REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft nie żartował. Właśnie rozpoczyna przejmowanie Androida i iOS-a

I nie chodzi tu o dostępność jego aplikacji i usług na te systemy. Twórcy Windows zaczynają realizować swoje obietnice z Build 2017 i rozpoczynają budowę ekosystemu z… cudzych systemów operacyjnych.

27.07.2017
11:44
Pekao w smartfonach z Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Producenci sprzętu i oprogramowania przez lata kusili nas „ofertami łączonymi”. Jeśli masz iPhone’a, to lepiej kupić MacBooka. Jeżeli korzystasz z przeglądarki Chrome, to najlepiej kupić Androida. Jeżeli… no mogę wymieniać, ale na pewno wiecie, o co chodzi. Dopóki trzymamy się jednego informatycznego ekosystemu to wszystko, przynajmniej w teorii, działa lepiej.

Microsoft również stosował tę strategię. Plany jednak pokrzyżowała mu sromotna porażka rynkowa Windows 10 Mobile, z powodu której w przewidywalnej przyszłości firma nie będzie się liczyć na rynku producentów telefonów i mobilnych systemów operacyjnych. Tyle że Microsoft nadal ma mocny atut w postaci bycia liderem na rynku PC. Pogodziwszy się z porażką mobilnego Windowsa, znalazł sposób na wykorzystanie tego atutu, a swoimi planami podzielił się na konferencji Build 2017.

Ten plan to wykorzystanie w Androidzie i iOS wszystkich dostępnych API, by uczynić te systemy – na życzenie ich użytkowników – ściśle powiązane z desktopowym Windowsem. Systemy te mają oferować użytkownikom Windows taką samą integrację, jakby pochodziły od Microsoftu. Dziś wykonano pierwszy krok w tym kierunku. A właściwie to kroczek. Pierwszy, malutki, rozpoczynający długą drogę do celu.

Zacznij czytanie na Androdzie, zakończ na Windows.

Wczoraj wieczorem została opublikowana w programie Windows Insider nowa wersja beta Windows (kompilacja nr 15235). Wśród nowości znajduje się wprowadzenie mechanizmu, o którym wyżej mowa, a więc mechanizmu synchronizującego Windows 10 z Androidem. Na razie tylko w testowej wersji Windows i na razie w formie bardzo, bardzo prymitywnej, realizującej tylko jedno zadanie.

Windows Android synchronizacja class="wp-image-580709"

W Ustawieniach Windows 10 pojawiła się nowa opcja, jaką jest Telefon. Po podaniu numeru telefonu Microsoft wyśle na nasze urządzenie mobilne SMS-a z linkiem do aplikacji Microsoft Apps. Działa to na razie tylko z Androidem, mechanizm dla iOS-a zostanie udostępniony „wkrótce”.

Po zainstalowaniu aplikacji w przeglądarce internetowej dojdzie nowa opcja w menu Udostępnij, jaką jest Kontynuuj na PC. Po jej wybraniu mamy dwie możliwości: Kontynuuj teraz lub Kontynuuj później.

Windows Android synchronizacja class="wp-image-580710"

Jeżeli wybierzemy pierwszą z nich, na komputerze otworzy się przeglądarka Edge (nie, nie ta wybrana przez nas jako domyślna) ze stroną, którą wysłaliśmy. Jeżeli drugą, to na komputerze wyskoczy powiadomienie, które będzie sobie czekało w Centrum akcji, aż na nie zareagujemy.

Na razie działa to w jedną stronę - nie można więc wysłać sobie na telefon witryny.

Skromnie? Bardzo. Ale to dopiero początek.

Co powiecie na uniwersalny schowek, dzięki któremu kopiujemy coś na jednym urządzeniu i wklejamy do innego, co jest realizowane przez usługę SwiftKey? Albo na Timeline, czyli podgląd historii działań dokonanych w aplikacji na jednym urządzeniu z poziomu aplikacji uruchomionej na zupełnie innym sprzęcie z dowolnym systemem operacyjnym? Czy też mechanizm podobny do apple’owego Continuity, ale realizowany na wszystkich systemach operacyjnych, na których jest obecna Cortana?

Wiemy już, że nie wszystkie z tych elementów trafią do Windows 10 Fall Creators Update. Microsoft potwierdził chociażby, że Timeline pojawi się dopiero w kolejnej aktualizacji, a podejrzewam, że będą i inne opóźnienia. Kierunek zmian pozostaje jednak bardzo interesujący: porażka Windows 10 Mobile wymusiła na Microsofcie jeszcze większe starania na rzecz użytkowników innych systemów. W efekcie, na tyle, na ile będzie to możliwe, komputery z Windows będą – na nasze życzenie – pięknie integrować się z Androidem i iOS-em.

Windows 10 Insider Preview 15235 to też garść innych nowości.

Windows Android synchronizacja class="wp-image-580711"
REKLAMA

Skoro już piszemy o kolejnej wersji beta Windows, co zazwyczaj pomijamy, to nie zaszkodzi wspomnieć, że raczkujący mechanizm integracji z Androidem to nie jedyna nowość w tej kompilacji. Większość nowości dotyczy niedostępnej w naszym kraju Cortany, która teraz będzie jeszcze inteligentniejsza.

My skorzystamy na funkcji opcjonalnego automatycznego logowania użytkownika po kliknięciu w Uruchom ponownie, usprawnieniach wizualnych klawiatury ekranowej, lepszej obsłudze gestów gładzika, głębszej możliwej interakcji rysika z aplikacjami Win32 i paru usprawnieniach pod maską systemu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA