REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google ma pomysł, jak zaoszczędzić cenne megabajty twojego pakietu danych na Androidzie

Telefony większości z was codziennie pobierają dziesiątki megabajtów danych ze Sklepu Play – czy to za sprawą nowych gier i aplikacji, czy też zwykłych aktualizacji. Na szczęście Google próbuje zredukować ten ruch jak tylko to możliwe.

19.10.2018
16:04
android app bundle
REKLAMA
REKLAMA

Telefony z Androidem na domyślnych ustawieniach przynajmniej raz dziennie będąc w zasięgu sieci Wi-Fi wysyłają zapytanie do usługi Sklep Play celem pobrania ewentualnych aktualizacji aplikacji. A że te rozwijają się na platformie Google’a bardzo dynamicznie, prawie zawsze jest coś do pobrania. Że nie wspomnę o tym, że niektórzy pobierają też te aktualizacje przez sieć komórkową. No i przede wszystkim o tym, że sami chętnie instalujemy nowe gry i programy.

Google pracuje nad tym, by tych danych trzeba było pobrać jak najmniej. Jego najnowsze usprawnienie pomoże głównie tym użytkownikom, którzy często pobierają duże aplikacje i gry, choć korzyści odczują wszyscy.

Nowe Android App Bundle, czyli mniejsze aplikacje, które szybciej będziemy pobierać.

Nowa wersja formatu Android App Bundle, w którym publikowane są gry i aplikacje w Sklepie Play, ma zredukować ilość koniecznych do pobrania przez użytkownika danych o średnio 8 proc., a jeżeli korzystamy z Androida Marshmallow lub nowszego, nawet o 16 proc. To niewiele w kontekście małych, użytkowych aplikacji, jednak w przypadku pozycji zajmujących setki megabajtów różnica będzie zauważalna.

Uaktualniony Android App Bundle pozwoli też twórcom aplikacji na segmentacje funkcji swoich tworów. Tłumacząc to na ludzki: nasze urządzenie będzie pobierało tylko niezbędne do działania danego programu dane – funkcje opcjonalne, w tym nieobsługiwane przez dane urządzenie, inne pakiety językowe czy dowolne inne elementy wskazane przez dewelopera zostaną pobrane tylko w momencie, gdy użytkownik zechce z nich skorzystać.

To nie koniec nowości. Google ma coś specjalnego dla graczy.

Chodzi tu o mechanizm Google Play Instant, który na razie znajduje się nadal w fazie testów. Pozwala on twórcom na wygodne przygotowanie darmowej wersji gry (na przykład jej wersji demonstracyjnej), która zajmuje miej miejsca i za którą nie są pobierane opłaty. Gdy użytkownikowi dana gra się spodoba i zechce zakupić jej pełną wersję, będzie mógł to zrobić w łatwy sposób przez Sklep Play, bez konieczności pobierania całej gry na nowo.

android app bundle class="wp-image-824129"

Co się zmieniło, skoro nadal funkcja ta jest testowana? Poszerzono zakres testów, który do tej pory obejmował tylko wybranych partnerów Google’a. Coraz więcej gier ma się pojawiać z opcją Google Play Instant, a już teraz gry Umiro i Looney Tunes World of Mayhem są z nią zgodne. Niebawem ma się pojawić ich znacznie więcej.

Ciekawe jak wpłynie to na czas pracy na akumulatorze.

REKLAMA

Mniejsza ilość pobieranych danych z pewnością ucieszy osoby, które mają limitowany pakiet danych. Pamiętajmy jednak, że im dłużej telefon pobiera dane, tym więcej zużywa energii. Ciekaw jestem czy również i tu dostrzeżemy jakieś oszczędności.

Nie są one oczywiste – nie jest jasne jak skomplikowany jest proces rozpakowywania nowej wersji paczki Android App Bundle, a przecież czas pracy procesora również wpływa na zużycie prądu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA