Oprogramowanie  /  Artykuł

86 proc. Polaków korzysta z antywirusa. Królem Polski jest Avast!

jaki antywirus wybrać w 2017 roku
295 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeśli zastanawiasz się jaki antywirus wybrać w 2017 roku, to być może pomocne okażą się dla ciebie wybory dokonane przez innych rodaków. A w kraju niekwestionowanym królem jest Avast.

To był grudzień 2007 roku, polałem sobie oraz Avastowi odrobinę whisky. "Słuchaj, stary, ja już nie wiem po czyjej jesteś stronie. Obciążasz komputer, non stop wyskakujesz z jakimiś okienkami, to się nie uda". I tak już prawie od 10 lat polegam tylko na zabezpieczeniach Windowsa.

Być może się mylę, może kiedyś pożałuję tych słów, ale o ile kiedyś posiadanie antywirusa było synonimem zaradności komputerowej, tak coraz częściej odnoszę wrażenie, że dziś jest raczej syndromem niezaradności i dominuje przede wszystkim u osób, które na komputery patrzą przez pryzmat 2002 roku.

Nasz ruch w internecie się upowszechnił, ogranicza się do kilku stron lub zwykle zaufanych witryn rekomendowanych przez wyszukiwarkę Google'a, a filtry antyspamowe wykonują większość roboty w zakresie odrzucania niechcianej korespondencji. Myśli też za nasz przeglądarka, Windows od czasu Visty mocno rozwijający swojego Defendera, no i doświadczenie. Jedyny przypadek, kiedy tak naprawdę boję się o swój sprzęt, to gdy ktoś podtyka mi pod nos swój pendrive...

Nie wirusy, a przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń, są dziś największym zagrożeniem dla posiadaczy komputerów, a lekkomyślność - korzystanie z podszywających się stron internetowych, nierozsądne klikanie w phishingowe linki, podawanie swoich danych osobowych komu popadnie.

Ponad 4 na 5 badanych przez ARC Rynek i Opinie Polaków korzysta z antywirusa.

Nie można ich winić, może nawet należy pochwalić, wszak "przezorny zawsze ubezpieczony". Aczkolwiek wynikom badań ARC nie do końca dowierzam.

Zdecydowana większość Polaków korzysta z programu antywirusowego - wyniki badań ARC Rynek i Opinie Polaków.
Zdecydowana większość Polaków korzysta z programu antywirusowego - wyniki badań ARC Rynek i Opinie Polaków.

Mam wrażenie, że zadziałała tutaj zasada koloryzowania w ankietach, w myśl zasady "jak często bierze Pan/Pani kąpiel" i każdy powiedziałby, że przynajmniej 3 razy dziennie, a jednak dowód empiryczny w postaci przejażdżki komunikacją miejską (o dowolnej porze roku) zdaje się temu przeczyć. Z kolejnych wykresów możemy wyczytać, że generalnie im starszy użytkownik komputera, tym chętniej używa antywirusa - w to jestem skłonny uwierzyć, tutaj mamy połączenie dojrzałości, bardziej zapobiegawczego myślenia o świecie oraz ograniczonej zdolności do modyfikowania nawyków w świecie komputerów. Posiadaniu antywirusa sprzyja też wykształcenie - im wyższe, tym Polacy korzystają z niego chętniej.

Jaki antywirus wybrać w 2017 roku?

AVAST jest najpopularniejszym programem antywirusowym w Polsce.
AVAST jest najpopularniejszym programem antywirusowym w Polsce.

W 2005 roku na pytanie "jaki antywirus?" można było usłyszeć "tylko Avast!" i ten pogląd najwyraźniej procentuje do dzisiaj, ponieważ dominacja mojego byłego przyjaciela jest druzgocąca. Co ciekawe, na liście antywirusów uwzględniono też Defendera, w związku z czym chyba jednak mogę się podciągnąć do zbioru przezornych i ubezpieczonych.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na reprezentatywnej grupie Polaków (płeć, wiek, wielkość miejscowości, region GUS i wykształcenie), Próba, N= 900, grudzień 2016.