Orange znów szuka firm, z którymi będzie robił biznes. Rusza 5. edycja Orange Fab
W świeżo otwartym warszawskim Fab Labie operator Orange rozpoczął poszukiwanie perspektywicznych startupów. Ruszyła właśnie 5. edycja programu Orange Fab.
Orange wspiera innowacyjność w Polsce i stale poszukuje młodych firm, którym mógłby pomóc i z którymi mógłby później współpracować. Spotkanie inaugurujące 5. edycję Orange Fab Kick Off odbyło się w Fab Lab powered by Orange.
Start 5. edycji inicjatywy Orange Fab nie mógłby się odbyć w bardziej adekwatnym miejscu.
Podczas inauguracji Fab Labu, czyli przestrzeni do wspólnej kreatywnej pracy, zapowiadano wsparcie dla startupów. Tegoroczny Orange Fab Kick Off to pierwsza z wielu planowanych inicjatyw mających wspierać polską przedsiębiorczość w ramach warszawskiego laboratorium.
Program ruszył 3 października 2017 roku. Spotkanie, podczas którego przedstawiciele Orange przedstawili szczegóły programu akceleracyjnego, rozpoczął krótkim wystąpieniem Jean-François Fallacher (Prezes Zarządu Orange Polska).
Na miejscu byli przedstawiciele ambasady francuskiej, urzędu patentowego i zarządu Orange Polska. Odbyła się krótka debata prowadzona przez Piotra Muszyńskiego, Wiceprezesa Zarządu Orange Polska.
W panelu zorganizowanym przez Orange brali udział:
- Marcin Ney (Dyrektor Rozwoju Sieci Mobilnej Orange Polska);
- Piotr Koral (Prezes Zarządy Investin);
- Paweł Lulewicz (Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).
Rozmowa dotyczyła obecnego stanu innowacyjności w Polsce - programów wsparcia dla startupów, rozwoju sieci 5G oraz sposobów pozyskiwania funduszu od inwestorów.
Na co mogą liczyć startupy w ramach Orange Fab?
Operator zaprasza młode firmy do udziału w projekcie, który odbędzie się w terminie marzec-czerwiec 2018 roku. Wybrane startupy dostaną wsparcie trwające 12 tygodni. Dla startupu udział w programie akceleracyjnym to szansa na wyskalowanie produktu na rynku międzynarodowym, w czym pomogą Orange Faby z innych krajów.
Młodzi przedsiębiorcy będą mogli przez cały czas korzystać ze wsparcia ekspertów i mentorów - zarówno pracujących w Orange, jak i zewnętrznych. Udział w programie to w dodatku szansa na nawiązanie kontaktu z inwestorami oraz uzyskanie 40 tys. zł dofinansowania zakończone wdrożeniem w spółkach Orange.
Oprócz tego startupy w ramach Orange Fab mogą liczyć na dostęp do:
- infrastruktury Orange’a;
- centrum badań konsumenckich;
- sieci sprzedaży.
Do dyspozycji zostanie oddana dodatkowo przestrzeń coworkingkowa w centrum Warszawy. Orange zapewni pracownikom startupów nieodpłatny udział w wydarzeniach branżowych, konferencjach i demo days - w Polsce i zagranicą.
Szczegóły 5. edycji Orange Fab przedstawił Łukasz Skiba, kierownik Programu Orange Fab.
Nabór do programu jest ciągły, ale pierwsze spotkanie startup pitch odbędzie się 27 października. W tym roku operator chce się skupić nad następującymi obszarami:
- Customer Experience;
- Automatyzacja procesów;
- Sztuczna inteligencja;
- Internet rzeczy;
- Big Data;
- E-commerce;
- AR, VR;
- Bezpieczeństwo;
- Fintech;
- Blockchain.
Firma chce w dodatku nie tylko akcelerować startupy, ale rozwijać też inne technologie przy wsparciu giganty rynku IT. Wśród partnerów, z którymi operator będzie pracować nad rozwiązaniami związanymi ze sztuczną inteligencją, wymienieni zostali IBM i Ericsson.
Orange zachęca do udziału w programie, prezentując startupy, które osiągnęły w przeszłości sukces dzięki wsparciu operatora.
Przykładem takiego startupu, który rozwinął skrzydła dzięki współpracy z Orange, jest internetowa platforma do nauki języków Tutlo. Użytkownik serwisu może łączyć się z lektorami, native speakerami z całego świata w formie wideokonferencji połączonej z chatem. Przypomniano, że z platformy może korzystać każdy z pracowników firmy, by uczyć się języka angielskiego.
Kolejną firmą, której rozwiązaniami chwali się Orange, jest Wandlee. Startup stworzył boty do komunikatora Messenger. Bot przygotowany dla Orange’a potrafi odpowiadać na pytania interaktywnymi komunikatami. Można podpytać go o ofertę, sprawdzić lokalizację najbliższego punktu Orange na mapie i zostawić mu swój numer z prośbą o telefon od konsultanta.
Oprócz tego Orange zaprosił do Fab Labu przedstawicieli firm Take Task (crowdsourcingowe badanie rynku) i TOS (przesyłanie faktur, archiwizacja dokumentów, automatyzacja księgowości).
Wszystkie cztery firmy doceniono przy okazji poprzedniej edycji Orange Fab, a oprócz nich warte wzmianki są:
- Treesat.io;
- Quantos;
- Lerta;
- Dotsens;
- Applica.ai;
- Apidsys (Orange Fab Francja).
Startupy, które chciałyby uzyskać podobne wsparcie co wymienione wyżej przedsiębiorstwa w ramach Orange Fab, mogą zgłaszać chęć udziału w 5. edycji programu na stronie internetowej operatora.