REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

iPhone X za 1 euro i fałszywa strona polskiego portalu technologicznego - tak oszuści wyciągają pieniądze

Czytelnik Robert podesłał nam na Facebooku informację o niewiarygodnie korzystnej promocji, w której Polacy mogą zakupić nowego iPhone’a X za 1 euro. Informację tę rzekomo podał serwis Gazeta.pl Next. Okazało się, że strona serwisu technologicznego została podrobiona.

09.04.2018
22:30
iphone x
REKLAMA
292 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Oszuści tym razem dobrze się przygotowali. Wykonali podrobioną wersję witryny polskiego serwisu technologicznego - podszyli się pod bardzo dobrze znaną internautom markę Gazeta.pl. Link do fałszywej strony internetowej jest rozpowszechniany za pomocą Facebooka - jako post sponsorowany.

 class="wp-image-713406"

Oszuści wymyślili też powód, dla którego Apple miałby zacząć sprzedawać iPhone’y X za 1 euro - standardowo cena tego modelu zaczyna się od 4979 zł:

Dlaczego oni oferują taką szaloną promocję? Jak wyjaśnia dyrektor marketingowy, Norbert Tomaszewski: "W ubiegłym roku udziały rynkowe iPhona AU na rynku światowym spadły do 35% i traci on na popularności w stosunku do należącego do Google Androida. Apple może odzyskać polskich użytkowników przez zaoferowanie im iPhona w wyjątkowo niskiej cenie i uczynić z nich stałych klientów Apple, którzy przekażą tę informację w kręgu swoich znajomych" - czytamy na stronie, która do złudzenia przypomina serwis Gazeta.pl Next, ale nim nie jest.

Aby potwierdzić wiarygodność tych rewelacji oszuści zmyślili i opisali historię Polaka, który zakupił telefon Apple za 1 euro:

Brzmi to zbyt dobrze aby mogło być prawdą? Tak też myślał 29 letni Ryszard z Krakowa. Postanowił jednak spróbować i otrzymał swojego iPhona X za 1€ pocztą kilka dni później.

Jak wyjaśnia Ryszard, "Na początku sądziłem, że to kolejny przekręt internetowy, ale później trochę poczytałem i zorientowałem się, że BHander to legalna firma dystrybucyjna i partner Apple’a. Zdecydowałem, że zaryzykuję 1€, w końcu to mniej niż koszt jednej kawy. 5 dni później, sprawdziłem skrzynkę pocztową i ucieszyłem się, gdy zobaczyłem w niej błyszczące, nowe pudełko z logo Apple’a"

Aby rozwiać wątpliwości podejrzliwych interneutów oszuści jeszcze raz wcieli się w dziennikarzy Gazeta.pl Next i poinformowali czytelników, że redakcyjny zespół osobiście zweryfikował promocję zamawiając w niej iPhone’a X - na dowód tego w artykule zamieszczono jego zdjęcie.

Aktualizacja (Dzisiaj): Nasz zespół uważał że ta promocja Apple iPhone X jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, więc zamówiliśmy jeden telefon podczas weekendu i otrzymaliśmy go wczoraj rano!

Na końcu publikacji zamieszczono aktualizację, która ma wywoływać u czytelników poczucie uciekającej sprzed nosa okazji:

AKTUALIZACJA: Promocja Apple'a iPhone X za 1€ kończy się dzisiaj o północy. Na dzień dzisiejszy w magazynie pozostało mniej niż 100 produktów. Po północy nie znajdziesz Apple iPhone X tańszego niż 1000€, więc działaj szybko i skorzystaj z tej niesamowitej oferty.

Pod fałszywym artykułem wyświetlane są liczne komentarze zamieszczone rzekomo przez osoby, które skorzystały z tej promocji i otrzymały iPhone’y X za 1 euro.

Na czym polega oszustwo?

Po kliknięciu w jeden z wielu linków w tekście zostajemy przeniesieni na stronę z informacją o promocji, gdzie musimy wypełnić formularz składający się z podstawowych danych osobowych oraz adresu. Następnym krokiem jest wypełnienie danych do płatności internetowej.

 class="wp-image-713409"

Jeśli ktoś wypełni ten formularz, to przekaże dane swojej karty oszustom i prawdopodobnie dość szybko z jego konta zaczną znikać pieniądze.

PS Spider’s Web poinformował o tej próbie oszustwa redakcję serwisu Gazeta.pl oraz policję.

AKTUALIZACJA #1: Rafał Hirsch, redaktor naczelny next.gazeta.pl, przesłał do redkacji Spider's Web oświadczenie:

Po pierwsze mamy nadzieję, że nikt nie dał się nabrać i nie poniósł w wyniku tego oszustwa żadnych strat. Po drugie jesteśmy oburzeni tym, że ktoś wykorzystuje naszą markę i naszą wiarygodność po to aby wyłudzać od ludzi pieniądze. Zawiadomimy o sprawie policję. Tematem zajmie się też dział prawny Agory. Poinformowaliśmy Facebooka, aby jak najszybciej usunął ze swoich stron link do fałszywej strony.

Jednocześnie apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu. Jeśli zamierzamy dokonać transakcji finansowej zawsze powinniśmy sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa strony www, na której się znajdujemy, aby upewnić się, że nie jest podrobiona.

AKTUALIZACJA #2: Skontaktował się z nami internauta, który nabrał się na opisane wyżej oszustwo i podał w formularzu swoje dane oraz dane karty płatniczej. Na razie nie zauważył, aby z jego konta zniknęły pieniądze - zaleciliśmy mu zawieszenie w Banku karty płatniczej, z której skorzystał na stronie oszustów.

REKLAMA
 class="wp-image-713586"

Na podany adres email otrzymał jednak wiadomość, która sugeruje, że w jego imieniu założono konto w serwisie Radiuniverse. Obecnie może korzystać z 7-dniowego okresu próbnego. Istnieje ryzyko, że po tym czasie usług zacznie naliczać opłaty. Próba anulowania subskrypcji w tej usłudze wymaga - uwaga, uwaga - podania swoich danych łącznie z danymi karty płatniczej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA