Tech  / Artykuł

Apple zmienia domyślną wyszukiwarkę w Siri. Jesteśmy o krok bliżej polskiej wersji

Wraz z premierą nowego systemu operacyjnego dla komputerów Apple, macOS High Sierra, firma postanowiła zmienić dostawcę wyszukiwania internetowego używanego w Siri.

Wyszukiwanie internetowe w Siri odbywa się w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy Siri nie wie, jak wyszukać dane informacje w specjalizowanych źródłach (np. w Apple Music, Wolfram Alpha czy w TripAdvisor), wtedy możemy spodziewać się odpowiedzi w stylu „oto wyniki wyszukiwania sieciowego dla twojego zapytania”.

Drugi przypadek, w którym Siri przeszukuje Internet, to gdy wprost ją o to poprosimy, np. mówiąc „please search web for cars”.

Dotychczasowym dostawcą wyników wyszukiwania sieciowego był należący do Microsoftu Bing. I pozostaje on domyślną wyszukiwarką, gdy szukamy obrazów. Przy wyszukiwaniu zdjęć i obrazków w Internecie asystentka głosowa Apple wciąż będzie preferować wyniki wyszukiwania z Bing Images. W przypadku innych zapytań sięgnie po wyniki z wyszukiwarki Google.

Dlaczego Apple zmienia wyszukiwarkę?

Prawdopodobnie jednym z powodów jest fakt dotychczasowej niespójności: domyślną wyszukiwarką w Safari był Google. Drugim powodem może być lepsza integracja wyników wyszukiwania w językach innych niż angielski. Daje to nam nadzieję na Siri w języku polskim - bo wciąż wyniki wyszukiwania w Google wyglądają lepiej w polskim kontekście, niż wyniki z Bing.

Co zrobić, jeśli jednak preferujemy wyszukiwanie w Bing?

W takim wypadku wystarczy Siri o to poprosić, na przykład mówiąc „Siri, search Bing for new movies”.

Apple używa Google jako domyślnego silnika wyszukiwania na podstawie umowy, jaką podpisał z Google'em. Za ustawienie Google jako domyślną wyszukiwarkę Alphabet płaci twórcom iPhone’a około trzech miliardów dolarów rocznie!

Apple pozostaje związany z Microsoftem na polu innych usług (m.in. wspomnianego wyszukiwania obrazów). Dlatego firma stara się nie dystansować od giganta z Redmond i tak ustami swojego rzecznika prasowego komentuje tę zmianę:

Zmiana na Google jako dostawcy wyszukiwania w Siri, wyszukiwarce iOS oraz w Spotlight na Macu pozwoli stworzyć spójne doświadczenie sieciowe. Pozostajemy w dobrych stosunkach zarówno z Google'em, jak i z Microsoftem.

Bing, mimo że nie jest najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce, zgarnął już kilka innych lukratywnych kontraktów. Jest wyszukiwarką m.in. w Yahoo, AOL oraz Amazonie. Bing Translator jest również domyślnym tłumaczem Twittera i pozwala czytać wpisy napisane w innych językach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst