Tech  / News

Zapnij pasy. Internet mobilny LTE 600 Mb/s wjechał właśnie do Warszawy

Picture of the author

Sieć Orange uruchomiła w okolicy warszawskiego Placu Politechniki stację bazową, która umożliwia zgodnym urządzeniom z antenami LTE osiągać transfery sięgające nawet 600 Mb/s!

Multiple Input, Multiple Output (MIMO) to rozwiązanie, którego celem jest zwiększenie przepustowości sieci komórkowej. Pomysł opiera się na transmisji wieloantenowej, zarówno w urządzeniu nadającym, jak i odbiorczym. Po co w ten sposób? A z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki temu, że sygnały z wielu anten nie są skorelowane, zanik sygnału pochodzącego z jednej anteny nie ma wpływu na sygnał z innej. Po drugie, dzięki temu rozwiązaniu wzrasta SNR (stosunek sygnału do szumu). A po trzecie, to co jest dla nas szczególnie interesujące, dzięki multipleksacji, wzrasta przepustowość łącza.

A co to jest to MIMO4x4?

Te cyferki oznaczają liczbę anten nadawczych i odbiorczych stosowanych w urządzeniach, które wymieniają ze sobą dane. A więc moduł nadawczy składa się z czterech niezależnych nadajników połączonych z oddzielnymi antenami, które mogą wysłać do czterech odbiorników w naszym urządzeniu odbiorczym, a więc w naszym modemie czy telefonie. To z kolei oznacza, że nasze urządzenie musi być zgodne z tym standardem, by odczuć z niego korzyści.

Co to jest MIMO4x4 tak właściwie?

Do tej pory operatorzy stosowali technikę MIMO2x2. W przypadku Orange pozwalały one na maksymalną teoretyczną przepustowość na poziomie 300 Mb/s. MIMO4x4 zwiększa ją dwukrotnie. A czemu teoretycznie? Ponieważ sieć radiowa podatna jest na zakłócenia. Czy to przeszkody w postaci budynków, czy ulewa czy też inne czynniki zewnętrzne mogą zakłócać sieć, a więc wpływać na maksymalny możliwy do osiągnięcia transfer danych.

MIMO4x4 możesz już przetestować. W teorii

Orange uruchomił, wspólnie z firmą Huawei, w okolicy warszawskiego Placu Politechniki stacje bazową 4G LTE zgodną z MIMO4x4, a więc w teorii możemy sami się przekonać jak wydajnie to działa i jak fantastyczna jest to technologia. Niestety, będziemy jednak musieli uzbroić się w odpowiedni sprzęt. Telefony obsługujące MIMO4x4 mają pojawić się w sprzedaży w Polsce (w tym w Orange) dopiero w przyszłym roku.

Pełnię korzyści z MIMO4x4 odczują posiadacze zgodnych urządzeń, ale skorzystają na tym wszyscy

Jednak jak twierdzi Orange, wszyscy, którzy znajdą się w okolicy stacji znaczący wzrost prędkości. Zwiększy się bowiem jej pojemność i będzie można przesyłać w jej granicy więcej danych. Lepszy ma być także sygnał w budynkach, a ewentualne zakłócenia będą rekompensowane przez zwielokrotnienie kanałów transmisji.

Jak tylko zyskamy do naszej dyspozycji jakikolwiek modem MIMO4x4 z pewnością pojawimy się na miejscu, by sprawdzić działanie tej stacji bazowej i mamy nadzieję, że to rozwiązanie będzie się popularyzować. Bo nie istnieje coś takiego, jak „zbyt wydajne łącze”.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst