Bankowość  / Artykuł

Alior Bank wybrał osiem firm, z którymi będzie tworzył przyszłość bankowości w Polsce. Oto one

Investsuite, PayPo, Aazzur, AI Busters, Blockey, Spendee, Kekemeke/POSbistro oraz Bankzee - to osiem startupów, które wzięły udział w projekcie Alior Banku, programie akceleracyjnym RBL_START. 

Unijna dyrektywa PSD2 otwiera finansowe drzwi na oścież i do stołu zaprasza fintechy i startupy. Szansy w tym, m.in. na udoskonalenie i rozszerzenie swoich usług, od początku upatrywał Alior Bank. Bank wpadł więc na pomysł tworzenia nowych mechanizmów, ale w modelu jak najbardziej otwartym, ukierunkowanym na współpracę z podmiotami zewnętrznymi.

Potwierdzeniem tego kierunku było uruchomienie we wrześniu br. programu akceleracyjnego RBL_START. Cel był jasny: wypracować najlepsze produkty i usługi, które z jednej strony będą docenione przez klientów, a z drugiej wesprą automatyzację procesów bankowych.

Pierwsza edycja upłynęła pod hasłem trendów w nowych technologiach, ze szczególnym naciskiem na open banking, blockchain, a także roboadvisory. Partnerami programu zostali: PZU, Giełda Papierów Wartościowych, Huge Thing, Mastercard, IBM, Google Cloud, AWS oraz Microsoft.

Chęć udziału w RBL_START zgłosiło w sumie prawie 100 startupów z całego świata.

Do współpracy zaproszono osiem: Investsuite, PayPo, Aazzur, AI Busters, Blockey, Spendee, Kekemeke/POSbistro oraz Bankzee.

Przez trzy miesiące startupowi partnerzy Alior Banku wzięli udział w licznych warsztatach i indywidualnych konsultacjach z najlepszymi ekspertami na rynku. Celem było wypracowanie efektywnego modelu współpracy z biznesem oraz dostosowanie rozwiązań do wymagań technologicznych banku. Sprawdzali też, czy ich rozwiązania są zgodne z oczekiwaniem klientów. Pomogła w tym weryfikacja w praktyce, m.in. podczas szeregu spotkań z mentorami, konferencji biznesowych czy w ramach VC Speed Dating – wydarzenia na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele funduszy inwestycyjnych.

Uczestnikom programu akceleracyjnego RBL_START udostępniono środowisko testowe Alior Bank Developer, które pozwala na bezpieczny sposób integracji rozwiązań z API Alior Banku. Warto przypomnieć, że właśnie Alior Bank jest jedną z 8 instytucji, które KNF wytypowała do roli operatora piaskownicy regulacyjnej.

Innowacyjność jest w DNA Alior Banku i widać to na co dzień, bo generujemy wiele bardzo dobrych innowacyjnych pomysłów wewnątrz organizacji. Z kolei współpraca ze startupami, sięganie po partnerstwa, pozwalają nam na generowanie dodatkowych pomysłów, które często jeszcze lepiej trafiają w potrzeby naszych klientów. Startupy korzystają na tym, że mają swojego pierwszego klienta oraz ludzi z branży, którzy pomagają dopracować produkt i sprawdzić go na rynku. My z kolei poza samymi pomysłami mamy korzyści z szybszego wdrażania rozwiązań – przekonuje Krzysztof Bachta, wiceprezes kierujący pracami zarządu Alior Banku.

Teraz czas na konkretne działania.

Po zakończeniu programu RBL_START przyszedł czas na przygotowanie planu i harmonogramu wdrożenia projektów pilotażowych z wybranymi startupami. I tak Alior Bank już kupił za 4 mln zł 20 proc. udziałów w startupie PayPo, oferującym odroczone płatności w internecie.

Z kolei PZU zadeklarował kontynuację współpracy ze startupami AI Busters oraz Aazzur. Pierwszy pomaga ubezpieczycielowi dokładnie zbadać rolę korespondencji mailowej w procesie obsługi klienta. To m.in. agregacja tematów, analiza wiadomości oraz przygotowanie sugestii odpowiedzi. Z kolei Aazzur ma umożliwić wygenerowanie i prezentację spersonalizowanej oferty PZU dla klientów, na podstawie ich decyzji zakupowych i finansowych.

Partnerstwo w programie akceleracyjnym RBL_Start stanowi dla PZU cenny wkład w obszar rozwoju współpracy ze środowiskiem startupowym. Dzięki zaangażowaniu mentorów i ekspertów z wewnątrz organizacji udało nam się zdobyć cenną wiedzę na temat nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez startupy – uważa Dyrektor Zarządzający ds. Digitalizacji PZU Szymon Mitoraj.

Kolejny nabór już w pierwszym kwartale 2019 r.

Ci, którym nie udało się w tej edycji zakwalifikować do ścisłego finału programu akceleracyjnego, będą mieli ku temu kolejną okazję. Po pierwszej edycji RBL_START jest już jasne, że będzie następna. Nabór do niej ma rozpocząć się już w pierwszym kwartale 2019 r. Alior Bank znowu poszuka rozwiązań stanowiących wartość dodaną zarówno dla biznesu oraz jego klientów.

Do rekrutacji zaproszone zostaną zarówno startupy, których rozwiązania są na wczesnym etapie rozwoju (co najmniej MVP – minimum valuable product), jak i te posiadające w pełni działające produkty, którym zależy na rozpoczęciu działalności na szerszą skalę we współpracy z bankiem - informuje Alior Bank.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst