Tech  / News

Tysiące hotspotów w miejscach publicznych. Unia Europejska zafunduje nam darmowe Wi-Fi

Unia Europejska zaprezentowała swój kolejny projekt mający na celu upowszechnienie dostępu do bezprzewodowego internetu. Oto WiFi4EU.

Nie spodziewajcie się zbyt wielu szczegółów. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska dopiero wczoraj osiągnęły porozumienie w sprawie samych założeń inicjatywy. Z drugiej strony, „ogółem” wiadomo już wszystko.

WiFi4EU: darmowy dostęp do sieci w miejscach publicznych

Jean-Claude Juncker poinformował media, że do 2020 r. mieszkańcy europejskich miast i wsi otrzymają dostęp do darmowych sieci Wi-Fi, dostępnych w miejscach publicznych. Chodzi tu rzecz jasna o parki, biblioteki, szpitale, deptaki i inne ośrodki życia publicznego.

Nikt z polityków nie udzielał żadnych informacji na temat samej jakości połączenia. Co zresztą jest dość logiczne, ponieważ w tej materii dużo zależeć będzie od samorządów lokalnych.

Unia sfinansuje tylko koszty samego sprzętu i jego instalacji.

Na ten cel z unijnej kasy przeznaczono 120 mln euro. Resztę kosztów, czyli zarządzanie samymi hotspotami, ich konserwacja i serwis techniczny poniosą samorządy lokalne, na terenie których powstaną nowe punkty dostępowe. Zapewne nie wszystkie samorządy tryskać będą radością, że oto w ich comiesięcznych wydatkach pojawiła się nowa pozycja, za której utrzymanie trzeba będzie płacić.

Gdzie pojawią się hotspoty w ramach inicjatywy WiFi4EU?

Konkretne lokalizacje nie są jeszcze znane. Z oficjalnych informacji wynika, że darmowe Wi-Fi pojawi się na terenie 6-8 tys. europejskich gmin. Andrus Ansip, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej w jednej osobie zaznaczył, że inicjatywa ta ma na celu stworzenie w pełni połączonej Europy, w której wszyscy obywatele krajów członkowskich mogą liczyć na wysokiej jakości połączenie z Internetem.

Założyć więc można, że hotspoty w ramach WiFi4EU pojawią się w miejscowościach, w których większość mieszkańców nadal ma trudności z dostępem do sieci.

Więcej szczegółów dotyczących tej inicjatywy poznamy do końca tego roku. Zapewne kilka hotspotów WiFi4EU pojawi się również w naszym kraju. Podejrzewam, że im szybciej władze lokalne zainteresują się tą unijną inicjatywą, tym większa szansa, że WiFi4EU pojawi się w ich miejscowości.

Pytanie jak będzie z jakością i bezpieczeństwem tych połączeń. Znając Unię nie byłbym wielce zdziwiony, gdyby dostęp do tych hotspotów wymagał jakiegoś przebiurokratyzowanego systemu logowania obywateli UE.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst