1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Kto oferuje najszybszy internet w Polsce? Oto wyniki za cały 2016 rok

W zeszłym roku użytkownicy SpeedTest zmierzyli prędkość swoich łączy przeszło 20 milionów razy. Na podstawie danych pozyskanych z tych badań udało się ustalić, który dostawca oferował najszybszy Internet w Polsce w 2016 roku.

Najszybszy Internet w Polsce 2016
174 interakcji
dołącz do dyskusji

Operator, by dostać się do rankingu rocznego musiał znaleźć się w zestawieniach miesięcznych SpeedTest.pl przynajmniej sześć razy. Ranking przygotowany został w oparciu o prędkość pobierania danych z sieci. Parametr ten jest najbardziej istotny dla zdecydowanej większości użytkowników, którzy używają Internetu do pobierania plików, strumieniowania treści wideo w wysokiej rozdzielczości oraz muzyki w wysokiej jakości.

W kategorii ogólnej pierwsze miejsce należy do UPC.

Najszybszy Internet w Polsce 2016
Najszybszy Internet w Polsce: 2016 rok należał do UPC

Klienci tego operatora wykonali ponad 900 tysięcy pomiarów, których średni wynik to 44,65 Mb/s. Drugie miejsce zajęła Vectra z rezultatem 37,35 Mb/s. Ostatnie miejsce na podium ma Multimedia z wynikiem 24,11 Mb/s. Bardzo istotne jest to, że na przestrzeni roku prędkości oferowane przez operatorów wzrastały. Od stycznia do grudnia średnia prędkość notowana przez wyżej wymienionych operatorów wzrosła o przeszło 10 Mb/s.

Jeżeli chodzi o mobilny dostęp do sieci, to w zeszłym roku błyszczał Orange.

Najszybszy Internet w Polsce 2016
Najszybszy Internet w Polsce: 2016 rok należał do Orange

Średnia prędkość dostępu do sieci zapewniania przez tego operatora wynosiła 17,26 Mb/s. Drugie miejsce zajęło delikatnie gorsze T-Mobile z wynikiem 16,64 Mb/s. Daleko za nimi były Plus oraz Play. Średnie prędkości pobierania zapewniane przez tych operatorów to kolejno 12,87 oraz 12,24 Mb/s. Również mobilny dostęp do sieci pod koniec poprzedniego roku był szybszy niż na jego początku.

W kategorii Internetu LTE pierwsze miejsce zajęły wspólnie T-Mobile oraz Orange.

Najlepszy Internet LTE
Najszybszy Internet w Polsce: 2016 rok zdominowało dwóch operatorów LTE, Orange i T-Mobile

Uzyskane przez tych operatorów prędkości to kolejno 25,83 oraz 25,68 Mb/s. Wyniki te nie powinny nikogo dziwić. Zbliżone wyniki T-Mobile i Orange w obu kategoriach mobilnych wynikają z tego, że obaj operatorzy współpracują ze sobą i współdzielą wiele stacji bazowych. Kolejne pozycje należały do Plusa, który osiągnął średnią prędkość na poziomie 17,82 Mb/s oraz Play’a, którego rezultat to 16,45 Mb/s. Także w tej kategorii wszyscy dostawcy poprawili swoje wyniki na przestrzeni ostatniego roku.

Czy w 2017 roku Internet będzie szybszy?

Internet powinien równie szybko rozwijać się w najbliższym czasie. Operatorzy stacjonarni coraz częściej korzystają ze światłowodów w technologii GPON, zaś mobilni operatorzy masowo wprowadzają agregację kilku częstotliwości, co również przekłada się na wzrost prędkości dostępu do sieci. Dodatkowo rusza rządowy program dofinansowania rozszerzania dostępu do szerokopasmowego Internetu w ramach środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki niemu szybkie łącza pojawią się na obszarach, w których prędkości pobierania i wysyłania danych są bardzo niskie.