REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tysiące hotspotów w miejscach publicznych. Unia Europejska zafunduje nam darmowe Wi-Fi

Unia Europejska zaprezentowała swój kolejny projekt mający na celu upowszechnienie dostępu do bezprzewodowego internetu. Oto WiFi4EU.

31.05.2017
8:54
wifi4eu
REKLAMA
REKLAMA

Nie spodziewajcie się zbyt wielu szczegółów. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska dopiero wczoraj osiągnęły porozumienie w sprawie samych założeń inicjatywy. Z drugiej strony, „ogółem” wiadomo już wszystko.

WiFi4EU: darmowy dostęp do sieci w miejscach publicznych

Jean-Claude Juncker poinformował media, że do 2020 r. mieszkańcy europejskich miast i wsi otrzymają dostęp do darmowych sieci Wi-Fi, dostępnych w miejscach publicznych. Chodzi tu rzecz jasna o parki, biblioteki, szpitale, deptaki i inne ośrodki życia publicznego.

Nikt z polityków nie udzielał żadnych informacji na temat samej jakości połączenia. Co zresztą jest dość logiczne, ponieważ w tej materii dużo zależeć będzie od samorządów lokalnych.

Unia sfinansuje tylko koszty samego sprzętu i jego instalacji.

Na ten cel z unijnej kasy przeznaczono 120 mln euro. Resztę kosztów, czyli zarządzanie samymi hotspotami, ich konserwacja i serwis techniczny poniosą samorządy lokalne, na terenie których powstaną nowe punkty dostępowe. Zapewne nie wszystkie samorządy tryskać będą radością, że oto w ich comiesięcznych wydatkach pojawiła się nowa pozycja, za której utrzymanie trzeba będzie płacić.

Gdzie pojawią się hotspoty w ramach inicjatywy WiFi4EU?

Konkretne lokalizacje nie są jeszcze znane. Z oficjalnych informacji wynika, że darmowe Wi-Fi pojawi się na terenie 6-8 tys. europejskich gmin. Andrus Ansip, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej w jednej osobie zaznaczył, że inicjatywa ta ma na celu stworzenie w pełni połączonej Europy, w której wszyscy obywatele krajów członkowskich mogą liczyć na wysokiej jakości połączenie z Internetem.

Założyć więc można, że hotspoty w ramach WiFi4EU pojawią się w miejscowościach, w których większość mieszkańców nadal ma trudności z dostępem do sieci.

REKLAMA

Więcej szczegółów dotyczących tej inicjatywy poznamy do końca tego roku. Zapewne kilka hotspotów WiFi4EU pojawi się również w naszym kraju. Podejrzewam, że im szybciej władze lokalne zainteresują się tą unijną inicjatywą, tym większa szansa, że WiFi4EU pojawi się w ich miejscowości.

Pytanie jak będzie z jakością i bezpieczeństwem tych połączeń. Znając Unię nie byłbym wielce zdziwiony, gdyby dostęp do tych hotspotów wymagał jakiegoś przebiurokratyzowanego systemu logowania obywateli UE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA