REKLAMA

Orange ma się czym pochwalić. Sieć ma już 10 tys. aktywnych stacji 4G

Orange właśnie poinformował, że w zasięgu jego sieci 4G znajduje się już blisko 99,8 proc. populacji Polski. Spora część tej infrastruktury zapewnia też agregację częstotliwości. Czyli, po naszemu, szybszy Internet.

16.11.2017 19.19
Orange zasięg LTE
REKLAMA

10 tys. stacji eNodeB w kraju o powierzchni Polski to niemały sukces, wart odnotowania. Orange słusznie się więc chwali tym wynikiem, dodając też, że ponad 5,1 tys. z tych stacji działa w paśmie 800 MHz, a wiec tym, które zapewnia najlepszy zasięg wewnątrz budynków.

REKLAMA

Jeśli chodzi o wydajność tej sieci, to jest również bardzo dobrze. Już ponad 33 proc. stacji bazowych zapewnia agregację częstotliwości. To oznacza, że będąc podłączonymi do tych stacji, możemy liczyć na transfer danych na poziomie 100 Mb/s czy nawet 200 Mb/s. To również oznacza, że te stacje bazowe oferują wszystkie obsługiwane przez Orange pasma, a więc 800 MHz, 1800 MHz i 2600 MHz. To zapewnia stabilność sieci nawet gdy musi obsłużyć wielu różnych użytkowników równocześnie.

10 tys. stacji bazowych 4G to kolejny sukces Orange.

Świadczy o tym chociażby ostatni raport kwartalny. Zwiększyła się liczba klientów decydujących się na zakup więcej niż jednej usługi dzięki taryfom Orange Love. Na przestrzeni roku firmie udało się znacznie poprawić wskaźnik klientów ofert konwergentnych.

Poprawiły się też wyniki w segmencie abonamentów, których liczba w ujęciu rok do roku porównując 3. kwartały 2016 i 2017 roku wzrosła z 8,957 mln do 9,662 mln, czyli 7,9 proc. Orange zwiększył też liczbę klientów Internetu szerokopasmowego oraz telewizji, ale stracił klientów na łącza głosowe.

Co dalej? Zapewne dalsze eksplorowanie sieci 5G.

REKLAMA

Już w listopadzie 2016 r. Orange przeprowadził pierwsze w Polsce testy w ramach elementów zwirtualizowanych sieci Radio Access Network (vRAN). Metoda ta zakłada, że funkcje, które obecnie pełni stacja bazowa, zostają przeniesione do chmury obliczeniowej. W przyszłości jeden serwer może obsługiwać nawet kilkaset stacji a technologia jest w pełni skalowalna. Tę technologię Orange testował w jednym z obiektów Orange Labs oraz w terenie, na dwóch ogólnodostępnych stajach bazowych pod Warszawą . Testy wyszły pomyślnie i udało się przenieść obsługę trzech stacji bazowych do jednej chmury.

Testy przeprowadzone przez Orange były pierwszymi takimi testami w Polsce. Orange aktywnie uczestniczy m.in. w projekcie „5G! Pagoda”, finansowanym przez Komisję Europejską, jako uczestnik konsorcjum i lider jednej z grup roboczych, a także w pracach nad standardami bezpieczeństwa sieci 5G.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA