REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

To już pewne - podczas tegorocznych wakacji zapomnisz, czym są opłaty za roaming

Właśnie zatwierdzone zostało rozporządzenie w sprawie hurtowych stawek roamingu w Unii Europejskiej. Oznacza to, że oficjalnie potwierdzone zostało zniesienie dodatkowych opłat za roaming na terenie Wspólnoty.

26.04.2017
9:52
Roaming w UE.
REKLAMA
REKLAMA

W wielkim skrócie oznacza to, że opłaty za wykonywanie połączeń telefonicznych oraz wysyłanie wiadomości tekstowych z dowolnego kraju Unii Europejskiej do Polski nie będą wyższe niż w kraju. Do tej pory za taką przyjemność płaciliśmy dodatkowo pięć eurocentów za minutę połączenia oraz dwa eurocenty za SMS. Jeżeli korzystaliśmy z oferty nielimitowanej, był to całkowity koszt wykonywanych połączeń oraz wysyłanych wiadomości z innych krajów europejskich do Polski. Po zniesieniu dodatkowych opłat spadnie on do zera.

W nowych przepisach precyzyjnie określono wysokość hurtowych opłat, które operatorzy mogą pobierać od siebie w zamian za świadczenie usług roamingowych. Spadną one o 90 proc. względem dotychczasowych stawek. Hurtowe opłaty za rozmowę telefoniczną w roamingu spadną z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro. Stawki za SMS zostaną obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro. Dla użytkowników jednak nie są one istotne. Dla nich najważniejsze jest, że za połączenia i SMS-y nie zapłacą więcej niż w kraju.

Teoretycznie nowe przepisy dotyczą też mobilnego Internetu.

W praktyce jednak ceny dostępu do mobilnego Internetu w Polsce są tak niskie, że prawdopodobnie nie będziemy mogli wykorzystać w pełni naszych pakietów danych. Nowe prawo przewiduje, że w przypadku ofert zawierających nielimitowany dostęp do Internetu lub bardzo dużą paczkę danych, operator będzie mógł wyznaczyć limity, których klient nie powinien przekraczać.

Jeżeli to zrobi, za każdy zużyty 1 GB danych zapłaci nie więcej niż 7,7 euro, czyli około 33 zł. Z czasem i ta stawka będzie maleć. W styczniu 2018 roku będzie ona wynosić 6 euro za 1 GB danych i będzie spadać o 50 eurocentów co 12 miesięcy. Oznacza to, że w 2022 roku za 1 GB danych w roamingu zapłacimy zaledwie 2,5 euro.

Oczywiście należy pamiętać, że nie będzie można wybrać najlepszej polskiej oferty i do woli korzystać z niej za granicą. Operator może naliczyć dodatkowe koszty, jeżeli w ciągu ostatnich czterech miesięcy użytkownik częściej korzystał z telefonu za granicą niż w kraju. Całe rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE przed końcem maja bieżącego roku. Wejdzie w życie trzy dni po publikacji.

REKLAMA

Dodatkowe opłaty za roaming na terenie UE znikną od 15 czerwca.

Następnie przepisy zaczną obowiązywać także w krajach takich jak Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia. Przed 15 czerwca operatorzy będą musieli poinformować swoich klientów o zniesieniu opłat roamingowych oraz ewentualnych limitach, które będą mogli wykorzystać za granicą. Oznacza to, że już podczas najbliższych wakacji będziemy mogli swobodnie korzystać z naszych smartfonów na terenie całej Unii Europejskiej i prawie całego kontynentu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA