iPhone X za 1 euro i fałszywa strona polskiego portalu technologicznego - tak oszuści wyciągają pieniądze
Czytelnik Robert podesłał nam na Facebooku informację o niewiarygodnie korzystnej promocji, w której Polacy mogą zakupić nowego iPhone’a X za 1 euro. Informację tę rzekomo podał serwis Gazeta.pl Next. Okazało się, że strona serwisu technologicznego została podrobiona.
Oszuści tym razem dobrze się przygotowali. Wykonali podrobioną wersję witryny polskiego serwisu technologicznego - podszyli się pod bardzo dobrze znaną internautom markę Gazeta.pl. Link do fałszywej strony internetowej jest rozpowszechniany za pomocą Facebooka - jako post sponsorowany.
Oszuści wymyślili też powód, dla którego Apple miałby zacząć sprzedawać iPhone’y X za 1 euro - standardowo cena tego modelu zaczyna się od 4979 zł:
Aby potwierdzić wiarygodność tych rewelacji oszuści zmyślili i opisali historię Polaka, który zakupił telefon Apple za 1 euro:
Aby rozwiać wątpliwości podejrzliwych interneutów oszuści jeszcze raz wcieli się w dziennikarzy Gazeta.pl Next i poinformowali czytelników, że redakcyjny zespół osobiście zweryfikował promocję zamawiając w niej iPhone’a X - na dowód tego w artykule zamieszczono jego zdjęcie.
Na końcu publikacji zamieszczono aktualizację, która ma wywoływać u czytelników poczucie uciekającej sprzed nosa okazji:
Pod fałszywym artykułem wyświetlane są liczne komentarze zamieszczone rzekomo przez osoby, które skorzystały z tej promocji i otrzymały iPhone’y X za 1 euro.
Na czym polega oszustwo?
Po kliknięciu w jeden z wielu linków w tekście zostajemy przeniesieni na stronę z informacją o promocji, gdzie musimy wypełnić formularz składający się z podstawowych danych osobowych oraz adresu. Następnym krokiem jest wypełnienie danych do płatności internetowej.
Jeśli ktoś wypełni ten formularz, to przekaże dane swojej karty oszustom i prawdopodobnie dość szybko z jego konta zaczną znikać pieniądze.
PS Spider’s Web poinformował o tej próbie oszustwa redakcję serwisu Gazeta.pl oraz policję.
AKTUALIZACJA #1: Rafał Hirsch, redaktor naczelny next.gazeta.pl, przesłał do redkacji Spider's Web oświadczenie:
AKTUALIZACJA #2: Skontaktował się z nami internauta, który nabrał się na opisane wyżej oszustwo i podał w formularzu swoje dane oraz dane karty płatniczej. Na razie nie zauważył, aby z jego konta zniknęły pieniądze - zaleciliśmy mu zawieszenie w Banku karty płatniczej, z której skorzystał na stronie oszustów.
Na podany adres email otrzymał jednak wiadomość, która sugeruje, że w jego imieniu założono konto w serwisie Radiuniverse. Obecnie może korzystać z 7-dniowego okresu próbnego. Istnieje ryzyko, że po tym czasie usług zacznie naliczać opłaty. Próba anulowania subskrypcji w tej usłudze wymaga - uwaga, uwaga - podania swoich danych łącznie z danymi karty płatniczej.