Google nagrodził programistów, którzy nie bali się eksperymentować. Oto nagrodzone prace
Na chwilę przez startem konferencji Google I/O ogłoszono, których programistów nagrodzono w ramach konkursu Experiments Challange. Wykonane przez nich dema technologiczne faktycznie robią wrażenie.
Google zorganizował kilka konkursów, w których zachęcał deweloperów do eksperymentowania z różnymi rozwiązaniami w ramach Experiments Challange. Ich efektem są najróżniejsze dema technologiczne, które pokazują moc platformy Android, przeglądarki Google Chrome i sztucznej inteligencji.
Objetifier Spatial Programmin
Jednym z nagrodzonych jest programista Bjorn Harmann z Amsterdamu. Projekt wykorzystuje sztuczną inteligencję i pozwala programować komputer za pomocą gestów i obiektów z prawdziwego świata. Przykład? Kamera w sypialni rejestrując otwieraną książkę, zapali światło, a zgasi, gdy skończymy czytać.
Camarada
Za drugi nagrodzony projekt odpowiedzialny jest Clement Ren z New Jersey. Przygotował aplikację na Androida, która pozwala nagrywać wideo w stereoskopowym 3D z myślą o goglach VR takich jak Google Cardboard. By z niej skorzystać, trzeba ją zainstalować na dwóch telefonach, a oprogramowanie łączy wideo z obu kamer w jedno.
Home Screen Arcade
Trzecim z projektów, który został nagrodzony, jest interaktywny pulpit na smartfony z Androidem. Wykorzystanie żywej tapety, widżetów i powiadomień pozwala zmienić ekran główny w telefonie w prostą minigrę przypominającą produkcje z automatów z lat 80. ubiegłego wieku.
Podobają mi się takie konkursy jak Experiments Challange.
Ich organizatorzy i uczestnicy nie próbują nam wmawiać, że ich proste programy zmienią świat. To ciekawe dema technologiczne - tylko tyle i aż tyle. Nie są to startupy, które poszukują inwestora i chcą wprowadzać te rozwiązania na rynek. Stanowią formę inspiracji i pokazu możliwości, a nie pomysł na gotowy produkt, który będzie trzeba w przyszłości zmonetyzować albo sprzedać.
W ramach nagrody trzej zwycięzcy Experiments Challange otrzymali od Google'a zaproszenie do udziału w konferencji Google I/O 2017. Za trzy pozostałe wyróżnione projekty, które wymieniam niżej, programiści otrzymali zaś od organizatora telefony Pixel wraz z akcesorium DayDream VR.
Animal Detection IoT Device
Za ten projekt odpowiedzialny jest programista z Colorado, Paul Trebilcox-Ruiz. To projekt, który wykorzystuje sensory z kategorii Internetu rzeczy, kamery i sieć neuronową, do wykrywania w polu widzenia obecności konkretnych gatunków zwierząt.
Shortstories
Za ten projekt odpowiedzialny jest Nick Rout z Cape Town w Afryce. Jego aplikacja na Androida pozwala pisać i grać w gry tekstowe, w której jeden z graczy steruje opowieścią, a pozostali biorą udział w przygodzie. Google docenił to, że użytkownicy mogą na bazie Shortstories tworzyć swoje produkcje.
Taskzy
Ostatni nagrodzony projekt przygotował Divya Vikash z Jaipur w Indinach. Taskzy to aplikacja na Androida, która wykorzystuje tzw. Awareness API. Program wyświetla powiadomienia sugerujące wykonanie określonych akcji w oparciu o lokalizację, porę dnia itp.
Więcej informacji o projektach można znaleźć na stronie organizatorów konkursu, a na podstronie każdego z nich znalazły się oprócz filmów i opisów odnośniki do Google Play i kodu w serwisie GitHub.