REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Telefon upada ci 15 razy i... nic. Tak ma działać nowe szkło Gorilla Glass 6

Firma Corning pochwaliła się właśnie, że nowa generacja ich szkło Gorilla Glass 6 będzie o wiele bardziej wytrzymałe od obecnej, piątej generacji.

19.07.2018
12:03
corning-gorilla-glass-6
REKLAMA
REKLAMA

O ile konkretnie? Producent pochwalił się, że Gorilla Glass 6 wytrzymuje średnio 15 upadków z wysokości 1 metra. Na twardą, nieregularną powierzchnię (np. na płyty chodnikowe). Wynik ten uzyskano oczywiście w środowisku testowym, więc w rzeczywistości może okazać się, że szklany wyświetlacz smartfona wykonany z Corning Gorilla Glass 6 pęknie nawet po jednym upadku.

Pierwsze modele smartfonów z Corning Gorilla Glass 6 pojawią się dopiero w przyszłym roku.

W tych samych testach jednak obecna generacja Gorilla Glass wytrzymywała średnio połowę tej samej liczby upadków. Producent chwali się również, że Gorilla Glass 6 znacznie lepiej zniesie upadki z wyższych wysokości. Firma Corning nie wspomina niestety o zwiększonej wytrzymałości ich nowego materiału na zarysowania, więc nie liczcie na to, że ekran waszego telefonu będzie niezniszczalny i odporny na wszystko.

Jak na razie szkło Corning Gorilla Glass 6 testowane jest przez kilku klientów tego producenta. Najprawdopodobniej pierwszy telefon z wyświetlaczem wykonanym z tego materiału zobaczymy dopiero w 2019 r. No chyba, że ktoś naprawdę się pospieszy i wyrobi się z premierą nowego telefonu pod koniec 2018 r. Osobiście jednak bym na to nie liczył.

Co sprawia, że Corning Gorilla Glass jest tak wytrzymałe?

REKLAMA

Gorilla Glass to chemicznie hartowane szkło z alkalicznego glinokrzemianu. Nie jest tajemnicą, jak powstaje: jego utwardzanie polega na zanurzeniu go w gorącym roztworze azotanu potasu (o temperaturze 400 stopni Celsjusza). Dzięki temu mniejsze jony potasu opuszczają powierzchnię, tworząc miejsce dla większych jonów sodu, którymi Gorilla Glass "szpikowane" jest pod ciśnieniem. Proces ten został opracowany w latach 60. ubiegłego wieku i od tamtej pory firma Corning pracuje nad jego ciągłym ulepszaniem.

Jeśli chodzi o stosowanie tego materiału w smartfonach, to wszystko zaczęło się w 2006 r., kiedy Steve Jobs szukał idealnego ekranu do pierwszej generacji iPhone'a. Wendel Weeks, prezes Corning Glass przekonał wtedy Jobsa, że jego hartowane szkło będzie najlepszym wyborem dla Apple. A potem wszyscy producenci smartfonów zaczęli kopiować ten pomysł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA