1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Przyszłość biznesu to ekologia. Te polskie firmy są na nią gotowe

Patronat medialny

Zrównoważony rozwój to nie tylko przejściowy trend. To strategia rozwoju zakładająca efektywność energetyczną i zmniejszenie emisji, która już teraz pozwala rozwijać się szybciej. Potwierdzają to historie korporacji (IKEA i ING), jak i startupów (Saule Technologies i XTPL).

10.05.2018
10:40
Ekologia to przyszłość biznesu. Te polskie firmy doskonale o tym wiedzą

Przeglądając doniesienia prasowe trudno nie oprzeć się wrażeniu, że cały świat przesiada się na technologie ekologiczne, czyli takie, które wyrządzają jak najmniejszą szkodę naturze. Kraje Unii Europejskiej odchodzą od spalania paliw kopalnych, a duża część produkowanych obecnie samochodów jest wyposażana w silniki elektryczne. W miastach widujemy sklepy z ekologiczną żywnością, a na wsiach domy z kolektorami słonecznymi.

Jeszcze kilka lat temu określenie ekologiczne miało w Polsce mało pozytywne skojarzenia związane z ekologami okupującymi place budów. Najnowsze badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa pokazują jednak, że aż 94 proc. ankietowanych konsumentów woli korzystać z usług i produktów firm, które dbają o środowisko. Nie potrzeba więc ogromnych kar nakładanych na koncerny motoryzacyjne za oszustwa w testach, aby stwierdzić, że ekologiczność się opłaca.

Widać to najlepiej właśnie w motoryzacji. Jak możemy przeczytać w raporcie o elektromobilności autorstwa EY i ING, najpóźniej do 2030 roku zniwelowane zostaną główne bariery rozwoju transportu elektrycznego, takie jak: koszty zakupu auta, mało rozwinięta infrastruktura ładowania, niewielki zasięg przejazdu na jednym ładowaniu i długi czas ładowania baterii. Właśnie dlatego część krajów planuje wstrzymanie sprzedaży samochodów spalinowych już w latach 2025 – 2030 (np. Norwegia czy Niemcy).

 class="wp-image-729036"
Czym się różni EV (silnik elektryczny) od ICE (silnika spalinowego)? / zrzut ekranu z raportu EY i ING.

W kierunku produkcji w zgodzie z naturą kierują się zarówno korporacje, jak i mniejsze firmy. Światowy gigant meblowy IKEA, do 2020 roku ma być niezależny energetycznie, tzn. wyprodukuje tyle samo energii ze słońca i wiatru, ile zużyje. Na rewolucję w gospodarowaniu zasobami przygotowane są też dwie polskie, młode firmy.

Precyzyjne nanomateriały na ratunek elektronice.

XTPL to notowana na rynku NewConnect firma z Wrocławia specjalizująca się w druku nanomateriałów: nowej generacji przeźroczystych warstw przewodzących. Są one tak małe, że aż niewidoczne dla ludzkiego oka. Ich szerokość nie przekracza 100 nm, więc są nawet kilka tysięcy razy węższe niż ludzki włos. Mają przy tym bardzo ciekawe właściwości. Charakteryzują się lepszą transparentnością, lepszym przewodzeniem i będą mogły być elastyczne. Stanowi to ogromną zaletę np. dla producentów elektroniki.

XTPL opracowało technologię ultraprecyzyjnego druku (np. nanocząstek srebra) i już teraz myśli nad zastosowaniem swojej metody. W miarę jak technologia się miniaturyzuje coraz trudniej jest usuwać defekty w urządzeniach elektronicznych. Jak przekonuje prezes XTPL dr Filip Granek, czasami prowadzi to do wycofywania cały partii telewizorów ze względu na kilka martwych pikseli.

Rozwiązania XTPL są odpowiedzią na to wyzwanie. Dzięki naszej technologii będzie można sprawnie, szybko i przede wszystkim tanio naprawić takie defekty, a tym samym uratować sam produkt przed kosztowną utylizacją – argumentuje prezes XTPL na łamach Wyborczej.

Polska technologia może przynieść oszczędności korporacjom produkującym szeroko pojętą elektronikę. O jej potencjale świadczyć może fakt, iż już teraz w akcjonariacie XTPL znajdują się dwa duże niemieckie fundusze inwestycyjne.

Prąd ze Słońca made in Poland

Kto z nas nie lubi łatwego naprawiania elektroniki? Nie chcemy przecież patrzeć na zbity ekran smartfona, za którego zapłaciliśmy kilka tysięcy zł. Podobnie irytujące są również komunikaty o niskim stanie naładowania akumulatora. Z tym większą ciekawością przyglądam się od kilku lat polskiemu projektowi elastycznych perowskitów, z których można wytwarzać ogniwa fotowoltaiczne. W teorii gdybyśmy mieli takie przezroczyste perowskity na ekranie, moglibyśmy na zawsze pożegnać się z doładowywaniem smartfonów (albo aż do zasłonięcia Słońca przez chmury).

Perowskitową technologię rozwija Olga Malinkiewicz, która prowadzenie biznesu zostawiła m.in. Piotrowi Krychowi, prezesowi zarządu Saule Technologies. Choć ostatnio o firmie było ciszej, to na początku roku pojawiła się informacja o współpracy Polaków ze Skanską. Szwedzka firma budowlana chce pokrywać perowskitami swoje biurowce, aby uczynić je samowystarczalnymi energetycznie. Pierwsze wdrożenia są zaplanowane jeszcze na ten rok i to w Polsce.

 class="wp-image-353829"
Olga Malinkiewicz, fot. Daniel Adamiak

Zarówno Piotr Krych, jak i Filip Granek, już za kilka dni pojawią się w katowickim Spodku na European Start-up Days. Panowie wezmą udział w dyskusji dotyczącej przyszłości środowiska i zrównoważonego rozwoju. To szczególnie ważne tematy dla przedsiębiorców, bo czyste technologie są szansą dla europejskiego przemysłu. Konferencję odwiedzi także zespół Spider’s Web, więc już teraz zapraszamy zarówno na naszą relację live, jak i na stream z wydarzenia, który zapewni ING Bank Śląski.

Samo ING także jest przykładem przedsiębiorstwa świadomego ekologicznie, a co najważniejsze – zmiany zaczyna od siebie, redukując ślad węglowy, zużycie energii i wody. Zmiany dotyczą zarówno rozsądnego korzystania z klimatyzacji czy oświetlenia podążającego, jak i inwestycji we flotę elektrycznych samochodów i rowery dla pracowników. Najciekawiej prezentuje się jednak współpraca z holenderskim projektantem Daanem Roosegaarde, która zaowocowała postawieniem Smog Free Tower w krakowskim Parku Jordana.

Ten nietypowy odkurzacz zanieczyszczeń pozwalał filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę. Oczyszczał je w promieniu kilkunastu metrów, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. To świetne rozwiązanie, które pomogło Krakowianom porównać jakość powietrza w parku i w pobliżu dużych arterii komunikacyjnych.

Z Krakowa wywodzi się też Airly, czyli ciekawy startup tworzący sieć niskobudżetowych sensorów jakości powietrza. Za ich pomocą można na bieżąco sprawdzać jakie warunki panują na zewnątrz i czy warto wyjść np. na spacer czy pobiegać.

Współzałożyciela Airly, Wiktora Warchałowskiego, będzie można spotkać na European Start-up Days i posłuchać jego wystąpienia o tym, co start-upy i firmy dojrzałe robią dla środowiska. Dlatego przypominamy: konferencja startuje już 15 maja w Katowicach, a spektrum poruszanych wątków wyjdzie daleko poza ekologię. Usłyszymy o przyszłości biznesu, sztucznej inteligencji, rozrywki, podróży, smart cities i pieniędzy. Dodatkowo doświadczeni przedsiębiorcy podzielą się wskazówkami na temat rozwijania firm i zdobywania pierwszych klientów.

Jeśli nie możesz wybrać się do Spodka śledź naszą relację na Spider’s Web i transmisję na żywo na stronie ING.

Patronat medialny
Najnowsze