REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Idzie nowe. Od grudnia narodziny dziecka będziemy mogli zgłosić przez Internet

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności stała się faktem. Nowe przepisy pozwolą zarejestrować narodziny dziecka przez Internet. Zaświadczenie o zameldowaniu na czas stały lub czasowy też ma przybrać formę dokumentu elektronicznego. Na zmiany musimy jeszcze trochę poczekać - prawie do końca roku.

10.04.2018
15:03
Narodziny dziecka będziemy mogli zgłosić elektronicznie
REKLAMA
REKLAMA

Pamiętam jeszcze dobrze narodziny pierwszego i drugiego syna. Wiadomo, emocje. Ale gdy już ciut osłabły, trzeba było uporać się z biurokracją. Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego była niezbędna. Tam, wiadomo: wypełnianie dokumentów, składanie podpisów.

Zarejestruj dziecko online, nie zapomnij o imieniu.

Teraz ma się to zmienić za sprawą nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Od grudnia br., kiedy zaczną obowiązywać zmodyfikowane przepisy, dziecko zarejestrujemy bez wychodzenia z domu – online.

Warunek konieczny: musi być dołączone oświadczenie o wyborze imienia malucha. I jeżeli wybierzemy opcję elektroniczną, to na wskazanego maila otrzymamy skrócony odpis aktu urodzenia oraz informację o nadanym numerze PESEL.

Na tym nie koniec elektronicznych nowości w przepisach. Dzięki nowelizacji, zaświadczenia o pobycie stałym lub czasowym także wydawane będą w formie dokumentu elektronicznego.

Służby specjalne z dostępem do rejestrów.

Dostęp do elektronicznego rejestru urzędu stanu cywilnego mają dostać służby, m.in.: ABW, Agencja Wywiadu, CBA, Służba Wywiadu Wojskowego. Możliwość pozyskania odpisu aktu stanu cywilnego będą mieć także  Służba Ochrony Państwa (byłe Biuro Ochrony Rządu), policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna i Służba Więzienna. Zgodę na udostępnianie tych danych ma wydawać właściwy minister – w tym przypadku minister cyfryzacji.

Apel o veto – nieskuteczny.

REKLAMA

O zawetowanie nowelizacji – właśnie z powodu dostępu służb do rejestrów urzędów cywilnych – apelował do prezydenta Andrzeja Dudy Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar.

Nie wiadomo dlaczego, sprawdzając jedną osobę, służby mają mieć dostęp do danych nieograniczonej ilości obywateli – czytamy w liście RPO do prezydenta RP. Andrzej Duda nie zgodził się jednak z takim stanowiskiem i nowelizacje podpisał. Zacznie obowiązywać od 1 grudnia 2018.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA