REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Pierwsza w Polsce klasa ukraińska wystartuje w Łodzi. Miasto wyciąga rękę do migrantów

Od września łódzkie Liceum Sportowo-Mundurowe planuje utworzyć osobną bezpłatną klasę ukraińską. Uczniowie tej klasy będą mogli zdobyć wiedzę nie tylko z zakresu języka polskiego, ale także języka i kultury ukraińskiej.

23.03.2019
15:53
Pierwsza w Polsce klasa ukraińska wystartuje Łodzi. Miasto wyciąga rękę do migrantów
REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza nie tylko w Łodzi, ale także w kraju, klasa ukraińska ma pojawić się od nowego roku szkolnego w Liceum Sportowo-Mundurowym.

Według dyrektorki szkoły, Magdaleny Byczkowskiej, klasa ukraińska powstaje, aby pomóc Ukraińcom utrzymać tożsamość narodową. W tej klasie głównym językiem nauczania będzie język polski, ale planowany jest kurs kulturologii i języka ukraińskiego. W tym tygodniu przedstawiciele szkoły spotykają się z konsulem honorowym Ukrainy, który obejmie patronat nad klasą.

Uczniowie, którzy mieszkają w Polsce od pewnego czasu, a także ci, którzy właśnie się przeprowadzili i jeszcze nie opanowali języka polskiego, mogą dołączyć do tej klasy.

W Łodzi mieszka ponad 70 tys. Ukraińców i ważne jest, aby czuli się dobrze w naszym regionie — mówi Magdalena Byczkowska.

Bezpłatna nauka w klasie ukraińskiej

Nauka w klasie ukraińskiej ma być bezpłatna i przygotować dzieci do zdania matury. Maksymalna liczba uczniów to 20. Dyrekcja do klasy zaprasza młodzież w wieku 13-15 lat.

Dyrektor szkoły zauważa, że ​​w przypadku dużego zainteresowania ze strony ukraińskich rodziców możliwe jest otwarcie dwóch klas ukraińskich jednocześnie.

Kursy języka polskiego dla dzieci cudzoziemców jako kolejne działanie na rzecz migrantów z Ukrainy

Według Dziennika Łódzkiego studenci Koła Naukowego Glottodydaktyków (teoria i praktyka nauczania języków), działającego na Uniwersytecie Łódzkim, pomagają dzieciom zagranicznym w nauce języka polskiego.

Uczniowie zauważają, że ważne jest, aby dzieci migrantów były uczone języka polskiego jako obcego. W przeciwnym razie wystąpią takie problemy, że dziecko, które nawet nie potrafi przedstawić się w języku polskim, otrzyma zadanie odmiany rzeczownika przez przypadki. W zwykłych szkołach rzadko można spotkać wykładowców glottodydaktyków, którzy potrafią dostosować nauczanie języka do potrzeb dzieci cudzoziemców.

Brak pieniędzy i godzin akademickich na naukę języka polskiego w szkołach często prowadzi do smutnych konsekwencji. Dziecko, które jako jedyne w klasie nie mówi po polsku, często się izoluje od reszty, co z kolei prowadzi do nowych problemów społecznych.

Projekt Koła Naukowego Glottodydaktyków, który polega na nauczaniu dzieci cudzoziemców języka polskiego, potrwa do czerwca tego roku. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej koła lub kontaktując się ze studentami za pośrednictwem profilu na Facebooku.

REKLAMA

Przypomnijmy, że urząd miasta przygotowuje także pakiet relokacyjny dla Ukraińców, który powinien ułatwić emigrację do województwa łódzkiego.

Łódź podejmuje dość zdecydowane kroki, aby przyciągnąć emigrantów ze wschodniej granicy do swojego regionu. Kto wie, może uda im się naprawdę stworzyć wyjątkowe warunki, dzięki którym, wielu Ukraińców, będzie chciało przenieść się do Łodzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA