REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Następca SSD niebawem trafi na rynek. Oto pierwszy dysk Intel Optane

W 2015 roku Intel zaprezentował koncept pamięci 3D XPoint przygotowywanych wspólnie z Micronem. Wyposażone w nie dyski Intel Optane miały być zauważalnie lepsze od wszystkich wcześniej dostępnych rozwiązań.

13.02.2017
13:50
Dyski Intel Optane niebawem trafią na rynek. Są lepsze od SSD!
REKLAMA
REKLAMA

O tym, czy faktycznie takie są, będziemy mogli przekonać się już niebawem. Co prawda napędy z pamięciami 3D XPoint nie trafią zbyt szybko na rynek konsumencki, ale już niebawem powinien pojawić się pierwszy profesjonalny napęd zawierający ten rodzaj pamięci. Modelem tym jest Intel Optane SSD DC P4800X, którego specyfikacja właśnie wyciekła do sieci.

Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że opisane niżej informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Intela. Te nieoficjalne doniesienia można jednak uznać za wiarygodne, ponieważ już jakiś czas temu pojawiły się informacje sugerujące, że dysk o takim oznaczeniu faktycznie pojawi się na rynku i będzie wykorzystywał właśnie pamięci 3D XPoint.

Intel Optane SSD DC P4800X w pigułce - mała pojemność, dobre osiągi, świetna trwałość.

Pojemność Intel Optane SSD DC P4800X to zaledwie 375 GB. Jest to wartość kilka razy mniejsza niż w przypadku topowych dysków SSD. To prawda, jednak należy pamiętać o tym, że pierwsze dyski półprzewodnikowe miały pojemność aż kilkanaście razy mniejszą od swoich poprzedników – modeli talerzowych. Oznacza to, że pojemność Intel Optane SSD DC P4800X wcale nie wygląda wcale tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Dyski Intel Optane będą zawierać pamięci 3D XPoint. class="wp-image-402352"

Inne parametry prezentują się jeszcze lepiej. Prognozowane prędkości odczytu oraz zapisy sekwencyjnego wynoszą kolejno 2400 oraz 2000 MB/s. Oznacza to, że nowy model Intela będzie dorównywał lub delikatnie przewyższał najszybsze dostępne obecnie dyski SSD wykorzystujące interfejs PCI-Express 3.0 x4 oraz protokół NVMe. Jednak nie to będzie głównym atutem pamięci 3D XPoint.

Zdecydowanie najbardziej istotnym elementem specyfikacji jest trwałość dysku, która wynosi aż 30 DWPD. Oznacza to, że w ciągu dnia można bez jakichkolwiek obaw zapisać pojemność całego dysku 30 razy. Jest to poziom nieosiągalny dla innych dysków SSD, ponad 21 razy lepszy od ich obecnych osiągów. Na tę cechę dysku największą uwagę zwraca się w zastosowaniach profesjonalnych. Nie powinno więc nikogo dziwić, że Intel zdecydował się na skierowanie nowej technologii właśnie do rynku profesjonalnego.

Cieszę się, że dyski Intel Optane nie trafią od razu na rynek konsumencki.

REKLAMA

Nowe napędy będą charakteryzować się mniejszą pojemnością i wyższą ceną niż obecnie dostępne nośniki SSD. Z tego powodu w obecnym momencie rozwiązanie to zostałoby bardzo chłodno przyjęte przez entuzjastów, nie mówiąc już o zwykłych użytkownikach. Zamiast skupić się na istotnych aspektach nowej technologii pamięci, wszyscy zwracaliby uwagę na wysoką cenę wykorzystujących ją napędów.

Intel po prostu woli wykorzystać najważniejsze zalety dysków Intel Optane w segmencie, który już teraz będzie w stanie je docenić. Zwykli zjadacze chleba zapewne będą mogli z nich skorzystać dopiero za kilka lat. Wówczas Intel powinien na tyle dopracować pamięci 3D XPoint, że wykorzystujące je dyski będą pod każdym względem lepsze od klasycznych pamięci TLC i MLC, używanych w obecnie sprzedawanych napędach SSD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA