REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Koniec rywalizacji. Dell i Microsoft będą wspólnie budować chmury przyszłości

Niespodziewanym gościem Dell Technologies World 2019 okazał się Satya Nadella, prezes Microsoftu. Obie firmy, razem z Vmware’em, zapowiedziały kooperację, dzięki której ich rozwiązania chmurowe będą lepiej ze sobą współpracować.

02.05.2019
19:21
dell microsoft vmware azure
REKLAMA
REKLAMA

Dell, Vmware (w którym Dell ma większościowy udział) i Microsoft do niedawna niespecjalnie się przyjaźniły w kontekście rozwiązań chmurowych. Satya Nadella wprowadził jednak wiele zmian w polityce swojej firmy. Zamiast na rywalizację, stawia na współpracę. Jednym z licznych efektów tego sposobu myślenia jest ogłoszony właśnie sojusz tych trzech firm.

Microsoft i Dell w przyszłości – jak zapowiadają – mają dokonać wspólnie „wielkich rzeczy”. Na razie jednak skupmy się na konkretach, a więc na realnych efektach tej współpracy. A ta ma się rozpocząć od ułatwiania klientom Azure’a wirtualizacji dokonywanej za pośrednictwem rozwiązań Vmware. Warto pamiętać, że Microsoft niezmiennie promuje Hyper-V, a więc jego własne rozwiązanie do wirtualizacji.

Najpierw Amazon, teraz Microsoft.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy taki sojusz z Vmware’em w tle. W 2016 r. nawiązano współpracę z Amazonem. Bardzo podobną w swoim charakterze do tej właśnie ogłoszonej, a więc pozwalającej na łatwe korzystanie z rozwiązań Vmware’a w chmurze AWS. Jak tłumaczy Dell, to odpowiedź na potrzeby jego klientów, którzy korzystają nie tylko z chmury hybrydowej, ale i z więcej niż jedna chmur publicznych.

dell microsoft vmware azure class="wp-image-930086"

Inicjatywa nawiązania bliższej współpracy nie pochodziła jednak od Microsoftu, a właśnie od Della. Obie firmy od niepamiętnych czasów współpracują na rynku komputerów osobistych: prawie wszystkie PC marki Dell są wyposażone w system operacyjny Windows. Dell rzekomo od lat badał możliwość współdziałania na rynku chmurowym, ale właściwe rozmowy zaczęły się dopiero przed paroma miesiącami.

Sojusz z konieczności.

Vmware nie było zachwycone, kiedy w 2017 r. Microsoft stworzył nieautoryzowane rozwiązanie, pozwalające na wirtualizację oprogramowania w Azure przez produkty samego zainteresowanego. Rozwiązanie ograniczone technicznie, z uwagi na brak udziału Vmware’a w jego projektowaniu.

W tej branży nie ma jednak miejsca na wzajemne obrażanie się na siebie. Jak przyznał Pat Gelsinger, prezes Vmware’a, klientów Azure’a przybywa w bardzo dużym tempie. A ci już wielokrotnie wywierali presję, by obie firmy zaczęły w końcu ze sobą współpracować – dla dobra wszystkich zainteresowanych.

Nie tylko wirtualizacja.

REKLAMA

Już niedługo rozwiązania Della i Vmware mają jeszcze lepiej integrować się z usługami Office 365 i Microsoft Active Directory. Dell i Vmware mają stworzyć też usługę wykorzystującą w jakiś sposób Microsoft Windows Virtual Desktop i Horizon Cloud – szczegóły na ten temat mamy poznać wkrótce.

Najważniejsze jest jednak to, co podkreślili przedstawiciele wszystkich trzech firm. To dopiero początek, współpraca wyłącznie będzie się zacieśniać, a wkrótce mamy poznać kolejne jej owoce. To bez wątpienia wspaniałe wieści dla wszystkich zainteresowanych. A w szczególności, dla klientów Azure’a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA