Apple zmienia domyślną wyszukiwarkę w Siri. Jesteśmy o krok bliżej polskiej wersji
Wraz z premierą nowego systemu operacyjnego dla komputerów Apple, macOS High Sierra, firma postanowiła zmienić dostawcę wyszukiwania internetowego używanego w Siri.
Wyszukiwanie internetowe w Siri odbywa się w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy Siri nie wie, jak wyszukać dane informacje w specjalizowanych źródłach (np. w Apple Music, Wolfram Alpha czy w TripAdvisor), wtedy możemy spodziewać się odpowiedzi w stylu „oto wyniki wyszukiwania sieciowego dla twojego zapytania”.
Drugi przypadek, w którym Siri przeszukuje Internet, to gdy wprost ją o to poprosimy, np. mówiąc „please search web for cars”.
Dotychczasowym dostawcą wyników wyszukiwania sieciowego był należący do Microsoftu Bing. I pozostaje on domyślną wyszukiwarką, gdy szukamy obrazów. Przy wyszukiwaniu zdjęć i obrazków w Internecie asystentka głosowa Apple wciąż będzie preferować wyniki wyszukiwania z Bing Images. W przypadku innych zapytań sięgnie po wyniki z wyszukiwarki Google.
Dlaczego Apple zmienia wyszukiwarkę?
Prawdopodobnie jednym z powodów jest fakt dotychczasowej niespójności: domyślną wyszukiwarką w Safari był Google. Drugim powodem może być lepsza integracja wyników wyszukiwania w językach innych niż angielski. Daje to nam nadzieję na Siri w języku polskim - bo wciąż wyniki wyszukiwania w Google wyglądają lepiej w polskim kontekście, niż wyniki z Bing.
Co zrobić, jeśli jednak preferujemy wyszukiwanie w Bing?
W takim wypadku wystarczy Siri o to poprosić, na przykład mówiąc „Siri, search Bing for new movies”.
Apple używa Google jako domyślnego silnika wyszukiwania na podstawie umowy, jaką podpisał z Google'em. Za ustawienie Google jako domyślną wyszukiwarkę Alphabet płaci twórcom iPhone’a około trzech miliardów dolarów rocznie!
Apple pozostaje związany z Microsoftem na polu innych usług (m.in. wspomnianego wyszukiwania obrazów). Dlatego firma stara się nie dystansować od giganta z Redmond i tak ustami swojego rzecznika prasowego komentuje tę zmianę:
Bing, mimo że nie jest najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce, zgarnął już kilka innych lukratywnych kontraktów. Jest wyszukiwarką m.in. w Yahoo, AOL oraz Amazonie. Bing Translator jest również domyślnym tłumaczem Twittera i pozwala czytać wpisy napisane w innych językach.