient zyskuje dostęp do tysięcy wydań ponad 80 tytułów prasowych. Publico24 gromadzi periodyki rozmaitych wydawców i dystrybutorów prasy. Od Newsweeka do Gazety Polskiej. Od Kocham Ogród do Przeglądu Sportowego. Od Gościa Niedzielnego do Młodego Technika. Sport i Hobby, Wydarzenia i Opinie, Lifestyle, Dom i wnętrza, Technologie, Biznes oraz Prasa lokalna - w każdej z tych kategorii znajduje się przynajmniej kilka tytułów prasowych.

 class="wp-image-959990"

Jak działa Publico24 Newsstand?

Dokładnie tak jak Netflix, HBO GO czy Spotify. Najpierw zakładamy profil użytkownika, a następnie podpinamy do niego kartę debetową. Nie musicie się jednak obawiać, że kupujecie kota w worku. Pierwszy tydzień subskrypcji jest darmowy*. Hasło dla darmowego testowania to: spidersweb. Po wprowadzeniu danych karty można z kolei liczyć na kolejny darmowy miesiąc. Dane naszej karty można w każdym momencie usunąć, zaglądając w ustawienia własnego profilu. Tam również w każdym momencie możecie anulować subskrypcję.

Posiadając aktywne konto Publico24 Newsstand zyskujemy natychmiastowy dostęp do ponad 80 tytułów prasowych. By rozpocząć lekturę wystarczy wyłącznie przeglądarka Internetowa. O wiele przyjemniejsze jest jednak korzystanie z platformy za pośrednictwem dedykowanych aplikacji na iOS oraz Androidzie. Treści wielu periodyków są wtedy pięknie dostosowywane do rozmiarów dotykowych ekranów, a także otrzymują unikalny układ interaktywnego e-wydania HTML.

Niestety część wydawców posiada cyfrowe wydania wyłącznie w formacie PDF. Wtedy Publico24 Newsstand otwiera je w oknie oferującym prostą nawigację i łatwą obsługę. Włodarze platformy zastrzegają, że preferują i zachęcają do formatu HTML. Część wydawców wciąż jednak nie dostosowała się do nowego, przyszłościowego standardu. Publico24 Newsstand na takie wydawnicze decyzje nie ma żadnego wpływu.

 class="wp-image-959987"

Szczególnie spodobało mi się korzystanie z Publico24 Newsstand na iPadzie.

Wtedy mamy prawdziwą namiastkę trzymania fizycznej gazety w dłoniach. Również wydania PDF świetnie pasują do rozmiarów tabletu. Zarówno w trybie poziomym jak i pionowym czyta się bardzo komfortowo. Większość e-wydań zajmuje kilkadziesiąt megabajtów, więc problemem nie są również grafiki. Te w przytłaczającej większości są w odpowiedniej rozdzielczości, przez co nie jest nam straszna pikseloza znana z tradycyjnych wydań gazet.

Jeśli planujecie czytać cyfrowe wydania na smartfonie, tutaj też nie będzie żadnego problemu. Okno podglądu HTML zostało wyposażone w bardzo przydatną funkcję zwiększania czcionki. Dzięki niej nawet urządzenia z mniejszymi wyświetlaczami będą wyświetlać czytelne materiały, bez konieczności dotykania ekranu i powiększania treści. Takie powiększanie czcionki to także praktyczne rozwiązanie dla osób z wadami wzroku, które muszą mrużyć oczy przy papierowym wydaniu ulubionej gazety. Do pełni szczęścia brakuje tylko zintegrowanego lektora.

Mobilny aspekt Newsstandu doceniam zwłaszcza teraz, w okresie lata. Podczas weekendowego wyjazdu w góry nie trzeba zastanawiać się, co wziąć ze sobą do pociągu. Cyk, cyk, cyk i już trzy wydania wybranych periodyków lądują w pamięci tabletu. Podczas podróży mam do nich dostęp w trybie offline, co jest szczególnie przydatne w trakcie przejazdów koleją. Bywają bowiem takie odcinki, podczas których kompletnie tracę zasięg sieci komórkowej. W takich krytycznych momentach Publico24 sprawdza się idealnie.

 class="wp-image-959993"

Publico24 Newsstand bez problemu pozwoli także na czytanie rodzinne.

Jedno konto abonamentowe pozwala korzystać z prasy na trzech urządzeniach JEDNOCZEŚNIE. Nie będzie więc problemu, aby czytać na tablecie Newsweek, podczas gdy partnerka przegląda na laptopie Digital Camerę Polska, a córka scrolluje na smartfonie nowy numer Focusa. Jeśli w waszym domu czyta się dużo i często, Publico24 Newsstand powinien sobie z tym poradzić. Oczywiście dodatkowe urządzenia nie wpływają na wielkość miesięcznego abonamentu.

Ten wynosi 19,99 zł. Z punktu widzenia polskiego rynku e-wydań cena jest atrakcyjna o tyle, że uwzględnia tytuły prasowe wielu rozmaitych wydawców. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że w bazie ponad 80 periodyków nie znajdziecie wszystkich ulubionych pozycji. Mnie na przykład brakuje ukochanego Tygodnika Powszechnego, a także regionalnego Dziennika Zachodniego. Nie jest wykluczone, że oba te tytuły wcześniej czy później pojawią się na cyfrowej półce, w ramach rozszerzania oferty przez spółkę P247.

Prasowy Netflix na abonament? Na razie zostaję.

W cenie 20 złotych mogę dać prasowemu Netfliksowi kredyt zaufania. W ofercie Publico24 Newsstand znajdują się trzy periodyki, które czytam regularnie. Można więc powiedzieć, że tak czy siak wychodzę na zero. Dwa czasopisma zainteresowały kolejnego domownika. Na pewno będziemy pobieżnie przeglądać kilka kolejnych. Z tej perspektywy zamiana wydań papierowych na e-wydania jest sensowna i racjonalna. Im więcej się czyta, tym lepszą ofertą wydaje się Newsstand.

Czekałem na coś takiego i trzymam kciuki za rozwój usługi.

*hasło do darmowego testowania to: spidersweb

* Wpis powstał przy współpracy z Publico24 Newsstand

Lokowanie produktu
Najnowsze