REKLAMA

1 milion euro od UE na ukraińskie żaluzje produkujące prąd. To przyszłość europejskich inteligentnych miast

Ukraiński startup SolarGaps otrzymał dotację od Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon 2020 SME Instrument. Firma została pierwszą spółką na Ukrainie, która otrzymała tak dużą kwotę na bezzwrotnej zasadzie.

16.04.2019 16.33
1 milion euro od UE na ukraińskie żaluzje produkujące prąd
REKLAMA
REKLAMA

SolarGaps otrzymał 1 mln euro bezzwrotnego finansowania na komercjalizację „inteligentnych” żaluzji z panelami słonecznymi. Yuri Tsverkun, dyrektor operacyjny SolarGaps, powiedział AIN.UA, że SolarGaps stał się pierwszym ukraińskim startupem, który otrzymał dofinansowanie z programu Horizon 2020 w drugiej fazie.

Horizon 2020 to program Unii Europejskiej finansujący działania wspierające idee Innowacyjnej Unii w Europie 2020. Inicjatywa ma na celu zapewnienie konkurencyjności Europy w świecie.

Pieniądze zostaną wydane na dopracowanie inteligentnych żaluzji dla sprzedaży B2B.

SolarGaps już otrzymał certyfikat w Unii Europejskiej na produkt B2C i za około miesiąc zacznie sprzedawać żaluzje za pośrednictwem dealerów w krajach UE. Jak opowiada Yurii Tsverkun, produkty B2B i B2C będą się trochę różnić pod względem technicznym oraz w kwestii sterowania urządzeniem.

Aby otrzymać grant, ukraiński startup musiał zmodyfikować produkt do tzw. etapu przed-masowego. Yevgen Eryk, pomysłodawca i założyciel SolarGaps, opowiada, że zespół spełnił szereg warunków dla otrzymania dofinansowania od Komisji Europejskiej, wśród których było m.in. otrzymanie certyfikacji w UE i zaprezentowanie tego, jak produkt sprawdza się w praktyce.

SolarGaps SGV1 to zewnętrzne żaluzje aluminiowe z panelami słonecznymi, które generują energię elektryczną.

Startup SolarGaps pracuje nad produkcją inteligentnych żaluzji, zdolnych do wykorzystywania energii słonecznej. Przedstawiciele firmy twierdzą, że jeden metr kwadratowy takich żaluzji wystarczy do naładowania 3 laptopów (MacBook) lub do zasilenia 30 żarówek LED.

Obecnie startup produkuje wyłącznie żaluzje zewnętrzne, które muszą być zainstalowane przez specjalistę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Zainstalowane na zewnątrz domów i biur, żaluzje zapewniają zacienienie i ochronę budynku przed wpływami zewnętrznymi. Powłoka SolarGaps jest wykonana z bardzo mocnego i wytrzymałego aluminium, które zapewnia ochronę okien przed złymi warunkami pogodowymi (np. sztormami itp.). Produkt działa w szerokim zakresie temperatur -40 i +80 stopni Celsjusza.

Energia z SolarGaps może być wysyłana do sieci lub do ESS (system magazynowania energii).

Rodzaje połączeń z siecią domową

Pierwsza opcja to podłączenie żaluzji SolarGaps bezpośrednio do sieci. Połączenie do sieci domowej odbywa się poprzez standardową wtyczkę. Po podłączeniua w gospodarstwie domowym lub w firmie najpierw będzie wykorzystywana energia wygenerowana przez żaluzje.

Druga opcja to akumulatory. W tym przypadku użytkownik może wybierać, z którego źródła energii korzystać - z prądu z sieci energetycznej, czy z prądu wytworzonego przez żaluzje i zmagazynowanego w akumulatorach.

Sterowanie

SolarGaps nazywane są „smart blinds” - aby pochłonąć jak najwięcej energii słonecznej, żaluzje automatycznie dostosowują kąt paneli, aby podążać za pozycją słońca — tak jak niektóre rośliny np. słoneczniki.

Sterowanie urządzeniem również odbywa się za pomocą smartfona z systemem iOS lub Android po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. SolarGaps można skonfigurować odpowiednio do swojego harmonogramu dnia - na przykład, żaluzje będą się otwierały automatycznie, gdy osoba się budzi albo wchodzi do pokoju. Aplikacja również pozwala śledzić, ile energii udało się zaoszczędzić.

1 mln euro to największe dofinansowanie w historii działalności SolarGaps, jednak nie pierwsze.

REKLAMA

W 2017 r. SolarGaps otrzymały 50 tys. euro od Komisji Europejskiej w ramach pierwszego etapu programu Horizon 2020, a także 50 tys. euro od EBOR w ramach programu bonów klimatycznych. Wcześniej startup przeprowadził udaną kampanię na Kickstarterze i Indiegogo, gdzie zebrał 150 tys. dol.

Cena żaluzji zależy od ich rozmiaru. Najtańsze kosztują 390 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA