Łakomy kąsek dla fanów dronów. Oto nowy DJI Phantom 4 Advanced
Do popularnej rodziny dronów DJI Phantom 4 właśnie dołączył nowy model. Phantom 4 Advanced wstrzela się pomiędzy bazowego drona, a wersję Pro.
Serii DJI Phantom nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się rynkiem dronów. Najnowsza, czwarta odsłona Phantoma była dotychczas dostępna w dwóch wariantach różniących się kamerą, parametrami i systemem wykrywania przeszkód.
Największa różnica dotyczyła kamery. Droższy Phantom 4 Pro wykorzystuje bardzo dobrą matrycę o przekątnej aż 1 cala i rozdzielczości 20 megapikseli, a obiektyw ma AF i możliwość przymykania przysłony. Możliwości filmowe wersji Pro również są naprawdę mocne. Dwa najwyższe ustawienia to:
- 4096×2160 w 24/25/30p przy 100 Mbps w kodeku H.265,
- 4096×2160 24/25/30/48/50/60p przy 100 Mbps w kodeku H.264.
Z kolei podstawowa wersja Phantoma 4 ma znacznie mniejszą, „smartfonową” matrycę o przekątnej 1/2.3 cala, rozdzielczość 12,4 MP i wideo 4096×2160 (4K) w 24 lub 25 kl/s przy 60 Mbps. Tańsza wersja ma też nieco mniejszy zasięg i krótszy czas lotu, a do tego system wykrywania przeszkód nie działa przy locie do tyłu i nie wykorzystuje czujników podczerwieni.
DJI znalazło w swojej ofercie miejsce dla Phantoma 4 Advanced. Dla filmowców będzie to tańszy odpowiednik wersji Pro.
Przede wszystkim, nowy DJI Phantom 4 Advanced wykorzystuje tę samą kamerę, co wyższy model Pro. Mamy tu identyczne możliwości foto i wideo, a więc nowy dron poradzi sobie z obrazem 4K w 60 kl/s.
Nowy model współdzieli też tryby lotu z Phantomem 4 Pro. Znajdziemy tu aktywne śledzenie zaznaczonego obiektu, funkcję Tap to Fly, czy tryb „statywu”. Możliwość precyzyjnego zawiśnięcia w miejscu działa nie tylko na zewnątrz, przy łączności GPS/GLONASS, ale także we wnętrzach.
Phantom 4 Advanced nie ma jednak zaawansowanego systemu omijania przeszkód.
Nowy model ma ten sam system wykrywania przeszkód, co podstawowy model Phantom 4, a to oznacza zastosowanie czujników tylko z przodu i u dołu urządzenia. Przy locie do tyłu i na boki dron jest ślepy na przeszkody. Phantom 4 Advanced nie ma też dodatkowych czujników działających w podczerwieni.
Do tego kontroler koptera działa tylko w częstotliwości 2,4 GHz. W wyższym modelu jest możliwość przełączenia się na 5,8 GHz, kiedy powietrze jest „zaśmiecone” bezprzewodowymi łącznościami w podstawowym paśmie.
Jeśli jesteśmy przy kontrolerze, do sprzedaży trafi też wariant Phantom 4 Advanced+, w którym kontroler jest wyposażony we wbudowany ekran 5,5 cala o rozdzielczości 1080p.
Jeśli chcesz kupić podstawowego Phantoma 4, śpiesz się. Niebawem zniknie on z oferty.
DJI planuje zakończenie produkcji podstawowego modelu Phantom 4. Dostawy mają się skończyć już 30 kwietnia. Tym samym DJI pozbędzie się drona z przeciętną kamerką, ale jednocześnie próg cenowy zakupu koptera serii Phantoma 4 wyraźnie wzrośnie.
Podstawowy Phantom 4 jest wyceniony na 1200 dol. Najwyższa wersja Phantom 4 Pro kosztuje 1500 dol. Z kolei debiutujący model Phantom 4 Advanced został wyceniony na 1350 dol.