REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Zadaliśmy Facebookowi 7 ważnych pytań o bezpieczeństwo i prywatność. Odpowiedział

Czy Facebook może przeprowadzać na mnie testy? Dlaczego nie mogę używać pseudonimu? Kto widzi moje posty?

09.11.2016
13:58
Facebook ingeruje w życie publiczne.
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedziłem warszawskie biuro Facebooka, gdzie o prywatności na największym medium społecznościowym na świecie rozmawiałem ze Stephenem Deadmanem, Global Deputy Chief Privacy Officer w Facebooku. Oto co wyszło z tej rozmowy.

stephen-deadman-facebook class="wp-image-527449"

1. Dlaczego na Facebooku nie można używać pseudonimów?

Na Facebooku prezentujesz swoje prawdziwe ja. Wierzymy, że brak anonimowości wpływa na to, jak ludzie korzystają z naszego medium, mam tu na myśli np. nadużycia. Na innych platformach możesz być anonimowy, więc możesz ich używać. To już jednak zupełnie inny produkt niż Facebook.

2. Z kim Facebook dzieli się danymi?

Po pierwsze z reklamodawcami. Kiedy któryś z nich chce odpowiednio wycelować reklamę, Facebook połączy dostarczone przez klienta adresy e-mail z posiadaną bazą użytkowników. Dzięki temu posty sponsorowane zobaczą tylko osoby, które faktycznie mogą być nimi zainteresowane.

Facebook dzieli się posiadanymi danymi z organizacjami i instytutami na całym świecie. Najciekawszym przykładem tej współpracy jest wykorzystanie informacji posiadanych przez platformę do walki z wirusem Zika w Ameryce Południowej. Facebook miał również odpowiednio podkreślać materiały edukujące ludność w kwestii zapobiegania zakażeniu.

3. Czy Facebook w Stanach Zjednoczonych i Facebook w Unii Europejskiej to dwa inne Facebooki?

Nie, choć są znaczące różnice wynikające z różnic w prawie. Dotyczą one np. rozpoznawania twarzy, które jest stosowane w Stanach Zjednoczonych, a w Unii Europejskiej już nie.

W Stanach możemy powiedzieć osobie niewidomej, że na tym zdjęciu znajduje się jej kolega Simon, ale w Europie już nie możemy użyć tego mechanizmu - mówił Deadman.

4. Jak Facebook edukuje swoich użytkowników o prywatności postów?

Np. przemodelowując aplikację. Poniżej macie tylko jeden z przykładów, jak ustawienie dotyczące prywatności postów zostało wyciągnięte na wierzch.

Dodatkowo, niektórym użytkownikom od czasu do czasu uruchamiany jest samouczek, dzięki któremu mogą się upewnić, że na pewno wiedzą, kto widzi ich posty.

facebook class="wp-image-526620"

5. Jak często Facebook sprawdza, kto może widzieć moje posty?

Przy każdym odświeżeniu News Feeda przez ludzi, z którymi coś mnie łączy. Przykład z drugiej strony: kiedy odświeżam News Feeda, Facebook sprawdza ustawienia prywatności postów dla wszystkich moich znajomych, osób, które obserwuję i polubionych Stron.

Biorąc pod uwagę, że na Facebooku jest 1,8 mld ludzi liczby stają się ogromne:

  • 80 bln postów jest sprawdzana każdego dnia,
  • 70 mld postów jest sprawdzana w każdej minucie,
  • 2,5 tys. postów jest sprawdzane za każdym razem, kiedy odświeżasz News Feed.

6. Czy Facebook może przeprowadzać testy na swoich użytkownikach?

Tak.

W zeszłym roku Facebook przeprowadził eksperyment. Na podstawie lokalizacji smartfonów podawał wybranej grupie użytkowników sugestie dotyczące osób, które mogą znać. Niektórzy użytkownicy dostawali np. sugestie osób, które mijali w barze, czy szpitalu, choć nigdy nie zamienili z nimi słowa.

Jeszcze wcześniej Facebook tak zmieniał News Feed, aby wybranej grupie użytkowników wyświetlały się tylko pozytywne albo negatywne posty, co miało wpływać na ich nastrój.

Co na to przedstawiciel Facebooka?

Uważamy, że sugerowanie ludzi, których możesz znać jest jedną z najważniejszych funkcji Facebooka. Cały czas staramy się dopracować mechanizmy jego działania. W naszym regulaminie mamy zapis, że możemy przeprowadzać eksperymenty, aby ulepszyć serwis. Z każdego z nich wyciągamy wnioski - podsumował Deadman.

7. Czy problemy związane z prywatnością różnią się zależnie od kraju?

REKLAMA

Tak.

W Indiach dotyczą przede wszystkim kradzieży tożsamości, albo zdjęć czy obrazków. W Afryce Północnej, czy Indonezji przykładamy zaś szczególną wagę do łączenia ludzi, którzy mogą się połączyć tylko online, bo offline dzieli ich pustynia albo morze - zakończył Deadman.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA