REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Alior Bank wybrał osiem firm, z którymi będzie tworzył przyszłość bankowości w Polsce. Oto one

Investsuite, PayPo, Aazzur, AI Busters, Blockey, Spendee, Kekemeke/POSbistro oraz Bankzee - to osiem startupów, które wzięły udział w projekcie Alior Banku, programie akceleracyjnym RBL_START. 

07.12.2018
12:06
Alior Bank zakończył pierwszą edycję programu RBL_START. Znamy finalistów
REKLAMA
REKLAMA

Unijna dyrektywa PSD2 otwiera finansowe drzwi na oścież i do stołu zaprasza fintechy i startupy. Szansy w tym, m.in. na udoskonalenie i rozszerzenie swoich usług, od początku upatrywał Alior Bank. Bank wpadł więc na pomysł tworzenia nowych mechanizmów, ale w modelu jak najbardziej otwartym, ukierunkowanym na współpracę z podmiotami zewnętrznymi.

Potwierdzeniem tego kierunku było uruchomienie we wrześniu br. programu akceleracyjnego RBL_START. Cel był jasny: wypracować najlepsze produkty i usługi, które z jednej strony będą docenione przez klientów, a z drugiej wesprą automatyzację procesów bankowych.

Pierwsza edycja upłynęła pod hasłem trendów w nowych technologiach, ze szczególnym naciskiem na open banking, blockchain, a także roboadvisory. Partnerami programu zostali: PZU, Giełda Papierów Wartościowych, Huge Thing, Mastercard, IBM, Google Cloud, AWS oraz Microsoft.

Chęć udziału w RBL_START zgłosiło w sumie prawie 100 startupów z całego świata.

Do współpracy zaproszono osiem: Investsuite, PayPo, Aazzur, AI Busters, Blockey, Spendee, Kekemeke/POSbistro oraz Bankzee.

Przez trzy miesiące startupowi partnerzy Alior Banku wzięli udział w licznych warsztatach i indywidualnych konsultacjach z najlepszymi ekspertami na rynku. Celem było wypracowanie efektywnego modelu współpracy z biznesem oraz dostosowanie rozwiązań do wymagań technologicznych banku. Sprawdzali też, czy ich rozwiązania są zgodne z oczekiwaniem klientów. Pomogła w tym weryfikacja w praktyce, m.in. podczas szeregu spotkań z mentorami, konferencji biznesowych czy w ramach VC Speed Dating – wydarzenia na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele funduszy inwestycyjnych.

Uczestnikom programu akceleracyjnego RBL_START udostępniono środowisko testowe Alior Bank Developer, które pozwala na bezpieczny sposób integracji rozwiązań z API Alior Banku. Warto przypomnieć, że właśnie Alior Bank jest jedną z 8 instytucji, które KNF wytypowała do roli operatora piaskownicy regulacyjnej.

Teraz czas na konkretne działania.

Po zakończeniu programu RBL_START przyszedł czas na przygotowanie planu i harmonogramu wdrożenia projektów pilotażowych z wybranymi startupami. I tak Alior Bank już kupił za 4 mln zł 20 proc. udziałów w startupie PayPo, oferującym odroczone płatności w internecie.

Z kolei PZU zadeklarował kontynuację współpracy ze startupami AI Busters oraz Aazzur. Pierwszy pomaga ubezpieczycielowi dokładnie zbadać rolę korespondencji mailowej w procesie obsługi klienta. To m.in. agregacja tematów, analiza wiadomości oraz przygotowanie sugestii odpowiedzi. Z kolei Aazzur ma umożliwić wygenerowanie i prezentację spersonalizowanej oferty PZU dla klientów, na podstawie ich decyzji zakupowych i finansowych.

Kolejny nabór już w pierwszym kwartale 2019 r.

REKLAMA

Ci, którym nie udało się w tej edycji zakwalifikować do ścisłego finału programu akceleracyjnego, będą mieli ku temu kolejną okazję. Po pierwszej edycji RBL_START jest już jasne, że będzie następna. Nabór do niej ma rozpocząć się już w pierwszym kwartale 2019 r. Alior Bank znowu poszuka rozwiązań stanowiących wartość dodaną zarówno dla biznesu oraz jego klientów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA