REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Alex Jones. Kim jest człowiek, którego nie chcą na YouTubie, Spotify i w iTunes?

Alex Jones został właśnie wyproszony z takich platform jak YouTube, Spotify i iTunes. Nie ma go też już na Facebooku. Sprawdzamy, kto to jest i czym podpadł korporacjom.

06.08.2018
20:48
kto to alex jones youtube spotify itunes
REKLAMA
REKLAMA

Amerykańscy technologiczni giganci wypowiedzieli mu wojnę. Alex Jones stał się persona non grata w serwisach YouTube i Spotify oraz w bibliotece iTunes Store. Prowadzonych przez niego stron pozbył się również Facebook.

Kim jest Alex Jones?

Alexander Emric Jones urodził się 11 lutego 1974 r. w Teksasie. Obecnie jest znanym amerykańskim piewcą teorii spiskowych. Zajmuje się wydawaniem audycji The Alex Jones Show i jest twórcą stron internetowych Infowars, NewsWars i PrisonPlanet. Do wczoraj był też bardzo aktywny na Facebooku.

Alex Jones - kto to jest? class="wp-image-780835"
Alex Jones, CC BY-SA 4.0

Sam siebie nazywa libertarianinem i paleokonserwatystą, aczkolwiek osoby, które nie zgadzają się z głoszonymi przez niego tezami, często klasyfikują go jako prawicowego, konserwatywnego członka ruchu politycznego alt-right lub far-right. Jest antyszczepionkowcem, a w swoich wystąpieniach często używa mowy nienawiści.

Głoszone przez Jonesa teorie spiskowe w audycjach radiowych i filmach budzą ogromne kontrowersje zarówno ze względu na formę, jak i treść. Jedna z nich zakłada, że zamach na World Trade Center został ukartowane przez amerykański rząd. Władze miały maczać też palce w zamachach bombowych w Oklahoma City.

Alex Jones jest też przekonany, że Amerykanie sfingowali lądowanie astronautów na Księżycu.

Stany Zjednoczone miały wedle Jonesa nakręcić film z lądowania na Księżycu na Ziemi. Co prawda tego typu oskarżenia pojawiają się od dziesięcioleci, ale kontrowersyjny publicysta nadaje im mową moc. Do tego utrzymuje, że amerykański rząd dzięki broni pogodowej od lat potrafi wywoływać tornada na żądanie.

Alex Jones jest przy okazji zwolennikiem prezydenta Donalda Trumpa oraz prawa do posiadania broni. Przekonuje swoich odbiorców, że strzelanina w Sandy Hook Elementary School nigdy nie miała miejsca. Wedle jego opinii to była inscenizacja środowisk, które opowiadają się za odebraniem broni obywatelom.

Jeśli wierzyć Jonesowi, rządy wielu państw oraz najbardziej wpływowe korporacje współpracują, tworząc tzw. New World Order. Mają wspólnie ingerować w wolny rynek, tworząc sztucznie kryzysy ekonomiczne, inwigilować obywateli na szeroką skalę i samodzielnie organizować zamachy, za które obarczają inne grupy.

Dlaczego giganci internetu pozbywają się kontrowersyjnego publicysty?

Z początku Alex Jones został zbanowany przez Facebooka na miesiąc, co nie przeszkodziło mu brylować w mediach społecznościowych. Jak jednak podaje The Guardian, później usunięto cztery prowadzone przez niego strony: Alex Jones Channel, Alex Jones, Infowars i Infowars Nightly News.

REKLAMA

Treści umieszczane na tych stronach były bardzo często zgłaszane jako gloryfikujące przemoc, co jest sprzeczne z zasadami portalu. Znalazła się tam mowa nienawiści skierowana wobec osób transpłciowych, muzułmanów i imigrantów.

Ban na Facebooku pojawił się na chwilę po tym, gdy Apple usunęło linki do niemal wszystkich podcastów Jonesa oraz Infowars ze swojej biblioteki. Na usunięcie niektórych treści jego autorstwa zdecydowały się też serwisy Spotify i YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA